Yatırımcı Arıyorum

Yatırım Ülkesi: Türkiye

Türkiye’de Yatırım Yapmak

Avrupa – Ortadoğu – Asya’nın ortasında yükselen değer Türkiye, eğitim – lojistik ağırlıklı kalkınma hamlesinde kıtalararası iş birliği ile çıkar yola, 2010 yılında Afrika Stratejik Belgesini uygulamaya koyar ardından 2015-2019 aralığını kapsayan Ortak Uygulama Planının devreye girmesinin nedeni, Sürdürülebilir Kalkınma dolayısı ile başarılı ticari ilişkilerdir.

Türkiye’nin Uluslararası İşbirlikleri

AFRİKA KITASI İLE MESLEKİ VE AKADEMİK EĞİTİMDE İŞ BİRLİĞİ

Türkiye’nin ilişkilerini geliştirerek iş birliğine yöneldiği Afrika kıtası, dünya maden potansiyelinin Üçte Birine sahip olan ülkelerden oluşmakta, her dönem büyüyen ekonomiye sahip ülkelere ev sahipliği etmektedir. Afrikalı öğrencilerin son yıllarda Türkiye’yi tercih etmelerinin nedeni yürütülen başarılı iş birliği faaliyetlerinin sonucudur.

Cumhurbaşkanımız, Sn. Recep Tayyip Erdoğan, Afrika kıtasında bulunan 28 ülkeyi ziyaret ederek Millî Eğitim Bakanlığımızın 28 Ülke ile eğitim alanında 41 iş birliği anlaşması imzalamasını sağlamış. 2015 yılında ivme kazanan Afrika Açılım Eylem Planı ile mesleki eğitimler, bilimsel projeler ve yüksek öğretim alanında iş birliğine gidilmiş.

Afrika kıtasında yer alan 10 ülkede Türkiye, Tarım teknolojileri, Turizm ve Seyahat gibi 17 sektörde eğitim gerçekleştirmiş.

AFRİKA KITASI İLE BİLİMSEL İŞ BİRLİĞİ

2023 hedefleri doğrultusunda orta ve yüksek teknolojili üretimde, İnsan kaynakları Sisteminde Asya-Afrika-Ortadoğu merkezinde bilimsel araştırma ve geliştirme çalışmalarında ekosistemin oluşturulması yolunda Afrikalı Bilim insanları ile iş birliği sağlayarak çalışmalarını yürüten Türkiye Cumhuriyeti, TÜBİTAK, Fas Ulusal Araştırma Merkezi, Tunus Bilimsel Araştırma Merkezi ile iş birliği içinde hareket etmekte, Çalıştay, Kongre ve projeler ile çalışmalarını güçlendirmekteler.

TÜRKİYE-RUSYA BÜYÜK İŞ BİRLİĞİ

Rusya ve Türkiye 100 Milyar Ticari hedef belirlemişler ve buradan yola çıkarak Türk vatandaşlarının Rusya’da TL ile alışveriş yapmaları aynı şekilde Rus vatandaşlarının ülkemizde Ruble ile alışveriş yapabilmesi hedeflenmiş.

Türk-Rus işletmelerinin birlikte proje üretmeleri beklentisi dile getirilmiş Türkiye’nin Rusya’daki yatırım miktarının 70 Milyar Dolara ulaştığının açıklaması yapılırken Türk-Rus ortak yatırım fonu kurulması için çaba gösterildiği de belirtiliyor.

2017 yılında Akkuyu Nükleer Santralinin temeli atıldı, Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattının anlaşması imzalandı.

TÜRKÇE KONUŞAN ÜLKELER İŞ BİRLİĞİ KONSEYİ

Zirve 2014 yılında 4. Kez toplanmıştı. Bu dönemde katılan üye ülkeler Kırgızistan, Azerbaycan ve henüz üye olmayan Türkmenistan’ın katılımı ile İpek Yolu’nun canlandırılması ekonominin geliştirilmesi konuları üzerinde durulmuştu. Türkmenistan önemli bir ticari ortak niteliğini taşır bu dönemde Türkmenistan’da faaliyet gösteren Türk firma sayısı 600 olarak verilirken 1400’den fazla proje ile 40 Milyar Dolar civarında yatırımdan söz edilmektedir. Enerji projesinde Azerbaycan, Türkiye ve Türkmenistan Batı’ya uzanan hattın önemli taraflarıdır. Yatırım İçin Türkiye Doğru Adres midir?

TÜRKİYE-JAPONYA İŞ BİRLİĞİ

Eğitimde iş birliği en önemli adımı oluşturmakta. Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi kurularak yöneticilerini atama hazırlığını sürdürdüler 2017 yılında. 2013 yılında Stratejik ortak olan Japonya ve Türkiye 2017 yılında bilim ve eğitimle ilişkilerini geliştirmeyi sürdürürken ekonomik iş birliği sürecinin hazırlıklarının başladığı bilgisi de basında yer aldı.

TÜRKİYE-ÇİN İŞ BİRLİĞİ

Uluslararası Karayolları Üzerinde taşımacılık anlaşması ve Kültür merkezlerinin açılması anlaşması imzalandı 2017 yılının ortalarında. Aynı yılın Ekim ayında Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı tören ile Bakü’de açılışı yapıldı.

İki ülke arasında ticari ilişkilerin yanı sıra turizm faaliyetleri de geliştirilmekte Çin’de 3 kente haftada 7 sefer Hong Kong bölgesine haftada 6 sefer düzenlendiği sefer sayılarının ve bölgelerinin artırılacağı belirtilirken Çin devletinin ülkemizdeki yatırım miktarının 2 Milyarı aştığı bilgisine yer veriliyor.

TÜRKİYE-MACARİSTAN İŞ BİRLİĞİ

1991 yılında Türkiye ile Macaristan arasında İş Konseyi kurulur, Avrupa Birliği faaliyet kapsamında gerçekleşen İş konseyi çalışmalarının amacı Türkiye ile Macaristan arasında ticaretin geliştirilmesi, ekonomik iş birliğinin sağlanması gelişmesidir.

TÜRKİYE-AVRUPA ENERJİ İŞ BİRLİĞİ

Proje Yenilenebilir Enerji, Doğalgaz, Elektrik sektöründe beklenen verimin elde edilmesini amaçlıyor. Maliyetinin 11,8 Milyar Euro olacağı açıklanan projenin Türkiye-Avrupa Birliği enerji iş birliğini geliştireceğine de dikkat çekiliyor.

Türkiye’ye Yatırım Yapan Ülkeler

Lübnan, 2010-2016 yılları aralığında 1 Milyar 285 Bin Dolar yatırım gerçekleştirmiş. Katar, aynı dönemde ülkemizde 1 Milyar 476 Milyon Dolar yatırım gerçekleştirmiş 2017 yılındaki doğrudan yatırım tutarı ise 10 Milyon Dolar olarak açıklanmış. Kuveyt 2 Milyon Dolar, Suudi Arabistan 949 Milyon Dolar, Japonya aynı dönemde 2 Milyar 199 Milyon Dolar 2017 yılında ise 18 Milyon Dolar yatırım gerçekleştirmiş.

İsviçre aynı dönemde 2 Milyar 448 Milyon Dolar, 2017 yılında doğrudan yatırım tutarı ise 28 Milyon Dolar, Birleşik Arap Emirlikleri 165 Milyon Dolar, İtalya 8 Milyon Dolar, Azerbaycan 4 Milyon Dolar, 2017 yılı doğrudan yatırım tutarı 129 Milyon Dolar, Fransa aynı dönemde 6 Milyar Dolar, 2017 yılında doğrudan yatırım 6 Milyon Dolar, Yunanistan 6 Milyar 867 Milyon Dolar 2017 yılı doğrudan yatırım tutarı 6 Milyon Dolar, İspanya aynı dönem 7 Milyar 636 Milyon Dolar, 2017 yılı doğrudan yatırım tutarı 19 Milyon Dolar olarak açıklanıyor liste Belçika, Luxemburg, İngiltere, Almanya, Avusturya, Amerika Birleşik Devletleri, Hollanda ile uzayıp gidiyor.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi
Abone Ol
Bildirim Alın
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments