Yatırımcı Arıyorum

Tavukçuluk Sektöründe İnovasyon

Tavuk Sektöründe Değişim ve Gelişim

Ticaret öyle büyülü bir dünya ki inanılmaz bir katma değere ve doğurganlığa sahip. Sektörde doygunluk oluştu dediğiniz anda farklı bir sunum farklı bir tüketim biçimi ya da farklı bir paketleme ile ürünün cazibesini artırmak tüketiciyi memnun ederken üretimi yapan firmanın kazanması hem de oldukça iyi kazanması mümkün.

Yeni uygulamalara açık olmak, yeni fikirleri değerlendirmek fikrin küçüklüğünden beklenmeyecek büyüklükte getiri sağlayabiliyor. Tavuk tüketimi kasaptan aldığımız tüm hali ile satılan konumdan çıkarak önce poşetlere girdi daha sonra donduruculara sonra parçalar halinde satılmaya başlandı. Kırmızı etin ucuz en iyi alternatifi oldu sağlık yayınlarının da ille de beyaz et demesinden sonra tüketimi hızla arttı.

Paketlenen, dondurulan, parçalanarak satışa sunulan tavuk sektöründe son yenilik terbiye edilerek satılan tavuk oldu ve rakamlar tavan yaptı daha sonra dış pazarda büyümeye başlanıldı. İç tüketicinin damak tadına sunulan ve tam not alan terbiyeli tavuk dış pazarda tüketicisini aramaya başladı.

Ekonomi dergilerine konu olan tavuk eti üretiminde Türkiye dünyada 8. sırada yer alıyor. Sektör 2017 yılında değer açısından %15 büyüme sağlamış.

Tavuk Sektöründeki İnovasyon ile Restoranlarda Büyüme

Soslu tavuk satışlarının çeşitli faaliyet biçimleri bulunuyor parçalanmış, paketlenmiş, terbiye edilerek marketlerde çiğ olarak satışa sunulanlar. Restoranlarda Fast Food biçiminde evlere servis edilerek pratik ve estetik sunumlar ile satışa sunulanlar. Fiyatları bir hayli yüksek olmasına rağmen Amerikan tarzı beslenme biçimini tercih eden geniş bir kitle bulunuyor.

Hızla büyüyen firmaların verilerine bakıldığında 150. Mağazasını açan kuruluşlar olduğunu görüyoruz sadece terbiyeli tavuk satıyorlar, 2017 yılında %60 büyüme kaydetmişler. 2018 yılı için %47 büyüme hedefi belirlemişler ve hedefe doğru sağlıklı bir biçimde ilerliyorlar.

BAŞARI ÖYKÜSÜ

2018 yılında 150. mağazasını açan firma 2012 yılında kurulmuş. Birinci yılın sonunda şube sayısı 12’ye ulaşmış. Üç yılda %500 büyüme sağlamış. Ve şirkete büyük sermaye sahiplerinden talep gelmeye başlamış firma daha da büyümüş. 2020 yılı için 230 Restoran hedefi belirlemiş firma.

Güçlü olmasına rağmen birleşerek daha da büyümüş ve büyümeye devam ediyor ve bilindik bir ürün satıyor hepimizin bildiği her zaman her evde herkes tarafından tüketilen tavuk. Ancak tavukta yenilik yapılmış bilindik lezzet farklı bir sunum ile bambaşka bir tada dönüşerek yenilenmiş geçirdiği inovasyon ile tüketicisini yeniden büyüleyerek kurucusunu milyarderler arasına taşımış. Gıda Teknolojisinde Akıllı Uygulamalar

Tavuk Restoran Sektörünün Durumu Nedir?

Yakın geleceğin sıçrama yapması beklenen sektörlerinden biri, gıda sektörü olarak telaffuz ediliyor. Restorancılık sektörünün başarılı olmasının ana etkeni kalıcı müşteri olarak ifade edilmekte ve bu yönde çalışmalar gerçekleştirilmektedir.

Restoranların başarıya giden yolda önem verdikleri noktalar markalaşma, teknolojik olanakların kullanılması olarak sıralanıyor. Hedef ve standartlar uzmanlar tarafından girişim düşüncesinin uygulamaya konulması sırasında iyi belirlenmesi gereken ana çıkış noktaları olarak önemle vurgulanıyor.

TEKNOLOJİK STANDARTLAR

  • Müşteri tanımada teknoloji
  • Masa takibinde teknoloji
  • Paket servisinde teknoloji

ŞEHİRLER VE RESTORANLAR ARASINDAKİ BAĞLAR

Başarılı restoran zincirlerinin sahipleri belki de daha önce hiçbir yerde telaffuz edilmemiş fakat bilinen bir gerçeğe vurgu yapıyorlar, Restoranlar şehirlerin yüzüdür o şehirleri anlatan markalarıdır tespitinde bulunuyorlar. Şehirlerin değişen çehrelerinde inovasyona maruz kalan yeni görünümlerinde yeni yaşam tarzlarını yansıtan yeni tüketim alışkanlıklarını gözler önüne seren yeni tasarımları ile markalaşan yeni şehirlerin yeni Restoranları.

Tavukçuluk Sektöründe Karlı İş Alanları

Sektör kendini yeniliyor piyasada bayilik yöntemi ile ciddi rakamlarda mağazalar zincirine sahip onlarca firma bulunuyor üstelik onlar piyasaya girdikleri lezzet ve sunum biçimleri ile Türkiye’de talepleri yoktu. Piyasaya giriş yapan firmalar geleneksel biçimde pişirilmiş hali ile ve geleneksel bilindik Restorancılık faaliyetleri içinde tavuk tüketen Türk toplumuna tadı ile sunumları ile tamamen farklı olan Batı tarzında hazırlanmış tavuk tüketimini benimseterek taleplerini kendileri yarattılar.

Faaliyet gösterilen ülke o ülke insanlarının tüketim alışkanlıkları, yeniliklere karşı takındıkları tavır girişimcilerin iyi değerlendirdikleri bir alan. Tüketici davranışlarını yönetiyor ve başarılı biçimde değiştiriyorlar ülkemizde Batı tarzı lezzet ve sunumların bu denli çok tercih edilmesi ve bu hizmeti sunan firmaların bu denli zengin ve başarılı olmasını başka bir bilgi ile açıklamak mümkün değil.

Sektör başarılı oldukça birleşmiş birleşerek büyümüş Franchising olan iş ortakları ile birlikte kazanarak zenginleşmişler. Bir markaya ve güce yatırım yapmak güçlü bir firma ile iş ortağı olmak belki de yeni dönemin en cazip iş fırsatlarından biri.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz