Yatırımcı Arıyorum

Şirketlerde Yeni Trend: Ofis Ortamı Olmadan Çalışma

Home Ofis ile Çalışmak

İnternet ortamındaki yeniliklerin de büyük katkısıyla, artık büro ya da ofis ihtiyacı duyulmadan, pek çok mesleki faaliyet ev ortamında yürütülmektedir.

Avrupa’da yaygın bir şekilde kullanılan home ofis çalışma sistemi, Türkiye’de de yavaş yavaş tercih edilmeye başlanıyor. Home ofis çalışmanın avantajları, bu sistemin yayılmasında büyük etken sağlıyor.

Home Ofis Nedir?

Kendi mülkiyetinde ya da aileden birinin mülkiyetinde olan gayrimenkulün, bir kısmının ticaret ya da serbest meslek faaliyetlerinde kullanılmasıdır.

Home Ofise Uygun Meslekler Hangileridir?

 • Avukat, mühendis veya serbest muhasebeci gibi serbest meslek sahipleri,
 • İnstagram ve facebook gibi sosyal medya üzerinden butik mağaza açanlar,
 • Kendi yaptıkları ürünlerin internet üzerinden satışını yapanlar,
 • Blog yazarlığı, makale yazarlığı veya editörlük yapanlar,
 • E-ticaret sitesi yönetimi, grafik, tasarım işleri, mobil oyun geliştiricileri, grafik, tasarım işleri yapanlar, web tasarım ve yazarlık yapanlar,
 • Halkla ilişkiler hizmetleri, sanal asistanlık, PR çalışmaları, kitap tasarımı, online yatırım işleri gibi pek çok meslek işleri home ofis olarak evden yürütülmektedir.

Home Ofis Şirket Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer evden çalışma düşünceniz var ve bir şirket kurmak istiyorsanız, bazı şartları yerine getirerek şirketinizi kurup faaliyetlerinize başlayabilirsiniz. Teknolojinin nimetlerinden artık pek çok şekilde yararlanmak mümkün.

Evde ofis kurmak için önce ev içindeki bir bölümü ofis tarzında düzenlemeniz gerekecektir. Her ofiste bulunması gereken temel eşyaların burada da bulunması gerekiyor. Bir çalışma masası, sandalye, evrak dolabı, isteğe bağla olarak bir kitaplık, bilgisayar, yazıcı, internet bağlantısı ve çalışma lambasının uygun bir şekilde düzenlenmesi gerekiyor. Evde kendinize ait eşyalardan kullanabileceğiniz gibi eksik eşyalarınızı uygun eşya satan yerlerden de temin edebilirsiniz.

Home ofis şirket kurmanın maliyeti değişkenlik gösterebilir.

Home Ofis Şahıs Şirketi İçin Gerekenler

İstenilen Belgeler

 • Kimlik fotokopisi
 • İkametgâh belgesi
 • Muhasebeci için noter vekâletnamesi
 • Noterden imza sirküsü
 • Kira sözleşmesi (Mülk kendinize aitse gerekmiyor)

Mali Müşavir ile Anlaşmak

Mali müşavirler, sigorta ve maliyedeki işlemleri sizin adınıza yerine getirecek, vergi dönemlerini düzenli takip edecek, zaman ve maliyet kayıplarını önleyecek, kredi ve vergi avantajları hakkında bilgilendirme yapacak kişilerdir. Mali müşavir olmadan vergi beyannameleri kabul edilmeyeceği için bir mali müşavirle anlaşarak, vekâlet vermeniz gerekir. Böylece yasal prosedürler ile de uğraşmanız gerekmez. Mali müşavir tüm bu hizmetleri sizin adınıza yerine getirecektir.

Home Ofis Şirket Kurmanın Avantajları ve Dezavantajları

Ofis kiralayarak kurulan şirketlerde kira ödemesi, elektrik ve su abonelikleri, ofis malzeme maliyetleri derken yüksek bir bütçe ayrılması gerekir iken home ofiste bu maliyetler çok düşüktür.

Her şeyden evvel, kişi evden çalışacağından her ay kira ödemesi yapması gerekmeyecektir. Çalışma ortamı rahat, çalışma saatleri esnek olacaktır. Isı, aydınlatma, elektrik ve telefon faturası gibi ekstra maliyetler de olmayacaktır.

Size bağlı çalışan elemanlarınız varsa onların koordinesini de rahatlıkla yürütebilirsiniz. Home Ofisi Elverişli Hale Getirmek İçin 8 İpucu

Dezavantajları

Home ofisin dezavantajı ise, tüm gün evden ve bilgisayar bayından çalışılacağı için, sosyal hayat yok olmakta ve yeni insanlarla tanışılıp, bire bir iletişim kurulmasına engel olmaktadır. İşler istenilen düzeye erişildiğinde, home ofis faaliyetlerine son verilerek normal şartlarda bir ofis açılması tavsiye olunur.

Gider Olarak Gösterilecekler

Ofis olarak çalışılacak yer kişinin kendisine aitse, amortisman bedelinin yarısı, gider olarak gösterilebilir.

Ödenen KDV tutarları için indirim istenebilir.

Aboneliklerin iş sahibine ait olması kaydıyla ısıtma, aydınlatma, telefon ve internet giderlerinin yarısı gider olarak gösterilebilir.

Home ofis kullanım amaçlı ev satın alırken çekilen kredinin faizi gider olarak gösterilebilir.

Home Ofis Şirket Kurmak

Limited şirket, bankalar veya kredi veren kurumlar arasında daha çok rağbet görmektedir. Yasalara göre home ofis limited şirket kurmakta hiçbir sakınca yoktur. Fiziki bir yere ihtiyaç duyulmuyorsa, home ofis ya da sanal ofis kullanarak limited şirket kurulabilir.

Limited şirketin kuruluş maliyeti 2.000 – 2.200 TL arasındadır.

Konu hakkında ayrıntılı bilgi için: Limited Şirket Kuruluşu adı rehberi inceleyebilirsiniz.

Şirketi kurduktan sonra yapmanız gerekenler ise Bağ-Kur ödemelerinizi düzenli yapmak ve takip etmek, işinizde büyümenizi sağlayacak eğitimleri almanız gerekir. Ayrıca bir sağlık sigortası yaptırmanızda da yarar var. Gider kesintilerinizden yararlanmak için ödemelerinizi şirket kartı ile yapmanız gerekecektir.

Tüm bu düzenlemeleri yerine getirdikten sonra şirketinizdeki faaliyetlerinizi yapabilir ve kazanç elde etmeye başlayabilirsiniz.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz