Venture Capital Hakkında

Venture Capital Nedir?

Venture capital (VC) startup ile birlikte duyduğumuz bir çeşit risk sermayesidir. Yeni girişim içerisinde ancak risk taşımakta ve yola çıktıktan kısa süre içerisinde finansal desteğe ihtiyaç duyan şirketlere verilen destek ve yatırımlara venture capital denmektedir. Bu diğer yatırımlara nazaran biraz daha risk taşımaktadır. Finansal yardım bekleyen ve güç yitirmiş şirketlere uygulanan bu yatırım biçimi diğer yatırımlardan daha farklı bir anlayışa sahiptir. Piyasası içerisinde devamlılığını sürdürebilmesi ve tutunabilmesi için verilen bu destek zaman zaman yeni bir ürün veya hizmet ile de ivme kazanmaya çalışan şirketlere de uygulanabilmektedir.

Venture Capital Çalışma Şekli

Venture capitali oluşturan risk sermayedarları yani destek verenler, genellikle bir kaç paydaştan oluşmaktadır. Kimi zaman risk sermayedarları melek yatırımcılar ile karıştırılmakta ancak her ikisi aslında oldukça farklıdır. Hatta subjektif olmakla beraber ikisi için iki farklı dünya diyen uzmanlar dahi bulunmakta. Yatırım kaynaklarından, yatırım miktarlarına ve hatta beklentilerine risk sermayedarları ve melek yatırımcılar anlayış olarak birbirlerine benzememektedir. Ayrıca uzmanlar melek yatırımcılara nazaran risk sermayedarlığını daha meslek gibi bulmakta. Melek yatırımcılar genellikle kendi birikimleri ile destek sağlar iken, venture capital anlayışında bu daha çok ortaklık ve paydaşların bir araya gelerek yönettikleri bir kaynak ile gerçekleştirmektedir. Melek yatırımcılığa nazaran venture capital de prosedür daha fazla olabilmektedir. Melek yatırımcılara nazaran çok daha yüksek meblağlar venture capitalde telaffuz edilmektedir. Ayrıca venture capital de kurul politikası işlemektedir.

Venture Capital’in Amacı

Yüksek ve riskli büyüme potansiyeline sahip şirketlere de destek veren venture capital halka açık anonim ortaklıklardan da kurulabilmektedir. Gelecekte kazanç sağlayacaklarına inandıkları şirketlere verdikleri destekler neticesinde katma değerlerden yararlanmayı hedefleyen venture capitaller, zaman zaman ortaklıklara da girebilmekteler. Hisse senetleri aracılığı ile ortaklığa gidebilen venture capitaller, iş yapar fikirlere finansal destek vererek sahip çıkmaya çalışmakta, böylelikle her iki taraf için de kazanca vesile olmaktadırlar. Ortaklıklar ise en uygun ve en kısa zamanda son bulmak üzere, kısa süreli ortaklıklar olmakla beraber, uzman kişilerce analiz edilmektedir. Ülke ekonomisi açısından da fayda sağlayan venture capital şirketler, doğabilecek zarar ve nahoş sonuçlardan şirketleri kurtarabilmektedirler. Yorgun şirketleri yeniden teşvik etme tarafları ve faydaları bulunan venture capital şirketler, kobilerin yeni projeleri ile de ilgilenmektedirler. Yüksek büyümelere ve artı dinamizmlere vesile olan bir venture capital, salt üretim ve hizmete destek çıkarak yardım alan şirketin ivme kazanmasını ve kar elde edebilmesini ve böylelikle karşılıklı kazanmayı amaç edinmiştir.

Venture Capital’in Kriterleri

Venture capital destek verebilmek için muhtelif kriterlere bakmaktadır. Bunlar evvela; başvuru yapan şirketin yeterli yöneticiye sahip olması, verilecek hizmetin yahut  sunulacak ürünün özellikleri ve elbette kar beklentileri bir venture capital için oldukça önemlidir. Sunmak istediğiniz ürün yahut hizmet ne kadar risk içeriyor ise buna paralel olarak payında artacağı bir gerçektir. Faaliyetler gerçekleştikten itibaren başvuran şirketin menkul kıymetler borsasına sevki ile mevcut hisse senetlerinin satışı amaçlanabilmektedir. Böylelikle her iki şirket için de likidite sorunları yaşanmaz ve büyüme gerçekleşmiş olup, iki tarafta karlı çıkar. Kıdemli ortaklardan oluşan venture capital şirketleri, bir girişim sermayesinden çok daha fazlasını ifade etmektedir.

İnovasyonun Önemi

Venture capital hakkında uzmanlar büyük bir inovasyon düşkünlükleri olduğu görüşündeler. İnovasyon, venture capital şirketler için büyük önem arz etmekte. (İnovasyonun Önemi) Ayrıca venture capital ve akıllı yatırım kelimesi yan yana çok sık telaffuz edilmekte ve venture capital bu şekilde izah edilebilmektedir. Venture capital de seçenekler çok fazla değildir. Bazı yatırımlar gibi dönüşüme yahut değişime gitmez. Venture capital ve öncesi vardır. Şirket ya batmaktadır ya da venture capital ile sıkıntılarından sıyrılır ve büyümeye gider. Ancak venture capital de emek ve zahmette diğer yatırımlara göre çok daha faklı ve büyüktür. Elbette yatırımcının beklentisi ile oranla, büyüme ve ivme önemlidir. Burada asıl olan başlama, süreç, var olma değil, mevcut ve risk altında şirketlerin düzlüğe çıkması ve büyümesidir. Venture capital şirketler fikir aşamasına yatırım yapmazlar. Yönetilen sermaye olarak, fon ile beraber büyütülen ve yatırıma hazır hale getirilen bir şirket için yatırımları maksimize etmek amaçlı çalışan venture capital şirketleri, hızlı büyümek isteyen şirketler için adeta bir can simidi görevi görür.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Venture Capital Hakkında

okuma süresi: 3 dk
0