Yatırımcı Arıyorum

Yatırım Danışmanlığı Nedir?

Yatırım Danışmanlığı Ne Demek?

Her geçen gün dünya pazarının daralması, rekabet şartlarının zorlaşmasıyla birlikte şirketler risk faktörünü ortadan kaldırmak ya da minimize etmek için profesyonel kimliklere ihtiyaç duymaktadırlar. Yatırım danışmanlığı; insanlara ve işletmelere uzun vadeli finansal hedefler koymalarına ve ulaşmalarında yardımcı olan eğitimli bir yatırım uzmanıdır. Yatırım yönetimi firmaları müşterileri için portföyleri yönetip, felsefelerine ve metotlarına göre en uygun olanı belirlerken, eğer yetki verilirse menkul kıymet alma ve satma konusunda yetkilidirler.

Bu yatırım danışmanları kullandıkları metotlardan dolayı ayrıca para yöneticileri olarak da adlandırılır ve çalışmaları yatırım tarzlarını yansıtır. Yatırım danışmanları; şirketin yatırım yapmak istediği konularda profesyonel kişiler tarafından, kar ve risk analizini yaparak yatırımcının doğru seçimler yapmasını sağlayan kuruluşlardır. Sermaye piyasalarının içinde bulunduğu duruma göre daha kazançlı olacağınız önerilerde bulunurlar.

Yatırım Danışmanı Nasıl Olunur?

Yatırım danışmanı olmayı düşünenler; 4 yıllık üniversitelerin Çalışma Ekonomisi, İşletme, Pazarlama, İktisat, Maliye bölümlerinden ya da 2 yıllık meslek yüksekokullarının Bankacılık ve Sigortacılık, Borsa ve finans bölümlerinden mezun olmaları gerekmektedir.

Yatırım Danışmanının Sahip Olması Gereken Vasıflar

Müşterilerine yaşamın her aşamasında ve çeşitli durumlarda yardımcı olmak için vergi planlama, varlık yönetimi ve tahsisi, risk yönetimi, emeklilik planlaması ve emlak planlama gibi konularında uzmanlığa sahip olması gerekmektedir.

Ayrıca bazı durumlarda, yetki verildiği takdirde, müşterisine danışmaya gerek kalmadan inisiyatifi kullanabilecek bilgi ve birikime sahip olması gerekir. Güvenilirliği ve başarısı piyasa tarafından tescillenmiş bir yatırım danışmanı seçmek beklentilerin karşılanmasını sağlar.

Yatırım Danışmanlık Şirketleri Ne Kadar Güvenilir?

Şirketinizin geleceği hakkında karar vermede size yardımcı olan bu danışmanlık şirketlerine ilk etapta şüpheli yaklaşılabilirsiniz. Fakat bu yatırım danışmanları, Sermaye Piyasası kurulundan aldıkları özel yetki ve faaliyet belgesiyle bu danışmanlık hizmetini gerçekleştirmektedirler. Bu aracı kurumların verdikleri sözlü ya da yazılı hizmetler, tamamen SPK kurulunun yasal düzenlemelerine uygundur ve yatırımcı firmanın korunması amaçlı yeni düzenlemelerle daha da güvenli hale gelmişlerdir. Bununla birlikte bu aracı firmalarla yapılacak çalışmalarda yatırım danışmanlığı sözleşmesi yapılması, doğabilecek itilaflarda her iki firma içinde daha güvenilirdir.

Bu aracı firmalar; dünya piyasasındaki hisse senedi fiyatları, gram altın fiyatı, döviz fiyatları, altın ons fiyatı, tahvil, bono gibi değerlerinde ulusal piyasamıza yansımalarını göz önünde tutarak yatırım planlamasını yaparlar. Talebinize göre uzun dönem ya da kısa dönem hizmetle işletmenin yatırım ya da alım salım işlemlerini yönlendirirler. Yatırımcılık

Bir yatırım danışmanı; müşterinin mevcut finansal durumunu analiz ederek makul ve ulaşılabilir finansal hedefler koymasına yardımcı olur. Bu hedefleri koymadan önce titiz ve profesyonel bir şekilde müşterisini geniş bir perspektiften ele alır. Ayrıca yatırım önerileri yapar, objektif önerilerde bulunur ve müşterilerin yaşam kararlarının finansal sonuçlarını tartmalarına yardımcı olurlar. Müşterilerin yapılacak bu çalışmaları istikrarlı sürdürebilmesine de katkıda bulunurlar.

Yatırım Danışmanlığı Hizmetleri

Yatırım danışmanlığı hizmetleri şirketler için finansal danışmanlık ve gayrimenkul danışmanlık olarak iki alanda hizmet vermektedir.

Finansal danışmanlık; kişi ya da şirketlerin yatırımlarının nasıl değerlendirileceği konusunda yol gösterirken, piyasa şartlarını göz önünde tutularak mevcut paranın korunmasını ve artışını sağlar. Firmaların gelir gider dengesini takip ederek kar marjını yükseltir. Firma çalışanlarına düzenli ödemeler yapılmasını sağlamak ve sermaye artırımı için yeni yollar gösterir. Bireysel danışmanlıkta ise; kişiye tasarrufları, emekliliği, sigorta ve yatırımları ile geleceğe yönelik planlamalarında yardımcı olur.

Gayrimenkul danışmanlığı; Yatırım risklerini ortadan kaldırarak beklenen faydanın sağlanmasında yardımcı olur. Yaptığı geniş kapsamlı araştırmalarla lokasyon, satın alma, kiralama vb. konularda kazanç artırıcı tavsiyelerde bulunur. Şirket veya kişilerin ihtiyaçları doğrultusunda taşınamaz mülk ve projeler için her türlü bilgi ve belgeleri toplayarak, piyasa analizi yapan rehberlerdir. Aynı zamanda gayrimenkul danışmanlığı mülk sahiplerinin emlak vergisi değerlendirmelerinde yardımcı olurlar.

İlk etapta danışmanlık firmalarıyla çalışmak kişi ya da kuruluşlara ek bir masraf gibi görünse bile, kazandırdıkları ve minimize ettiği riskler göz önünde tutulduğunda uzman bir danışmandan yardım almak cazip gelecektir. Hatta başlangıçta kısa dönem ya da tek seferlik çalışma olarak başlayan birçok firma kazanımlarından sonra uzun vadeli çalışmalara başlamışlardır.

Yeni Yatırım Yapmak / Yatırımcı Olmak

İş hayatınız ile ilgili yeni bir yatırım yapma aşamanızda, size fikir verebilecek birçok proje ve şirket ilanını inceleyerek çalışmalarınıza başlayabilirsiniz. Ayıca yatırıma açık ilanları inceleyerek aracı olmadan direkt olarak ilan sahiplerine ulaşabilirsiniz.

Tek yapmanız gereken, Kobi Vadisi platformunda yer alan yatırıma açık ilanlar sayfasını ziyaret etmek ardından, dikkatinizi çeken ilan sahibi ile iletişim kurmak.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz