Yatırımcı Arıyorum

Yastık Çarşafta İnovasyon

Yastık Üretimi Yapan Firmalar

Yastık üretiminde Kaz tüyü, Bambu, Tencel, Lateks gibi doğal ya da sentetik malzemeler kullanarak uyku kalitesini artırma çabası içinde bulunan üretici firmalar, çevre sağlığının korunması, bireysel sağlık ve uykudaki konforun sağlanması amacına hizmet edecek Araştırma-Geliştirme faaliyetlerine her geçen gün daha fazla önem vermekte, tüketici ihtiyacına cevap verebilecek yeni ürünler geliştirmekteler.

Yüzü koyun uyuyan biri ile sırt üstü uyuyan bir kimsenin yastık yüksekliğinin farklı olacağını belirten uzmanlar bu nedenle her uyku pozisyonu için farklı üretim yapıldığını belirtiyorlar. Müşteri odaklı üretim anlayışının ortaya koyduğu ürün çeşitliliği uyku pozisyonu ile sınırlı değil elbette terleme sorunu olan kimseler, alerjik bünyeye sahip kişiler için farklı malzemelerden üretilmiş yastık çeşitleri imal edilmiş.

Yastık Üretim Sektörü

Yastık üretimi ve satışı, Ev Tekstil Ürünleri Sektörü içinde bulunurken, Türk Tekstil Sektörünün temel alt grubunda yer alıyor. Ev uyku gereçlerinde gelenekselden kopuşumuz Doksanlı yıllar ile başlıyor. Sektörün öncü firmaları, pratik ve portatif özelliklere sahip yaşam kolaylığı sağlayan Batı tarzı yaşam biçiminin unsurlarını Türk insanı ile tanıştırırlar. Bu yıllardan itibaren her yaz sökülüp içleri boşaltılarak kılıfları yıkanan güneşte yünleri havalandırıldıktan sonra içleri doldurulup dikilerek yeniden uyku kullanımına hazırlanılan yastıkların kullanıldığı zahmetli yaşam biçimi terk edilerek kolay yıkanan, hafif ve iki yıl sonra atılan yastıklar tercih edilmeye başlar.

Piyasaya yeni bir ürün Türk insanına yeni bir yaşam biçimi sunan üretici firmalar, ürettikleri yastıklar ile sadece ürünü yenilemekle kalmayıp alışkanlıklarımızı da değiştirerek toplumda uyku kültürü anlayışı yarattılar. Uyku gereçlerimiz de sadece temizliğine ve sağlığına özen gösterdiğimiz ayrıntılar uyku konforu, uyku kalitesi gibi pek çok özellikle daha fazla detaylandırılarak tüketicinin beğenisine sunuldu.

Yastık Alanında İnovatif Çalışmalar

Yastıkta gerçekleştirilen en son yenilik ise pazarın dönemi büyük kâr ile kapamasını sağladı. Firmaların pek çoğu yeni geliştirilen teknolojik olanaklar ile kaz tüyünün ısı dengesi sağlama, terlemeyi önleme özelliklerini birleştirerek klima vazifesi gören yastık ürettiler. Yastıklar uyku süresince ısı nem ayarı yapma özelliğine sahip. Nem yükselen hava ile uzaklaşırken soğuk havanın içeri girmesini engelleyen bir teknoloji kullanılmış.

Türkiye’nin ev tekstil ürünü pazarı 2 Milyar Dolar ve kaynaklar, iç piyasadaki Pazar tutarının iki mislini bulan rakamlarda ihracatın, yurt dışına yapıldığını söylerken, kaz tüyü yastık ve yorgan sektöründe rekabet koşullarının sert geçtiğini de belirtiyorlar. Dolgu malzemelerinin çeşitlerinde, kullanılan kumaş türünde, ürünlerin taşıdıkları niteliklerde yükseklik, hava doluluğu gibi unsurları ile ürünler rekabeti zorluyor. Kullanılan kaz tüyü ithal zira Türkiye kazlarının tüy yapısı sanayi için elverişli değil bu nedenle ithal edilen kaz tüylerinin kullanıldığı ürünlerin fiyatları daha yüksek, maliyetleri de daha yüksek olduğu gibi.

Üreticiler sadece kaz tüylerini değil uzay teknolojisini de kullanarak yastık üretiminde inovasyonu gerçekleştirmişler. Astronot giysilerinde kullanılan bir teknoloji yastıklara uygulanmış. Yastıklar uyku boyunca sıcaklığı ve nemi otomatik olarak dengeliyor. Yastıklar kendilerini kullanıcının vücut ısısına göre uyumlaştırabiliyor. Bir nevi klima olarak tanımlanan özel kaz tüyü yastıklar yazın serin kışın sıcak tutma özelliğine de sahip.

Klima özellikli kaz tüyü yastık üretimi, pazarı 300 Bin Dolar büyütürken horlamayı engelleyen yastık üretimi 420 Bin Dolar gelir sağlamış. Horlamaya duyarlı sensörler ile donatılan yastık horlama anında kullanıcısını uyandırma özelliğine sahip.

Gümüş iplik teknolojisi kullanılarak üretilen yastık ve çarşaflarda mikrop üremiyor, bakteriler ölüyor. Araştırma – Geliştirme çalışmaları sırasında gümüş iplik ile üretilen kumaşlar tam 250 kez yıkanarak test edilmiş, yıkama sonucunda bakteri öldürme, koku giderme, klima vazifesi görme gibi hiçbir özelliğinin kaybolmadığı gözlemlenmiş.

Yastıkların Gelişimi

Amerikalı bir girişimci tarafında geliştirilen gümüş iplik teknolojisi ile çarşaf üretimi inovasyon sahibine 1 Milyon Dolar kazandırmış. Akıllı ev gereçlerini zihnimiz zorlanarak da olsa bir parça kabul etmeye başladık elektrik, elektronik, internet ve radyo dalgaları alıştığımız bilimsel endüstri araçları olduğundan en mucize gelişme IOT ye bile ikna olduk fakat kumaşın teknolojinin unsurları ile akıllı ürün konumuna yerleşeceği alışmakta zorlandığımız yeniliklerden.

Gümüş ipliklerin kan dolaşımını hızlandırma özelliği bulunduğundan gümüş iplik ile üretilmiş yorgan ve çarşaflar ayak bileklerine temas ettiklerinde ayak bileklerinde oluşan ödemi gideriyorlar ve ürünler ne kadar çok yıkanırsa yıkansın bu özelliklerini asla kaybetmiyorlar.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz