Yatırımcı Arıyorum

Yatırım Araçları Serisi – Nasıl Milyoner Olunur?

Ekonomi Uzman Yardımcısı Şaban Yıldız’dan, Kobivadisi.com’a özel, Nasıl milyoner olunur konulu, makale serimizi sizlere sunuyoruz…

Yatırım Araçları Serisi – 1.Bölüm

Nasıl Milyoner Olunur?

Proje X = Milyoner Olmak

Küçük birikimler ile başlayıp milyoner olmak mümkün mü?

Sabit maaşlı bir işiniz var ve milyoner olmak istiyorsunuz, sizce bu mümkün mü? Aslında teknik olarak çok mümkün. Şuan Türkiye’de her yıl sayıları artmakta olan toplamda banka mevduatlarına göre hesaplanan, 125 bin 381 milyoner bulunmakta ve bu sadece bankada nakit parası olan vatandaşlarımız. Gayrimenkul, şirket veya yatırımı bulunanlar dahil edilmiyor. Eğer onlarda dahil edilse, bu sayı birkaç kat artabilir. Biz gayrimenkul milyonerlerini de ekleyelim ve ortalama olarak Türkiye’de 250 bin kişilik bir milyoner sayımız var diyelim. Kabaca bir hesap yaparsak, miras yoluyla milyoner olanları bu hesaptan çıkardığımızda, ülkemizde sıfırdan başlayıp, milyon seviyesine yaklaşmış,ulaşmış veya geçmiş  yüz binlerce vatandaşımız var. Peki bunları nasıl yaptılar. Hepsinin farklı hikayeleri, farklı çalışmaları, çeşitli teknikleri, bilgileri, becerileri, şansları olmuştur elbet. Ama finansal özgürlüğünü sağlayan, şu formülü düzenli uygulayan herkes, emin olsun ki emekli olmadan milyonerler arasına girebilir. Belki de erken emekli olup, hayatının geri kalanını hayallerinin peşinden koşmakla harcarlar.

Peki nedir bu formül : Birikim + Yatırım + Tasarruf. Siz bu 3 etmeni doğru şekilde kullanır ve sürekli çalışmalar yaparak, sürekli kendinizi geliştirirseniz, emin olun birkaç yıla zaten finansal özgürlüğünüze ulaşmış ve artık hedeflerinizi bir bir gerçekleştirmeye başlamışsınızdır.

Formülümüz; Tasarruf + Birikim + Yatırım = Finansal Özgürlük

Bunları kısaca açıklayalım, önümüzdeki günlerde bu çalışmayı örneklerle geliştireceğiz ve herkesin hayatında uygulamasının örnekleriyle inceleyeceğiz. İsteyenler kendi uygulamalarını yorumlara veya bizim gözümüzden kaçmış ve önerileri olursa, lütfen yorumlarda belirtsin. Akıl akıldan üstündür mantığı ile her zaman gelişime ve eğitime açık olalım. Unutmayın bu bir hayal değil, bu bir proje. Projemiz milyoner olmak. Artık bundan sonra projemiz doğrultusunda, planlarımızı, çalışmalarımızı yapmamız gerekli.  Ama planlamalarımızı yapmadan önce kendi altyapımızı yapmamız gerekir. Özellikle ben kimim? Zayıf yanlarım nedir, güçlü yanlarım nedir? Ne istiyorum, nasıl yaşıyorum? Kendinizi kandırmadan kendinizi öncelikle tanımalısınız. Kendinizi analiz ettikten sonra zayıf ve güçsüz yanlarınızı geliştirmek, güçlendirmek için çalışmalar yapmalısınız. Çevrenizde verilen konferans, eğitim, kurs hiç birini pas geçmeden gidin, kendinizi geliştirin. Eksiklerinizi düzeltin, hayalinize ulaşmak için her gün düzenli çalışın. Yabancı Dil öğrenin, bunun için küçük de olsa bir plan, program uygulayın. Telefonuna yükleyeceğiniz bir uygulama bile siz düzenli çalışma yaparsanız birkaç aya İngilizce seviyenizi çok artıracaktır. Onlarca uygulamayı bulabilirsiniz. Sosyal medyada gezmek yerine bu eğitim uygulamalarını yükleyip, zaman geçirseniz, ilerde bulunmaz imkanlara kavuşmuş olursunuz. Tavsiye olarak duolingo uygulaması, farklı eğitim metodlarıyla bir çok yabancı dili öğrenmeniz konusunda size ücretsiz olarak destek veriyor. Buna benzer uygulamaları rahatlıkla bulabilirsiniz. Hızlı okuma Tekniklerinizi geliştirmeniz gerekmektedir. Başarılı insanlara bakın, zaman onlar için çok önemlidir. Önlerine gelen uzun raporları, bilgileri, haberleri en kısa zamanda okumak, anlamak önemlidir. Sizde bu özelliklerinizi geliştirmeniz lazım. Diksiyon, hitabet önemlidir. Sunum teknikleri önemlidir. Siz eğer ilerde yatırımcı, finansal özgürlüğe ulaşmış, emeklilik gibi kavramı olmadan belli bir gelir seviyesine ulaşmış biri olmak istiyorsanız, bu özelliklerinizi geliştirmeniz gerekmektedir. Bunun için internette bir çok kaynağı bulabilirsiniz. Kişisel gelişim uzmanlarının eğitimleri, her hangi bir programın eğitimini ücretsiz olarak artık bulmanız mümkün. Yani size ücretsiz verilen ve hayatını ilerde çok etkileyecek eğitimleri sürekli devam ederek, kendinizi geliştirin. Sonrası ise çok çalışmak, planlamak, sisteminizi kurmanız gerekiyor. Hayata diğer insanlardan geride başlamış olabilirsiniz yada önünüze çok büyük zorluklar çıkmış olabilir ama hiç biri sizi yıldırmadan yolunuza devam etmelisiniz ve hiçbir şey için asla geç değildir. Çok yaşlandım, çoluk çocuğa karıştım, artık benden bir şey olmaz gibi bahaneleri asla kendinize söylemeyin. İlk başlarda başarısız olmak sizi asla yıldırmasın. Eğer bunu birileri başarmış ise sizde yapabilirsiniz, önemli olan hatalarınızdan ders alıp, aynı hataları tekrar yapmayarak sürekli gelişime devam etmeniz.

  • Yazı Serimizin 2. Bölümü Tasarruf konusunu inceleyebilirsiniz.
  • Yazı Serimizin 3. Bölümü Birikim konusunu inceleyebilirsiniz.
  • Yazı Serimizin 4. Bölümü Yatırım konusunu inceleyebilirsiniz.
  • Yazı Serimizin 5. Bölümü Özet ve Örnek Uygulamalar konusunu inceleyebilirsiniz.


kobi vadisi
Abone Ol
Bildirim Alın
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments