Yatırımcı Arıyorum

Teknolojik Ürün Yatırım Desteği

Teknoloji Alanında Verilen Destekler

Bakanlık tarafından Türkiye’de ilk kez, öncelikli teknoloji alanları listesinde yer alan için belirtilmiş kapsamında 2014 “Teknolojik Ürün yatırım Destek Programı”, Teknoloji Bakanlığı ile Türkiye bilim, Sanayi Ve Teknoloji üretilen ürünler için destek sağlamayı amaçlamaktadır.

TÜBİTAK, KOSGEB veya Fonların Ar-Ge patentli teknolojik ürünler ile ortaya çıkan ilgili Ar-Ge faaliyetleri ve yatırımlar sonucunda desteklenecek teknolojik ürünler veya öz sermaye kullanılarak yapılan yenilik projeleri de dahil olmak üzere çeşitli kurumlar tarafından desteklenecektir.

Destekten bütün sektörlerde faaliyet gösteren firmalar yararlanacaklardır. Makine ve donatım, kredi faizi ve işletme desteği olmak üzere 3 şekilde  destek verilecektir.

Destek Oranı:

Makine-Donanım (%40’a kadar), Kredi Faiz (%100’e kadar), İşletme Desteği (%75)

  • Küçük işletmelere en fazla 5.000.000 TL %40 oranında,
  • Orta büyüklükteki işletmelere en fazla 4.000.000 TL %30 oranında,
  • Büyük işletmelere en fazla 2.000.000 TL %10 oranında destek verilecektir.

Destek süresi 12 aydır.

Kredi Faiz Desteği

Makine ve Donanım / Aparat desteğinden yararlanarak yatırımını tamamlayan yatırımcıya, destek süresi ciddiye alınarak geri kalan yatırım proje tutarının en yüksek  50.000.000 TL’ye kadar olan bölümü için kredi faiz desteği verilecektir.

10.000.000 TL’ye kadar olan krediler için destek oranının tümü, 10.000.000 TL üstü için destek oranının %50’si kadar yararlanabilmek mümkündür.

İş Desteği

Küçük sınıf işletmelere, yatırımlarını tamamladıktan sonra 1 yıl yapım süresi içerisinde başvurusu yapılması durumunda, 1 yıl boyunca enerji, personel ve kira giderlerinin %75’i geri ödemesiz (hibe şeklinde) karşılanır.

ÖNEMLİ: Makine ve domatım desteği, kredi faiz desteği ve işletme giderlerinin toplamı en fazla 10.000.000 TL olabilecektir.

Program kapsamında, fizibilite raporu, makine ve ekipman maliyeti, makine, teçhizat, taşıma ve sigorta masrafları ile yardımcı olmak için ana ekipman maliyeti ve makine giderleri de desteklenecek.

Desteklenmeyen giderler

Arsa bedeli, arazi düzenleme giderleri, bina-inşaat, nakliye giderleri araç giderleri, yönetim, aydınlatma, havalandırma, ısıtma giderleri, kuruluş dönemi faiz giderleri, işletme dönemi faiz giderleri, amortisman, bakım ve onarım giderleri, işletme giderleri, genel giderler,ham madde ve işletme malzemesi gibi işletme malzemeleri desteklenmez.

Teknolojik ürün yatırım destekleri gibi, benzer yazılarımız için: Kosgeb destek sayfasına göz atabilirsiniz.

YENİ BİR YATIRIM YAPMAYA NE DERSİNİZ?

Kobi Vadisi portalında yer alan, birbirinden farklı 15 kategori ve 27 sektör ile Türkiye’nin en büyük yatırımcı arayan ilan portalını ziyaret edebilirsiniz.. Dilediğiniz kategori ve sektörü inceleyebilir, anlık olarak ilan sahipleri ile iletişim kurabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için: Yatırım İlanları


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi
Abone Ol
Bildirim Alın
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments