Yatırımcı Arıyorum

Başarısız Olmak ve Sonrası

Başarısız Olma Korkusu

Bir iş kurdunuz ve nihayet evvelden hayalini kurduklarınız şimdi avucunuzun içinde. Öncelikle gelecek endişelerini ve başarısız olma korkusunu bırakın. Bu işe endişe duymak için değil kazanmak için girdiniz. Siz hayallerinizi gerçeğe dönüştürmeyi başarmış birisiniz ve her güçlüğün altından kalkarsınız. Yeter ki sükunetinizi koruyun. Ancak başarı kadar başarısızlıkta hayatın bir parçası ve başarısız da olabilirsiniz. Hata başarısız olma hakkına da sahipsiniz diyebiliriz.

Çünkü hepimiz insanız ve hataya düşebiliriz. Başarısızlığı da son olarak görmeyiniz. Yolculuğun neresinde olursanız olun muhtelif zorluklarla her zaman karşılaşabilirsiniz. Pes etmeden zorlukları atlatmaya odaklanmalı, zor da olsa bir adım daha atabilmeyi ve zirvenin hala önünüzde olduğunu hatırlayarak yolunuza devam etmeli ve her zorluğun bir deneyim, her deneyimin bir öğretmen olduğunu unutmayınız. Olmak istediğiniz yer yahut kişi şu an olduğunuz yer ve kişiden geçecek ve gelişecek. Bu sebeple soruna değil çözüme odaklanmalısınız. Başarısızlıklarınızı son olarak değil geleceğe yönelik birer atlama tahtası olarak görmeyi bilmelisiniz.

Başarısızlıkta Eksik Yanları Tespit Etmek

Başarısızlığın beklediğiniz geri dönüşleri alamamanızdan kaynaklıyor ise nerede eksik olduğunuzu bulmalı ve gerekiyorsa bu hususta uzman bir kişiden yardım alabilirsiniz. Veya başarısızlığın genellikle en endişe edilen hususta maddi zorluklarla alakalı ise bankanızdan, uzman danışmanınızdan fikir alabilir, yardım talep edebilirsiniz. Bankanızdaki müşteri temsilciniz bile size bu hususta yardım etmekten zevk duyacaktır. Siz sadece yeni başarılara odaklanın ve bu sürecin geçici olduğunu unutmayın. Yapılan araştırmalar azimli kişilerin diğer kişilere oranla çok daha az şüphe ve korku duydukları anlaşılmıştır. Onlar da yoruluyor elbette ancak işin peşini bırakmıyorlar. Böylelikle başarısızlıklarını başarıya çevirebiliyorlar.

Başarısızlığa uğramış dahi olsanız korkularınızı denetim altında tutmayı başarmalısınız. Çünkü unutmayınız ki, Don Miguel Ruiz’in de dediği gibi zihnimizde depoladığımız korkuların yüzde doksanı yalandan ve senaryodan oluşmaktadır. Gerçekleşeceğinin kesin olmayan şeylere inanıp acı çekmekten ise çözüm bulmaya odaklanmak size çok daha faydalı olacaktır. Başarısızlıktan geçerken almanız gereken dersleri almayı da ihmal etmemeli ve neden sonuç ilişkilerini kurmalısınız.

Başarısız olduğunuz içinse kendinizi asla suçlamayınız. Potansiyelimi nasıl daha iyi ve yeterli kılabilirim? İş hayatınızda sıradaki işe geçer yahut düşünür iken bu soruyu kendinize daima sormalısınız. Başarının gerçek ölçütü amacınıza ulaşıp ulaşamamaktan ziyade kaç kere düşerseniz düşün kararlılıkla ayağa kalkabilmek ve gerçekten elinizden geleni yapmaktır. Kimse bir kere de başarıya ulaşamaz. Ulaşmış olsalar da bu asla kalıcı ve sağlıklı bir başarı değildir. Yeni Kararlara Nasıl Başlayabilirim?

Başarısızlığı Deneyimlemek

Başarısızlığı deneyimlediğiniz de çevrenizdeki insanlar gelişiminiz ve büyümeniz için size destek mi veriyorlar yoksa yeniden ayağa kalkmanıza dinamit mi koyuyorlar bunu çok iyi ayırt edebilmeniz gerekiyor. Sözleri ile sizi engelleyen insanları çevrenizden uzaklaştırmalı yahut en azından söylediklerine kulaklarınızı tamamen kapatmalısınız. Denemeden bilemezsiniz. Sizin başarınıza hizmet etmeyen  kalıplara son vermeli, verimsizliğe neden olan akıl dağınıklığına ivedilikle son vermelisiniz.

Başaracağınıza ve bu geçici sürecin üzerinden gelebileceğinize inanın. Her ne yapabileceğinize inanıyor iseniz bir plan hazırlayarak yapmaya başlayın. Unutmayın ki yapabilme cürretinde güç vardır, sihir vardır, başarı saklıdır. Unutmamalıdır ki başarısızlık her şeyin bittiği anlamına gelmemektedir. Hamlelerini endişe ve tereddütler ile atanlar başarısızlıkları tekrarlamaya çok daha yakındırlar. Yaşadığınız başarısızlığa tecrübe olarak bakabilmeli, tecrübenin ise başınızdan ne geçtiğinden ziyade başınızdan geçenlerden nasıl yararlanabildiğiniz ile alakalı olduğunu unutmamalısınız.

  • Varmak istediğiniz ne idi?
  • Neden ulaşamadınız?
  • Eksikler nelerdi, nasıl telafi edilebilir?
  • Başarısızlığımı en az zarar ile nasıl başarıya çevirebilirim?
  • Başa dönebilme şansım olsa idi neleri yapmaz yahut neleri atlamaz, mutlaka yapardınız?

Bu ve benzeri sorular üretin ve tüm açıklıkla cevaplandırın. Sizinle aynı işi yapanlardan sıyrılmakta başarıyı size çok daha yakın kılacaktır. Bunun için ise sıradanlıktan kurtulmalı ve fark yaratabilmelisiniz.

Yeni Başarılara Odaklanmak

Başarısızlık, bir imaj kaygısı ve kaybetme korkusu olarak algılanmamalıdır. Başarısızlığınıza odaklanmak yerine çözüme ve yeni başarılara odaklanmak en sağlıklısıdır. Bu süre zarfında kendinizi kötü hisseder ve buna engel olamaz iseniz başarı hikayeleri içeren kitaplar okuyabilir, yahut gerekli görür iseniz çekinmeden bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Girişimcilikte Başarının Anahtarı: Azim

Başarı için önce siz iyi olmalısınız. Hayatın kendisi bir mücadeledir ve şartlar ne olursa olsun mücadeleyi bırakmamalısınız. Başarısızlıktan ders çıkarmayı bildiğiniz ve pes etmediğiniz sürece unutmayınız ki başarısızlık çok kısa süreli misafiriniz olacaktır.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz