iş rehberleri

Sponsor Firma Olmak

Sponsorluk Nedir?

Spor karşılaşmaları ve çalışmaları, sosyal aktiviteler, sanatsal aktiviteler, kültürel aktivitelerin özel sektör tarafından maddi ve diğer olanaklar ile desteklenmesi olarak kısaca tanımlanabilir sponsorluk çalışması.

Tanımı itibarı ile sponsorluk faaliyetinde fayda gören, destek alan taraf gibi görünse de sponsorluk her iki tarafa da fayda sağlayan iş birliği niteliği taşıyan ekonomik bir faaliyettir. Firmalar piyasaya yeni bir ürün sunacakların da, marka çalışması gerçekleştirirken uygulamaya koydukları stratejik planlar arasında satış pazarlama yöntemlerinin aşamalarından biridir, ürünün tutundurulması faaliyetidir.

Söz konusu işletmenin yetkili uzmanları firmanın tüm politikalarını üretip, ürünün nasıl, nerede hangi kanallardan tüketici ile buluşturulacağı çalışmalarının yürütülmesi sırsında ortaya koydukları stratejilerin, satış pazarlama faaliyetlerinin can alıcı safhalarından biridir. Reklam çalışmalarında, marka çalışmalarında sektörde tutundurma olarak tabir edilen faaliyete en fazla ivme kazandıran etkenlerden biri sponsorluk çalışmasıdır.

Sponsorluk Örnekleri

Kolanın tüm Amerika’nın sembolü haline gelmesi ünlü Amerikalı sporcunun elinde kola ile poz verdiği resimlerinin tüm ülkede gösterilmesi ile gerçekleşmişti. O yıllarda profesyonel satış-pazarlama-reklam çalışma yöntemleri gelişmemiş olduğu halde girişimci ürününü Amerikalılara benimsetmek için ülkenin en sevilen sporcusuna kola içirmeyi akıl edecek kadar yaratıcı bir ruha sahipti.

Benzer reklam çalışmalarını uluslararası platformda yürüterek spor aktivitelerinin sponsorluğunu üstlenerek tüm dünya insanlarına kola içirmeyi başardı üretici firma. Ürünün ismi halka mâl olduğu anda Markaya dönüşür artık ürün kimlik sahibidir fakat ruhu olmayan bir kimlik ölü demektir.

Markanın yaşayan bir varlığa dönüşebilmesi için ona bir de ruh kazandırılmalıdır işte ruhun doğuş aşaması reklamcıların veya satış-Pazarlama ekibinin imaj çalışması ya da marka çalışması olarak tanımladıkları aşamadır ki gerçeklikteki bebeğin ölü doğmaması, doğum anının her türlü önlem alınarak bebeğin sağlıklı dünyaya getirilmesi çabasındaki hassasiyet ve titizlikle ürün dünyaya getirilmeli ve dünya o ürünü kabul etmelidir.

Ürününüz bazen bir içecek, bazen bir giyecek ya da yiyecek bazen bir hizmet ya da ülke olabilir. Ürün nerede ne şekilde doğacak, dünyaya geleceği çevre onu nasıl tanıyacak ve kabul edecek imaj tasarımcıları, reklamcılar ve satış-pazarlama ekibinin sorumluluğundadır ürün ve onun ruhu.

Kola örneğine dönecek olursak kola ürün kimliği konusunda sporu hedeflemiş ilk aşamada. Amerikalılar Amerikan futboluna deli olur Amerikan futbolcusunu sever ve sporcu çalışkandır, iyi alışkanlıkları olan kimseler olarak bilinir o zaman kola da iyidir. Türkiye’de son dönemlerde aile kavramını hedeflemiştir reklamlarında büyük babalar, büyük anneler, çoluk çocuk tüm aile neşe ve sevgi içinde yemek yerler ve masada kola vardır.

İnsanlara bilinçaltı kola aile demektir, kola spor gibi iyi alışkanlıklar demektir, kola sevgi demektir demektedir. Kimse bu sözcükleri telaffuz etmez fakat toplumun bilinçaltına gönderilen mesaj ile kolanın ruhu aile ve sevgi demektir kodlaması tüketici algısında yerleştirilmiş, markaya bu ruh kazandırılmıştır.

Batı dünyası bu konuda gerçekten çok bilinçli hareket etmekte markalaşmış tüm ürünleri kimlik taşımakta ve dünyaya mutlaka bir mesaj vermektedir. Marka olan bazen bir kent olabilir Avrupa ülkelerinden örnek verecek olursak kendi coğrafyalarındaki turizmi geliştirmek için Batılılar, kentlerine de ruh kazandırmışlar örneğin Fransa’ da Paris dünyada ki tek aşk şehridir.

Hangi ülkenin insanına sorsanız, Paris mi aşk şehri diyecektir size? Sanki oraya gidince aşık olmak kaçınılmazdır, Paris’e giderseniz aşık olacağınıza inanırsınız. Aşk ve Paris özdeşleşmiştir Paris aşk ve aşk Paris demektir oysa Paris’ de sadece bir şehirdir yeryüzünde ki tüm şehirler gibi fakat o kenti tanıtacak kimseler tarihte yaşanmış büyük aşk hikâyelerini doğacak ruhun ana kimliği olarak belirlemiş film sanatında Paris’te yaşanan aşkları konu etmiş, kente Aşk ruhunu, Aşk şehri kimliğini giydirmişlerdir.

İtalya’dan örnek verecek olursak; İtalyanlar da kentlerinde ki sanatsal mirası gayet iyi kullanmış kent ve sanat arasındaki bağı güçlendirerek Rönesans’ın avantajlarını sonuna kadar kullanmışlardır. Filmlerinde mutlaka kentle özdeşleştirdikleri sanat ruhunu, vermek istedikleri mesajı kullanarak dünya insanlarına ulaşmışlardır. İstanbul sanat, aşk, doğal güzellik, dinsel ve tarihsel ögelerden tutun sayısız zenginlikler ile dolu olmasına ve tarihte Batılı insanları ilgilendiren pek çok ortak geçmişe sahip olmasına rağmen bu zenginliği sunacak tek bir mesaj oluşturulmadığından insanlarda gelmek için itici bir güç hemen oluşmamaktadır.

Sponsor firma bir aktiviteye destek olduğunda ürününün imajına da destek vermiş olacaktır. Tüketicinin bilinçaltında oluşturulacak algıyı olumlu yönde yönetmiş, ürünü ile tüketici arasında sağlam bir bağ oluşturmuş demektir.

Sponsor Olmak

Kobi Vadisi platformu olarak, Türkiye genelinde bulunan birçok topluluğa ev sahipliği yapmaktayız. Sponsor arayan birçok kişi/topluluk web sitemize projelerini ekleyerek yeni yatırımcılar – destekçiler aramaktadırlar.

Arzu ederseniz sizde bu girişimcilere destek olma için, onlarla tanışabilir karşılıklı yeni projelere imza atabilirsiniz. Tek yapmanız gereken: Sponsor Arayanlar sayfamızı ziyaret etmek ve size/firmanıza en uygun yeni projelere destek sağlamanız.kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Sponsor Firma Olmak

okuma süresi: 4 dk
0