Yatırımcı Arıyorum

14 Şubat Sevgililer Günü – İş Fikirleri

14 Şubat’ı Ticarete Çevirmek

14 Şubat sevgililer gününe az bir zaman kala bu günün nereden geldiğini hiç düşündünüz mü? Bu günün kökenleri, hakkında birçok efsane bulunmakla birlikte, efsanelerden biri 15 Şubat’ta kutlanan antik Roma doğurganlık festivali Lupercalia’a dayandırılmaktadır. Bu festival süresince genç kadınlar isimlerini büyük bir sunağa yerleştirirler ve gençler buradan bir isim seçtikten sonra seçtikleri kadınla ertesi yıl romantik bir ilişki kurarlardı. Yine başka bir efsaneye göre de, 14 Şubat’ın kuşların çiftleşmeye başladığı tarihi işaret ettiğini belirtiliyor. Bu efsanelerden hangisinin 14 Şubata ismini vermiş olduğu kesin olarak bilinmese de, bütün sektörlerin 14 Şubatta yapılan büyük alışveriş çılgınlığından payına düşeni büyütme gayretleri bugünü daha da özel kılıyor.

Bu tarih dünyanın büyük çoğunluğunun kırmızı kalple döşendiği bir tarih olup bu günü kutladığı özel bir gündür. Ayrıca bir hediyeleşme günüdür. İlk zamanlar sadece âşıkların birbirleri ile hediyeleştikleri gün olarak kutlanmaya başlansa da, zaman yolculuğunda sevginin nişanı sayıldı ve sevgisini göstermek için herkesin birbirine hediye aldığı bir gün haline geldi. Yoğun hediyeleşme trafiği olan bugünde alınan hediyeler genellikle çikolata, çiçek, takı, kişileştirilmiş hediyelikler ve yumuşak oyuncaklar şeklindeyken, çiftler eğlenceli etkinliklerle günün tadını çıkartırlar. Her geçen gün sevgililer günü temalı, alışverişe teşvik eden reklamlarda artmış ve bu da o günün alış veriş grafiğini yükseltmiştir. Bu gün; bir işe başlamak ve para kazanmayı düşünenler için bir fırsattır.

İşte keşfedebileceğiniz en mükemmel sevgililer günü iş fikirleri:

Çikolata Yapıp Satmak

Çikolata zaten pratik ve hızlı olarak mutlu olma kaynağı değil midir? Sevgililer gününde sevgilisine ya da sevdiği kişilere hediye ettiği çikolata mutluluğu ikiye katlar. Özellikle kırmızı kutularda, kalp temasıyla ya da sevdiği bir pelüş oyuncağın kucakladığı bir kutuda hediye edilen çikolatanın verdiği mutluluk paha biçilemez. Şayet sizin de şık ve lezzetli çikolatalar üretme yeteneğiniz varsa bu şekilde bir girişimin de bulunabilirsiniz. Hatta buna ilk etapta mutfağınızda başlayabilir sonrasında işinizi büyütebilirsiniz. Yalnız yapacağınız imalatta, çikolataya nasıl farklılık katabileceğinizi, paketleme şeklini, güvenilir malzeme tedarikçilerini, satışını yaparken hangi yolları kullanacağınızı planlayarak hareket etmeniz, pazarlama şansınızı ve iş sürdürebilirliğinizi artıracaktır.

Bu iş girişiminde bulunmadan önce, çikolata imalatı yapmak için gereken koşulları da yerine getirmeniz gerekiyor. Bu koşullar arasında, sağlık bakanlığı koşullarının oluşturulması, gerekli ruhsat ve izinlerin alınması, eğer toptan bir satış düşünüyorsanız işletme ruhsatının alınması sayılabilir. Ayrıca, çikolatanın saklanma ve nakliye sırasında gerekli sıcaklık değerlerinin de sağlanması gerekmektedir. Saklanma ve korunma koşulları 16-20 derece arasında olmalıdır ki aksi takdirde üstü beyazlaşır. Her ne kadar bu beyazlaşma, tadında bir bozulma yapmasa da görüntüsü bozulan çikolata, alıcı tarafından hoş karşılanmaz ve iade olur.

çikolata yapmak

Çikolata imalatı yapılarak sadece sevgililer günü değil anneler günü, öğretmenler günü, nişan, düğün, bayram gibi pek çok özel günlerde de satış yapma şansı mümkündür. Evde yapılacak iş fikirleri içinde olan çikolata yapımı, pazarlaması iyi yapıldığı takdirde karlı bir iştir. Ev konforunda, hem çocukları ile ilgilenip hem de para kazanıp ek gelir elde etmek isteyenlerin yapabileceği bir iş fikridir. Bu işin kazancı satış yoğunluğuna bağlı olarak 500 – 2500 TL arasında kazanç sağlayabilecek iken, küçük bir imalathane açarak daha büyük miktarlar kazanılması mümkündür. Tatlı Bir İş Sektörü: Çikolata

Çiçek Aranjmanları Hazırlamak

Yapay çiçekler her ne kadar canlı çiçeklere göre ön planda görünse dahi, özel günlerde insanlar birbirlerine canlı çiçek hediye etmenin, o kişiye kendini daha özel hissettireceğini düşünüyor. Her özel günün akşamı, bu kadar gül satıldı, bu kadar gül ithal edildi tarzında haberleri dinlemeyeniniz yoktur. Hepimizin evinde de özel günlerin anısına kurutulmuş canlı çiçekler mevcuttur. Çiçek aranjmanı hazırlamaya evde başlayabilirsiniz. Hazırlayacağınız aranjmana farklı olarak ne kattığınız çok önemlidir. Sizin diğer aranjman satan kişi ya da kuruluşlara göre bir farkınız olmalı ki yapacağınız çiçek aranjmanı işi, gelir kaynağınız olsun. Mesela sepetinde, dizilişinde, içine konan kartta, çiçek çeşitlerinde ya da kombinasyonunda farklı olarak ne düşündünüz?

Eğer kreatif bir düşünceye sahipseniz, estetik görüş açınız varsa ve el yeteneğinize güveniyorsanız çiçek aranjmanı hazırlama ve satış sizin için potansiyel iş fikirleri arasında yerini alabilir. Bu işe girmeden önce malzemelerin nereden alabileceğiniz, alım şartları, nasıl saklayacağınız ve hangi yollarla pazara açılacağınızı iyi planlamanızı tavsiye ederiz. Çünkü bunları planlamadan piyasaya girerseniz, yaptığınız aranjman iyi olsa bile zamanında teslimat yapamazsanız iş sürdürülebilirliği tehlikeye düşer. Çiçekçilerin dilinden çiçekçilik gibi 1’e 10 kazandıran başka bir iş yoktur ve 40 TL’den 1000 TL’ye kadar aranjman vardır. Bu işe evden başlayıp girişimci destekleri ile büyütebilmenizde mümkündür. Çiçek Aranjmanları Hazırlayarak Ek Gelir Kazanmak

Kişiselleştirilmiş Hediyelik Eşya

Herkes kendini özel hissetmek ister. Bunu kişileştirilmiş hediyelik eşya sektörünün sosyal mecralar haricinde reel de de hızla yükselişinden anlayabilirsiniz. Sevgililer gününde alınacak kişileştirilmiş hediyeler, bu özel kişinin kendisini daha da özel hissetmesini sağlar. Yeterince yaratıcıysanız sevgililer günü sizin işin bir iş fırsatı olabilir. Özel romantik hediyeler tasarlayabilir, çiftlerin birbirlerine aşklarını ifade etmenin en farklı ve güzel yolunu siz bulabilirsiniz.

Yapabileceğiniz kişileştirilmiş hediyelik eşyalar arasında isime özel tasarlanan kolye, pelüş oyuncaklar, mumlar, çakmak, tespih, kemer, kartvizitlik, kalem, küçük hediye sepetleri vb. olabilir. Net bir pazarlama anlayışına sahip yaratıcı bir kişiyseniz, ister perakende mağazadan, ister internetten kişiselleştirilmiş bir hediye satış işi kurmayı düşünebilirsiniz. Kişileştirilmiş özel hediye satış işi, evde iş kurmak düşüncesinde olanlar için cazip bir seçenek olabilir. Süs Eşya Yaparak Gelir Elde Etmek

İkili Kombin Tasarımı

Farkında mısınız son zamanlarda giyim sektöründe ikili veya üçlü kombinler revaçta. Çocuklarıyla, eşleriyle, sevgilisiyle, en iyi arkadaşıyla ya da annesiyle herkeste bir kombin yapma telaşı. Bu benim, bu benden ya da bizim zevklerimiz aynı dercesine bir ispat çabası mı desek yoksa sevginin göstergesi olarak mı kombinleme yapılıyor bilinmez ama sevgililer gününde çiftler için güzel bir hediye olabilir. Her geçen gün yükselişte olan bu moda, zevkine güvenenler için potansiyel iş fikirleri arasına girebilir.

Sevgilisiyle aynı gömlek ve pantolonu giymekten hoşlananlar için hediye arayışı her zaman devam eder. Bayramda, tatilde, düğünde farklı kombin kıyafetleri arar dururlar. Bu şekilde giyinmeyi sevenler için özel kombinler tasarlayabilir satışa sunabilirsiniz. İsterseniz giyim toptancılardan düz aldığınız tişörtlere bu günlere özel sözler baskı yaptırabilir isterseniz ters kombinleme ile vurgu yapabilirsiniz. Karar sizin yaratıcılığınıza ait. Sadece çift kombini ile sınırlı kalmayan bu iş alanı bebek mevlitlerin de anne bebek kombini, doğum günlerinde aile kombini çeşitlemeleri ile genişlete bilinecek bir iş alanıdır.

ikili kombin tasarımı

Moda anlayışına güvenen, farklı olmayı sevenler için çok cazip ve bir o kadar getirisi yüksek olabilecek gelir kaynağı olabilir. Öyle ki ilk başları evde yapabileceğiniz iş fikirleri içinde yer alabilecek kombin tasarımı, istendiğinde girişimci desteklerinden faydalanılarak butik açma hatta ileride bayilik vermeye kadar gidebilecek bir potansiyele sahiptir. Bildiğiniz gibi kişiye özel ve tek parça üretilen ürünlerin fiyatını tasarımcı belirler. O yüzden bu işin karlılığı tamamen ne tasarladığınıza kime hitap ettiğinize ve istediğiniz fiyata bağlıdır. Yani bu da kişiye özeldir.

Organizasyon Düzenlemek

Sevgililer Günü’nde, çiftler farklı tipte etkinliklere katılarak bu günlerini ölümsüzleştirmek isterler. Çiftler, anılarına yeni anılar katmak, o günü sevdiğiyle dolu dolu yaşamak bir günde olsa mutluluklarına mutluluk katmak adına farklılık arayışlarına girerler. ve böyle zamanlarda onlara yardım edecek birilerini bulmak için çaba sarf ederler. Bu arayışa cevap vermek için bu özel günlerde çiftleri aynı ortamda düzenlenecek parti, yemek, kamp ya da tur gibi aktiviteler düzenlenebilir.

organizasyon düzenlemek

Yapılacak aktivitenin cinsine göre gereken mekân kiralanıp bir organizasyon yapmak sonrasında da devam ettirilecek iş fikirleri arasına girer. Bebek mevlitleri, doğum günleri, babyshower, kına vb. organizasyonlarla devam edebilecek bir iş haline dönüşebilen bu organizasyon işi, önce internet üzerinde başlatılabilir. Ayrıca o gün evlilik teklifi yapmayı düşünenler için farklı evlilik teklifi konseptleri hazırlanabilir ve bu da bir iş alanı haline dönüştürülebilir. Ve kadın girişimcilere tanınan destek programları ile organizasyon şirketi kurularak iyi gelirler elde etmek mümkündür. Organizasyon İşleri Yapmak

En Karlı İş Fikirleri

Sadece sevgililer günü için değil aynı zamanda gündelik hayatınızda ve kariyeriniz için yüzlerce farklı iş fikrine, Kobi Vadisi’nde ulaşabilirsiniz. 400’den fazla iş modeli hakkında arama yapmak için tıklayabilirsiniz.

Sevgiye Dair

Elbette sevgi bir gün yaşanmaz, 365 gün sevgiye dair sözümüz. Lakin git gide sevgisizleşen dünyamızda bir günde olsa, dolu dolu herkesin birbirine sevdiğini söylemesi ve hediyeler alması da o günü anlamlı kılıyor. Sizde bu günü sevdiğinize hediye alarak ya da hayal ettiğiniz işe girişimde bulunarak mutlu edebilirsiniz. Çünkü her şeyden önce kendinizi sevmelisiniz.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz