Yatırımcı Arıyorum

Şirketler ve İşletmeler İçin 13 Global Risk

İşletmelerde Gelişim Riskleri

Her işletme, kar ve kazanç elde etmek için kurulur. Ancak bazı durumlar bu işletmeler için riskli durumlar ortaya çıkartabilir. Rekabetler, imaj zedelenmesi ve rekabet ortamları gibi durumlar işletmeler ve gelişimleri açısından global risk oluşturabilir.

Peki bu global riskler nelerdir?

Global Riskler

1- Artan Rekabet

Bir işletmenin en büyük sorunu, kendisiyle aynı işi yapan güçlü rakiplerdir. Rekabet iyidir, işletmelerin kendilerini geliştirmeleri ve kanıtlamaları için, rekabet ortamı pek çok fırsatlar yaratır. Ancak piyasada aynı sektörde artan rekabet, işletmeler için risk ortamı da yaratır.

2- İş Kesintileri

İşletmelerin hizmet ve kazanç kaybına neden olan durumlardan biri de iş kesintileridir. Deprem ve sel gibi doğal afetler sonucunda veri sistemlerinin hasar görmesi, grevler ya da bir sebepten dolayı yapılan işin kesintisi de, global bir risk oluşturur. Bu yüzden dolayı, verilerin kopyalanması için şirketlerin veri merkezleri oluşturması hayati önem taşımaktadır.

3- Siber Saldırılar ve Veri İhlalleri

Özellikle uluslararası çaptaki işletmelerde en önemli sorunlardan biri, bilgisayar sistemlerine yapılan siber saldırılardır. Tüm dünya şirketleri için bu önemli bir sorun teşkil etmektedir. Siber saldırı, bilgisayarlardaki verileri almaya çalışmak, imha etmek ya da devre dışı bırakmak amaçlı yapılan girişimlere denir. Veri ihlali ise; şirketlerin veri kaynaklarına girerek zayıf noktaları bularak, bilgilerin dışa aktarılmasıdır. Veri ihlali genelde büyük şirketleri hedef almaktadır. Siber saldırılar ve verilerin ihlali sonucunda şirketlerin çok önemli bilgileri dışarıya sızdırılmaktadır. Bu da şirketler için büyük kayıplara neden olmaktadır.

4- Ekonomik Yavaşlama

Her sektörde zaman zaman ulusal ya da uluslararası olarak ekonomik yavaşlamalar ve durgunluklar yaşanmaktadır. İş maliyetlerinin artması, sürekli ürünlere gelen zamlar nedeni ile, pek çok şirket ya da işletmede işler durma noktasına gelmekte ve ekonomik durgunluk yaratmaktadır.

5- Marka İtibarının Zedelenmesi

Bir markayı oluşturmak, onu kabul ettirmek kadar, markanın itibarının korunması da önemlidir. Hatalı üretilen ürünler, insan sağlığına zarar veren ürünler, yanlış yapılan her türlü hareket, marka itibarının zedelenmesine neden olabilir. Bu bir işletme için önemli bir risktir.

6- Yetenekli Çalışanı Elde Tutamamak

İşletmelerin en büyük kozu, yetenekli çalışanlardır. Yetenekli çalışanlar, işletmenin gelişmesinde önemli faktörlerdir. İşletmede çalışma ortamının uygun olmaması, ücret açısından tatmin olunamaması, mobbing gibi sebeplerden ya da başka bir şirketten gelen cazip tekliflerden dolayı, yetenekli elemanların işten ayrılması, işletme açısından risk oluşturur. İşletmedeki verimliliğin azalmaması için yetenekli elemanların elden kaçırılmaması gerekmektedir. İş Yaşamının Büyük Sorunu: Mobbing

7- Yıkıcı Teknolojiler

Tuşlu telefonun yerini alan akıllı telefonlar, mekanikten, elektroniğe geçmek ve yapay zekâ birer yıkıcı teknolojidir. İşletmelerin, düzenli olarak teknolojilerini geliştirmeleri gerekmektedir. Devir, değişim devri ve artan rekabet ortamında, tüm işletmeler teknolojik değişimlere ayak uydurmak zorundadır.

8- Politik Riskler

İhracat ve ithalatta göz ardı edilse de politik riskler, şirketler için önemli risklerden biridir. Savaşlar, terör olayları ve ayaklanmalar sonucunda, ihracat ve ithalatı etkileyen kararlar, hükümetler tarafından alınır. Ülkelerin yaptırım kararları da politik risk olarak karşımıza çıkar. Malların yasaklanması, ithal sınırlamaları, ülkelere ait taşıt araçlarının ülkeye girişlerinin yasaklanması, seyahat sınırlamaları, vatandaşların başka ülkelerde çalışma izinlerini alamamaları nedeniyle politik riskler oluşabilir. Şirketlerde Kontrolsüz Büyüme

9- Tedarik / Dağıtım Zincirindeki Aksaklıklar

Ürünlerin üretimi sonrası satışı ve dağıtımı, tedarik ve dağıtım firmaları tarafından yapılmaktadır. Ürünün dağıtımı dağıtım firmaları, ürünün oluşumunu sağlayan madde ve ham maddelerin tedarikleri ise tedarik firmaları tarafından yapılmaktadır. Ve bu hizmetlerin aksaması da işletmeler için önemli riskler arasındadır.

10- Yasal Düzenlemelerdeki Değişiklikler

Torba yasalar, bütçe ve vergilendirmelerdeki yasal değişikliklerde işletmeler açısından önemli riskler taşıyabilir. Bu yüzden yasal düzenlemeler takip edilmeli ve gerekli olanlar uygulanmalıdır. Aksi takdirde büyük sorunlar ortaya çıkabilir.

11- İnovasyon Çalışmalarında Yeterli Karşılık Alınamaması

İnovasyon çalışmaları ürünlerin geliştirilmesi ve her yeniliğe adapte olunması demektir. Ancak inovasyon çalışmalarından sonuç almak biraz uzun zaman alabilir. Bu durum da zaman ve para kaybına neden olabilir ki işletmeler için büyük risk anlamındadır.

12- Nakit Akışı Riski

Nakit her daim işletmenin kralıdır. Nakit kazandırır. Ancak, öngörülemeyen bazı durumlar, aniden ortaya çıkan ödemeler gibi nakit akışlarında bazı riskler ortaya çıkartabilir. Bu durum işletmeleri olumsuz etkilemektedir.

13- İşletmenin devamlılığı

İşletmenin devamlılığını sağlamak açısından, riskleri bertaraf etmek için çaba gösterilmelidir. Krizi fırsata çevirmek, hem itibarın kazanılmasına hem de rakiplerin alt edilerek kazancın artmasına neden olur.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz