Yatırımcı Arıyorum

Asgari Maaş ile Para Biriktirmek

Asgari Ücretle Para Birikimi Yapmak

Asgari maaş belli ve koşullar ne kadar zor hepimiz biliyoruz. Hayat bu kadar zor iken ve asgari maaş ile geçinmek bir mucize iken, bir mucize daha gerçekleştirip para biriktirebilir misiniz? Hepimiz insanız ve hepimizin istedikleri, hedefleri ve hevesleri var. Bunlar için borçlanmamak ve para biriktirmeyi istemek en doğal hakkımız.

Asgari maaş ile geçinen biri nasıl para biriktirebilir?

Evvela bilmeliyiz ki her zaman bizden daha güç durumda olan insanlar var. Bu yüzden ümitlerimizi ve enerjimizi kaybetmemeliyiz. Asgari maaş ile para biriktirmek için ise evvela bir kumbara edinmelisiniz. Açılmayan kumbaralardan biri olmalı ki sık sık açamayasınız. Elinize geçen küçük bozuklukları, son kalan para üstünü bu kumbaraya atmayı alışkanlık haline getiriniz. Ayrıca gereksiz para harcamama prensibi edinmelisiniz. Bir şeyi almadan evvel buna gerçekten ihtiyacım var mı, buna ayıracak param var mı sorularını mutlaka kendinize sorun? Bunu bir düşkünlük olarak görmeyin. Hatta zaman geçtikçe bu alışkanlığınız sizi mutlu edecektir. Zaruri harcamalarınızdan sonraki paranıza sıkı sıkıya sahip çıkınız.

Ayrıca bugün ülkenin en zengin ailelerine gelen kredi kartı borçlarını bir çoğu bir çok vatandaşın kredi kartı borçlarından kat be kat az olduğu gibi, kullandıkları cep telefonlarının da çok daha mütevazi olduğunu unutmayınız. Sistemin oyununa gelmeyiniz ve harcamalarınızı mantık çerçevesinde yapınız. Örneğin en son model cep telefonunu almak zorunda değilsiniz. Bu hususta size atıfta bulunanlar çıkar ise gayet mantıklı cevaplar vererek ekarde edebilirsiniz. Keza diğer elektronik aletler içinde aynı şey geçerli. Makul ve mütevazi olanı tercih etmek, giderlerinizi gelirinize göre yapmak size daima artılar kazandıracaktır. Bir diğer önemli hususta vitrinlere koca koca harflerle yazılan indirim ve kampanyalara da inanmamanızdır. Hemen hemen hepimizi kampanyalar ve indirimler oldukça cezp eder. Hatta bir kısmımız zaruri biçimde ihtiyacımız olmadığı halde indirimler karşısında bir çok ürün alırız. Bazılarını kullanma fırsatımız dahi olmaz.

Bu sebeple acil ihtiyacınız yok ise yüzde elli yahut yüzde yetmiş gibi göz alıcı rakamların cirit attığı indirimlere kanmayınız. Bu marketlerde promosyonlar yahut yanına başka bir ürün yerleştirilmiş kampanya ürünleri için de geçerlidir. En doğrusu alışverişe çıkmadan evvel gerçekten ihtiyacınız olan şeylerden bir liste yapmak ve bu listenin dışına çıkmadan alış verişinizi bitirmek olacaktır. Evde giymediğiniz kıyafetleriniz ve kullanmadığınız ufak tefek eşyaları da satarak kumbaranıza ekleyebilirsiniz. Para: Amaç mı Araç mı?

Bizi en yoran şeylerin başında da faturalar gelmektedir. Asgari ücretli biri için faturalar çok daha büyük derttir. Örneğin her ay elli tl elektrik faturası ödüyorsunuz diyelim. Önümüzdeki ay onu 40 tl ye düşürmeyi ve kalan 10 tl yi kumbaranıza atmayı planlayınız. Gereksiz yanan ışıkları ivedilikle kapatarak, suyu son derece tasarruflu kullanarak, hatta doğalgazı gereksiz harcamayarak aylık 200 tl’ye yakın tasarruf edebilirsiniz. Örneğin diş fırçalarken arada suyu kapatıyor musunuz? Üzerinize bir hırka alarak doğal gazı kıstığınızda yine konfor elde ediyor musunuz? Çamaşır ve bulaşık makinesini gece çalıştırmanın çok daha az faturaya yansıdığını biliyor musunuz? Bu gibi küçük sorular size büyük kazançlar sağlayacaktır. Çelik tencerelerin doğalgaz ve tüpte yüzde otuza kadar tasarruf sağladığını da unutmamalı ve mümkün olduğunca çelik tencere kullanmalısınız. Bulaşıklarınızı da elde yıkamayınız.

Bu da tasarruf etmenize en büyük engeldir. Yapılan araştırmalar ekmeğe de gereksiz yere paralar verdiğimizi göstermekte. Bu hem büyük bir ekmek ziyanına hem de bütçemize zarar bir durumdur. Bayat ekmekleri de değerlendirebilmeli, gerekiyorsa bir akşamı tost ile geçirebilmeliyiz. Bunlar küçük ayrıntılar gelebilir ancak hayat kalitenizi çok bozmadan önemli tasarruflar yapmanızı sağlayacaklardır. Bu tasarrufları da birikiminiz de kullanabilirsiniz. Kredi kartınızı mümkün olduğunca kullanmayınız ve ödeme gününü asla geçirmemeye özen gösteriniz. Kredi kartı limitinizi bir aylık maaşınızı geçmeyecek biçimde ayarlamakta daha sonra nahoş durumlar yaşamamanız açısından oldukça önemlidir.

Standart Maaşla Para Biriktirmek

Olmaz, bu parayla ne para biriktirmesi gibi yanılgılara düşmeyin ve hemen bir kumbara edinin. O kumbara dolduğunda bir bankada bütünletebilir, dövize çevirebilir yahut hesaba yatırabilirsiniz. Bir kez yapabildiniz mi sonra zevkle yaptığınız bir alışkanlık haline gelecektir. Bu birikimler bir kaç yıl sonra sizin bile şaşıracağınız rakamlara gelecektir. Yeter ki başlayınız.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz