Yatırımcı Arıyorum

Başarılı Bir Marka İçin Gerekenler

Başarıya Ulaşan Bir Marka Kurmak

Büyük düşünüyor ve büyük işlere imza atmak istiyorsunuz. Bir markanız olsun arzusundasınız. Yada yolun başındasınız ancak bilinen bir isim olma yolunda tüm azminiz ile çalışıyorsunuz. Peki başarılı bir marka olabilmek için neler yapmak gerekir biliyor musunuz?

Marka bir değerdir ve değeriniz sizin atacağınız doğru adımlarla belirlenir.

Başarılı Marka Oluşturma Adımları

Ülke ve hatta dünya çapında başarılı bir marka oluşturmanın adımlarını maddeler halinde sizinle paylaşmak isteriz:

 • Markanız için asıl olan müşterilerinizdir. Bunu unutmamak ve müşterileriniz ile bağınızı daima güçlü tutmanız gerektiğini bilmelisiniz.
 • Son trendleri ve yenilikleri her daim takip etmeli ancak kendinize özgü bir üslup yakalamalısınız.
 • Hizmetinizin yahut ürünlerinizin kaliteli olması şarttır. Kalitesiz hiçbir hizmet veya ürün markalaşamaz.
 • Akıllarda kalan bir isim ve başarılı bir logo marka için olmazsa olmazlardandır. Bu hususta başarılı bir çalışma markalaşma yolunda önemli adımlardır. Doğru Marka İsmi Nasıl Bulunur?
 • Markalarda haksız müşteri yoktur. Müşteri memnuniyeti her zaman önceliklidir. Gelen şikayetleri fevkalade hızlı bir biçimde çözüme ulaştırmalı ve o müşteriyi tekrar kazanmaya bakmalısınız.
 • Büyük bir marka hiç bir zaman giden bir müşteri olsun ve benzeri düşüncelere girmez. Onun için tek bir müşteri bile son derece önemlidir. Çünkü büyük markalar giden tek bir müşterinin en az on bir kişiyi etkileyeceğini bilir.Hiç bir zaman giden tek bir müşteri olmaz.
 • Markaların şirket değerleri vardır. Bu şirket değerleri hakkında kendi içlerinde ödün vermezler. Böylelikle sağlam bir yükselmeye gidebilirler. Bu değerlerle birlikte müşterilerine karşı da son derece şeffaf bir duruş sergilerler. Kendine güvenen bir marka her zaman net ve açıktır.
 • Markalar müşterilerine daima onların özel olduklarını hissettirirler. Gerçek bir marka olmak için siz de her müşterinize tek müşterinizmiş gibi davranmalısınız.
 • Markalar sadece müşterilerine karşı değil, şirket içi ilişkilerinde de son derece güvenilirdirler.
 • Markanız büyürken her zaman her konuda işin uzmanları ile çalışmaya özen gösterin.
 • Marka olma yolunda kurumsallık en büyük anahtardır. Kurumsal olmayan hiç bir isim marka olamaz. Olsa dahi kalıcı olması söz konusu değildir.
 • Ne yaptığını bilen ve otoriter bir tavır içerisinde yol alan isimlerin markalaşma yolunda çok daha kalıcı oldukları görülmüştür.
 • Geliştireceğiniz vizyonlarda son derece önemlidir. Ancak bir o kadar önemli olan da vizyonunuzun kabul görür ve uzun vadeli oluşudur.
 • Unutmayınız ki rakiplerinizden de çok şey öğrenebilirsiniz. Rakiplerinizin yaptığı işleri ve ne kadarının müşteriler tarafından kabul gördüğünü sık sık kontrol edin. Ancak asla taklit yoluna girmeyin. Bu sizin bin bir efor sarf ederek çıktığınız yokuşu baş aşağı inmenize neden olur.
 • Markanızla alakalı olarak çalışanlarınızı ve yoldaşlarınızı sık sık bilgilendirin. Çalışanlarını takip eden ve iyi personel seçen isimler çok daha başarılı markalar olmuşlardır. Unutmayınız ki çalışanlarınız markanızın temsilcileridir.
 • Her daim marka olma yolunda hedefleriniz olsun. Ancak bu hedefler tutarlı, gerçekçi ancak müşteriler tarafından da fark edilir olmalı. Bu hedeflerin ne kadarına ulaşabildiğinizi, ulaşamadığınız hedeflerin önündeki engelleri daima hesaplayın. Unutmayın kimse tesadüfen marka olmaz. Çok çalışmak gereklidir.
 • Sosyal medya kullanıcı olun. Markalaşmada reklam son derece önemlidir ve günümüzde en etkili reklamlardan biri sosyal medya ağlarıdır. Bunları doğru kullanabilmek markalaşma yolunda size çok şey katacaktır. Ayrıca web adresi hususunda da son derece titiz olun. Başarılı bir web adresi sizin kurumsal aynanız olacaktır.

Markalaşma Çözümleri Nasıl Başlar?

Benzerlerinizden sizi ayıran isminiz ve isminizle beraber müşterilerde oluşturduğunuz algıdır. Başarılı bir marka olmak için oluşturduğunuz algı hayati değer taşır. Salt hizmet yahut üründen marka olmaya giden yol çok kolay olmamakla beraber, titiz çalışmalar ve başarılı müşteri hizmetleri istemektedir. Ancak kaliteli hizmet ve başarılı bir kriz yönetimine sahip iseniz işiniz çok daha kolay olacaktır. Kişisel faydaları da ön plana çıkarmak çok daha hızlı markalaşmanızı sağlayacaktır. Ben bu ürünü neden almalıyım yahut bu hizmet bana neden gerekli gibi soruları müşterilerinize en hızlı biçimde cevaplandırabildiğiniz taktirde marka olmaya yakınsınız demektir. Nasıl Marka Sahibi Olurum?

Perspektif sahibi olmak ve rolünü doğru oynamakta son derece önemlidir. Ayrıca benzerlerinizden sizi ayıran özellikleriniz oluşu da marka olma yolunda mühim bir detaydır. Tüm bunları dikkate aldığınız zaman sizin de dillere pelesenk olmuş, bilinen bir marka olmanız kaçınılmazdır.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz