Yatırımcı Arıyorum

İş İnkübatörü (Kuluçka Merkezi) Nedir?

Kuluçka Merkezi Ne Demek?

Bir iş inkübatörünün temel amacı; finansal olarak uygun ve bağımsız olarak çalışabilen başarılı işletmeler üretmektir. İnkübatörler, yeni kurulan şirketlere, yardımcı olmak için özel olarak tasarlanmış hizmet merkezleridir.

Birçok girişimcinin evlerinden iş kurma alanı ya da arzusu olmayabilir. Kiralama alanı bulmak ve temel destek işlevlerini ayarlamak, finansal olarak çok fazladır ve sadece finansal kaynakları ve enerjileri, en çok ihtiyaç duyulan zamanda tükenebilir. İş İnkübatörü, böyle bir kişi için mükemmel bir çözüm olabilir.

Kuluçka Merkezlerinin Destekleri

İş inkübatörleri, bir işletmenin kalkınmasında önemli rol oynarlar. En yaygın inkübatör hizmetleri;

 • İşletmeyle ilgili temel bilgiler için yardım
 • Ağ fırsatları
 • Pazarlama yardımı
 • Yüksek hızlı internet erişimi
 • Muhasebe/ finansal yönetim yardımı
 • Banka kredilerine, kredi fonlarına ve garanti programlarına erişim
 • Sunum becerileri konusunda yardım
 • Yüksek öğrenim kaynaklarına bağlantılar
 • Melek yatırımcı ve risk sermayesine erişim
 • Kapsamlı işletme eğitim programları
 • Danışma kurulları ve danışmanlar
 • Yönetim ekibi kimliği
 • İş kuralları ile ilgili yardım
 • Teknoloji ticarileştirme yardımı
 • Mevzuata uyum konusunda yardım
 • Fikri mülkiyet yönetimi ve hukuk müşaviri

Ayrıca;

 • Faks ve fotokopi makinesi erişiminden, kitaplıklardan ve toplantı odalarından ücretsiz yararlanma
 • Telefon yanıtlama, defter tutma, sekreterlik gibi ücretli iş destek hizmetleri
 • Mentorluk ve alan adı uzman hizmeti
 • Sahada ya da bir topluluk tavsiye sistemi aracılığıyla iş ve teknik yardım
 • Fon sağlama konusunda yardım
 • Diğer girişimcilerle iletişim ağı
 • Ortak yardımcı programlar

İş İnkübatörü Girişimcilere Nasıl Yardımcı Olabilir?

Günümüzün girişimleri için, büyüme ve başarıya giden yolda, fon almanın ve yola çıkmanın en iyi yollarından biri, iş geliştirme merkezlerine katılmaktır. Bir inkübatörün sizin için uygun olup olmadığını görmek için, girişimcilerin büyümesine yardımcı olacak üç temel yolunu düşünmelisiniz.

İş inkübatörleri iş tavsiyeleri, kaynaklar, temaslar ve sermaye sağlayarak başlangıçtaki gelişmeleri sırasında yeni başlayanlara yardımcı olur. Hükümetler tarafından finanse edilebilir, üniversiteler tarafından oluşturulabilir veya girişimciler tarafından bazen teknoloji gibi belirli bir sektöre odaklanan, kar amacı gütmeyen veya kar amaçlı girişimler olarak başlatılabilirler.

İntübatörler, ilk kez kurucular için caziptir. Çünkü deneyimli yöneticilerden öğrenebilir, iş modelinizi test edebilir ve programın prestijinden endüstri güvenirliği kazanabilirsiniz. Çoğu program, kurucuların inkübatörün ofis alanına yerleştiğini görür, burada süre boyunca ya da tek başına büyümek için kaynaklara ve yeteneklere sahip oluncaya kadar diğer girişimlerle birlikte çalışırsınız.

İnkübatör girişimcilerin büyümesine yardımcı olabileceği 3 anahtar yol;

1. Doğrudan Girişimlere Yatırım Yapmak

İş modellerini test etme ve ürün geliştirme ihtiyacı nedeniyle, yeni girişimler için erken aşamada fon bulmak çok önemlidir. Birçok inkübatör bunu bir hibe veya öz kaynak karşılığında bir yatırım olarak sunmaktadır.

Ayrıca, inkübatörlere yerleştirilen girişimlerin ofis kirası ve genel giderler gibi normal işletme giderleri için bütçelerini ayırması gerekmemektedir, muhtemelen kaynakları diğer girişimlere paylaşarak finansmanlarını daha iyi kullanmalarını sağlamaktadır. Yatırım Turu Nedir?

2. Girişimleri Yatırımcılara Bağlamak

Sermayeyi yükseltmek için, girişimlerin zor yatırımcılarla tanışması ve kazanması gerekir. Bazıları aylarca arama yapmak ve randevu almak için uğraşırken, diğerleri pahalı araçlar kullanır. Başarılı inkübatörler, girişim kapitalistlerinin ve melek yatırımcıların büyük ağlarına bağlı oldukları için, zamandan ve paradan tasarruf etmenizi sağlayabilir ve sizi iş konseptinize en uygun olanlarla tanıştırabilir. Kazanma şansınızın daha büyük olduğu toplantılara girebilirsiniz.

3. Uzman Koçluk Sağlamak

En iyi inkübatörlerde, kanıtlanmış girişimciler, size iş temelleri konusunda rehberlik etmek ve yatırımcılar için çekici ve hazır bir iş planı oluşturmanıza yardımcı olmak için mentor olarak hareket ederler. Potansiyel fon sağlayıcılar ve ortaklarla teslimatınızı ve ağınızı geliştirmenizi sağlayan satış konuşmaları ve diğer başlangıç etiketlerine de katılabilirsiniz.

Bir İnkübatöre Katılmaya Karar Vermek

Bir İnkübatöre katılıp katılmamaya karar verirken göz önünde bulundurulması gereken birkaç şey vardır. inkübatörler, yepyeni bir girişim başlatmak isteyen girişimciler için uzun vadeli bir fırsat sunar, bu nedenle işiniz erken aşamalarda ise ağ oluşturma, rehberlik ve destek avantajları değerli olabilir.

Ayrıca iki inkübatörün aynı olmadığını akılda tutmak önemlidir. Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok farklı inkübatör türü vardır.

 • Genellikle şirketinizde öz kaynaklardan para kazanmak isteyen kar amaçlı kuluçka merkezleri
 • Yerel ekonomiyi geliştirmek için işinizi büyütmeye yardımcı olan, kar amacı gütmeyen inkübatörler
 • İlçe, devlet ve üniversite tarafından işletilen inkübatörler, bunlara örnek gösterilebilir

Şirketinizin ihtiyaçları için doğru eşleşmeyi seçtiğinizden emin olarak gerekli özeni gösterin.

İş İnkübatörlerinin Tarihçesi

Tanımlanabilir ilk işletme inkübatörü, 1959’da New York Batavia’da piyasaya sürüldü. ABD Küçük İşletme İdaresinin (SBA) inkübatör gelişimini güçlü bir şekilde göstermeye başladığı 1984 yılına kadar sınırlı sayıda izledi. O zamanlar operasyonda 20 inkübatör vardı.

Bunu izleyen birkaç yıl içinde bu sayı hızla arttı. Kuluçka geliştiricileri ve yöneticilerin özel bir üyelik kuruluşu olan Ulusal İş Kuluçka Derneği, endüstri liderleri tarafından 1985 yılında kuruldu. 40 kişilik ilk üyeliğinden bugün sayısı 800 üyeye ulaştı.

Uluslararası İş İnovasyonu Derneği (INBIA), İş İnkübatörleri anketine göre; 1997 yılına kadar iş inkübatörlerinin sayısı yalnızca ABD’de 550’ye ulaşmıştır. Gelişmekte olan ve geçiş yapılan ülkelerde 500 yeni inkübatör bulunduğunu ve yeni İnkübatörler için yıllık büyüme oranının yaklaşık yüzde 20 olduğunu tahmin ediyorlar.

Girişim İnkübatörünün Faydaları Nelerdir?

Temel iş kaynaklarının ötesinde bir girişim inkübatörüne katılmanın birçok faydası vardır.

Bir inkübatörün en büyük faydalarından biri, çoğu girişiminizin bir parçası olmak için genellikle önemli finansal taahhütler gerektiren başarılı iş ortaklıkları ağına erişimdir. Çoğu girişimin sınırlı pazarlama ve halkla ilişkiler bütçeleri olduğundan, bu ağların sağladığı genel pozlama başka bir artıdır.

Mentorluk

İnkübatörler, üyeliklerine seçtikleri sektördeki başarılı mentorların kişisel deneyimlerini dinleme ve onlardan öğrenme fırsatı sunar. Başarıya giden yolda hata yapmak sürecin beklenen bir parçası olsa da, bu rehberler yeni başladıkları sırada yaptıkları benzer şeyleri yapmaktan kaçınmanıza yardımcı olmak için varlardır. Mentörlük Nedir?

Diğer Girişimcilerin Desteği

Kuluçka grubunun diğer üyeleriyle paylaşacağınız fırsatlar ve deneyimler, kendi başınıza yapmaya çalışmak yerine, işinizi daha hızlı ve sorunsuz bir şekilde başlatmanıza yardımcı olabilir. Diğer girişimcilerle konuşmak ve onlardan öğrenmek, başarıyı bir sonraki ölçütlere ulaşmak için, kendinizi ve birbirinizi zorlamanız için gereken ilham kaynağı olabilir.

Yüksek düzeyde girişim hızlandırıcıları ve kuluçka merkezleri, yeni başlayanların başarıya ulaşmasına yardımcı olan kuruluşlardır.

Girişim hızlandırıcıları, girişimlerin başarılı olmasına yardımcı olmak için, yeni başlayanlara bir dizi yatırım sahası düzenleyerek, girişim yatırımcı topluluğunun dikkatini girişimlere odaklamak için, bir gün de dahil olmak üzere, bir Demo Günü de dâhil olmak üzere girişimlere rehberlik, tavsiye ve kaynaklar sağlamaya odaklanma eğilimindedir. Girişimcilik Rehberi

Hızlandırıcılar, yeni başlayanlara özel ofis alanı sunma eğilimindedir (ve yeni başlayanları kendi özel alanlarını bulmaya teşvik edebilir), ancak paylaşılan kaynaklar ve davetli konuşmacı görüşmeleri ile danışmanlık saatleri gibi fiziksel hızlandırıcı etkinlikler için fiziksel bir konuma sahip olabilir.

İnkübatörler, fikir aşamasından gelir getirici, geç aşamaya kadar bir girişimin gelişiminin tüm aşamalarında yer alabilir. Bununla birlikte, çoğu şirketlerin tipik olarak dış yardımdan en fazla yararlanabileceği dönem olduğu için nispeten erken aşama girişimlerine odaklanma eğilimindedir.

Startuplar genellikle partiler halinde kabul edilir, birçok inkübatör ve hızlandırıcı yılda 1–3 parti sunar. Bazıları belirli bir endüstri, pazar, teknolojiye odaklanırken, diğerleri daha genelcidir. Birçoğu, bir uygulama ve tarama süreci yürütmeye çalışır.

Bir inkübatörü çalıştırmak için çok çeşitli nedenler vardır. Toplumda istihdam yaratma, seçilen bir nüfus grubu için ekonomisinin kendi kendine yeterliliğinin teşvik edilmesi, yerel ekonominin çeşitlendirilmesi, yerel ekosistem gelişimi, üniversitelerden ve şirketlerden teknoloji transferi veya yeni şirketlerle girişim deneyimlerinin paylaşılması gerekir.

Kuluçka merkezinin arkasındaki motivasyon ne olursa olsun, iş ve genişletilmiş iş tabanı sağlayan toplum için ekonomik bir nimettir.kobi vadisi

Yorumunuz