Yatırım Uzmanı Olarak Yatırımcıyı İkna Etmek

Bir yatırım uzmanı olarak yatırımcıyı bir işletmeye yatırım yapmaya nasıl ikna edersiniz? Bir yatırımcının bir işletmeye yatırım yapması için, işletmenin ürün ve iş hedeflerinin, potansiyel bir yatırımcının yatırım politikasına uygun olması açıkça bir ön koşuldur. Bununla birlikte; bir yatırımcının, işletmeye yatırım yapmalarını seçmeleri için birkaç adım bulunmaktadır.

Yatırımcılar bir şirkete yatırım yapmadan önce pek çok konuyu tartar ve çeşitli konuları değerlendirmek için çok zaman harcarlar. Sunumlar ve tekliflerle doludurlar, ancak sadece sınırlı sayıda şirket ek bilgi için ilk istekte bulunmakla yükümlüdür.

Yatırım Uzmanının İkna Adımları

Şeffaflık

Potansiyel yatırımcılarınızla olabildiğinizce şeffaf olun; şirketle ilgili hususlar ve koşullar konusunda açık olun. Durum tespiti sürecinde veya kısa bir süre sonra yatırımcılar, yatırım yapacakları işletmeler hakkında tam açıklama yapmadığını anlayabilirler. Bu da yatırım uzmanı açısından pekiyi olmayabilir.

Gerçekçi Olun

Yatırımcılar onlara sunduğunuz iş planına büyük ölçüde güvenirler. Potansiyel yatırımı getirilerini bundan yansıtırlar. İş planı projeksiyonlarınızın gerçeğe dayanmasını sağlayın.

Bir Çıkış Stratejisi Planlayın

Müzakerelerin ilk aşamalarında, yatırımcıların karlarını en üst düzeye çıkartırken yatırımların her zaman gerçekleştirebilecekleri bir stratejik plan sunmanız beklenmektedir. Bu onların ana beklentisi ve birincil ilgisidir. İşletmelerin ürünlerinin başarısı ve diğer ticari başarılar, onlar için ikincil sonuçtur.

Çalışanlar

Çalışanlar şirketin en önemli varlığıdır. Geleneksel olarak yatırımcılar, özellikle kilit yönetim personeli söz konusu olduğunda, şirketler arası dinamikler ve çalışanların durumu hakkında sorular sormaktadır. Çalışanlarınızla ilgili yasal ve sözleşme gereksinimlerine uyarak, şirketin çalışanlarının her türlü veri, kayıt, sözleşme ve yasal belgeleri yatırımcıyla paylaşmaya hazır olun.

Karar Verme Sürecine Katılım

Şirketin gelecekteki yönetim yöntemlerine ilişkin müzakereler arasında, yatırımcıların şirketin gelecekteki operasyonlarını etkileme hakkı olduğunu akılda tutmalısınız. Beklenen bir özerklik kaydıyla ilgili ihtiyatlık anlaşılabilir, ancak aynı zamanda, yatırımcının deneyim ve temaslarının, şirketi yönetme ve büyümesini destekleme yeteneğinizi artırması olasıdır.

Bilgi Edinme Hakkı

Bir yatırımcının ilgilendiği şirketle ilgili güncel ve sürekli bilgi edinme temel hakkıdır. Bir yatırımcının, yatırımdan bu tür sürekli bilgi ve periyodik raporlar alma talebine ilişkin anlamsız tartışmalarda bulunmayın.

Yasal Anlaşmazlıklardan Kaçının

Yatırımcılar, yasal kayıtları temiz olan şirketlere yatırım yapmayı tercih ederler. Bu bağlamda özellikle sizinle üçüncü bir taraf arasındaki anlaşmazlık bir davaya dönüşebiliyorsa, bazen doğru olmaktan çok akıllı olmak tercih edilir. Arabuluculuk ve tahkim girişiminde bulunmak ve anlaşmazlıkları mümkün olduğu kadar, erken bir aşamada çözmek her zaman en iyisidir.

Durum Tespiti İçin Hazırlanma

Durum tespiti süreci için organize olun ve hazırlanın. Bu sürecin sonuçları, yatırımcılar için kritik öneme sahiptir ve şüphesiz nihai yatırım kararların etkileyecektir. Yetkililere sunulan yasal raporların güncel olduğunu, iç kayıtların yönetmeliklere uygun olduğunu, tüm gerekli doküman ve anlaşmaların kopyalarına kolayca erişilebilir olmasını ve böylece yatırımcı temsilcilerine gecikmeden sunulmasını sağlayın.

Bir yatırım danışmanı, faaliyetlerini sürdürmek için gerekli lisansları almalıdır. Yatırım uzmanı olarak tüm bunlara uymaya özen gösterin ve tüm faaliyetlerinizi yasalara uygun olarak yapmalısınız.

Yatırımcıyı, Yatırım Yapmaya İkna Etme Yolları

Bir yatırımcıyı yatırım yapmaya ikna etmek oldukça zor bir süreçtir. Bununla birlikte, fikrinize tutkulu iseniz ve planınızı nasıl uygulayacağınız konusunda büyük bir planınız varsa, yatırımcıyı ikna etmek için çaba sarf etmeniz gerekecektir.

Yatırımcı kişiler, maddi olanakları güçlü, paraları oranında yatırım yapacakları işletmeleri ve şirketleri arayan kişilerdir. Yatırım uzmanı da, parası olan ve parasını bir yatırımda değerlendirmek isteyen kişileri bulup, kazanabilecekleri işlere yatırım yapmalarını sağlayan kişilerdir.

Bir yatırımcıyı yatırım yapmaya ikna etmek için, önce ona uygun bir işletmeyi bulmanız gerekmektedir. Yatırımcının parasının olması dışında, belli bir sektörle ilgilenmesi gereklidir. Ayrıca yatırımcılarla işletmecileri bir araya getiren platformlar da bu konuda uzmanlara yardımcı olmaktadır.

Yatırım uzmanının yapması gereken bu iki iş insanının bir araya gelmesini sağlamaktır.

Yatırımcılar, her zaman için kazanabilecekleri işlere yatırım yapmayı severler, çünkü amaç kazanç elde etmektir. Bu yüzden, birçok seçenek arasından en uygun olanını seçmek durumundadır. Bunun için de yatırım uzmanlarına ihtiyaç duyar.

Yatırımcıyı, Yatırım Yapmaya Teşvik Etmek

Bir İş Planı Yapmak

Yatırımcıları, fikrinize dâhil etmenin ilk adımı bir iş planı hazırlamaktır. İş planı, işletmenin ne hakkında olduğunu ve neler sunabileceğini, gerçekleştirmeyi amaçladığınız hedefleri, söz konusu hedeflere nasıl ulaşmayı düşündüğünüzü, potansiyel müşterilerinizin kim olduğunu ve bunları diğerlerinin arasında ikna etme stratejilerini içermelidir.

Bir iş planı, işinize nasıl başlayacağınız ve nihayetinde nasıl geliştireceğiniz konusunda bir yol haritası görevini görür. Dahası somut bir iş planı, ciddi olabileceğinize yaklaşabileceğiniz potansiyel yatırımcıları veya ortakları temin edecek ve böylece onlara destek olmaları için neden sunacaktır.

Yatırımcıya İşletmenin Ürünleri İçin Yüksek Talep Olduğunu Gösterin

Bir işletmeyi yatırımcıya sunmak için, işletmenin hizmetlerine insanların ihtiyaçlarının olduğunu göstermek gereklidir. Ekonomik raporlardan, ürüne talep olan nüfustan, internetten ve ilgili haber makalelerinden topladığınız istatistikleri kullanmanız gerekir.

Müşteri portföyü yüksek işletmeler, yatırımcıların ilgisini her zaman daha çok çeker. Çünkü çok fazla müşteri iyi kazanç anlamına gelir. Bunun için bir rapor hazırlayarak, müşterilerin demografik yapısı hakkında bir bilgi akışı sağlamalısınız.

Yatırımcıya Ne İstediğini Sorun

Her yatırımcının belli bir bütçesi ve beklentileri vardır. İlk önce önemli olan sermayeden çok, yatırımcının hangi sektörde iş yapması gerektiğini belirlemesi gerekir. Bu durumda yatırım uzmanları büyük önem taşır. Çünkü yatırımcılar, bir yatırım uzmanına danışmadan kendilerine uygun yatırımları bulmakta zorluk çekebilir. Bu sebepten dolayı her yatırımcı muhakkak bir yatırım uzmanına başvurur.

Yatırım uzmanı, piyasaları ve yatırım yapılması gereken işletmeleri yakından takip eder ve genelde bu işletmeler ile iletişim halindedir. Çünkü işletmeler de kendilerine uygun yatırımcıları bulmak için yatırım uzmanları ile irtibata geçmektedir. Yatırım uzmanı olarak burada yapılması gereken; yatırımcı ile girişimcileri bir araya getiren platformlarda takip yapmaktır.

Yatırımcıya belli sorular sorarak, yatırım yapmak istediği alan konusunda bilgi sahibi olmanız, yatırımcıyı en doğru işle buluşturmanıza en büyük etken olacaktır. Ayrıca yatırımcıya doğru bilgiler vererek doğru yatırıma yönlendirmeniz, yatırımcının güvenini kazandıracağından, olumlu etki yaratmanız, olumlu ilişkiler kurmanız gerekecektir.

Yatırım İçin İkna Etmek

Doğru yapılan her yatırım kazandırsa da, bazen yatırımcının zor ikna olması da pek çok işi yatırımın elden kaçırılmasına neden olabilir. En kötü yatırımcı tipi kararsız yatırımcılardır. Onların ikna edilmesi bir hayli zordur. Bu yüzden yatırımcının iyi tanınması ve nelere yönelebileceği konusunda bilgi sahibi olunması önemli bir gerekliliktir.

Yatırımın getirisi, bir yatımcıyı cezbeden bir özelliktir. Her yatırımcı işe kar elde etmek ve yatırım yaptıkları miktarın çok üstünde kazanç elde edebilmek adına yatırım yaparlar. Bir yatırımcıya, bir girişim kapitalistine ya da zengin ilişkinize sahip olmanız önemli değildir. Onlara yatırımlarından nasıl geri dönüş sağlayacağınızı göstermeniz gerekir. Bir izlenim bırakmanın en iyi yolu, yatırım getirilerinin nasıl ve ne zaman alacağını açıkça göstermektir. Yatırımcıya potansiyel yatırımlar hakkında bilgi vermelisiniz.kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

Yatırım Uzmanı Olarak Yatırımcıyı İkna Etmek

okuma süresi: 5 dk
0