Yatırımcı Arıyorum

Günlük İş Temposu Nasıl Hafifletilebilir?

İş Temponuzu Hafifletmek İçin Yapmanız Gerekenler

Bir günde kaç saat çalışıyorsunuz? Sabah 8.00’da işe gidip, akşam 17.00’a kadar mı çalışıyorsunuz? Mesailere kalıyor musunuz yoksa çalışma saatleriniz daha mı esnek?

Her geçen gün pahalılaşan hayat şartları bizleri daha çok çalışmak için zorluyor. Bazen omuzlarımızda koca bir yük varmış gibi hissediyoruz.

İşte bu koşuşturma içerisinde ve özellikle bir işyerine tıkılıp kaldıysak, günlük iş temposunu hafifletmek için yapacağımız birkaç küçük dokunuşla, stresimizi azaltabiliriz.

İş Temposunu Doğru Yönetme Yöntemleri

Evrak düzenlemeleri, yazışmalar, teknik işler, işyerlerinin düzenlenmesi. Bütün gün insanları çok yorar. Özellikle yoğun çalışılan işyerlerinde sürekli olarak bir koşuşturma, bir stres harbi yaşanır. Ancak, kendi işinizde yapacağınız birkaç küçük düzenleme sayesinde, günlük iş temponuzu hafifletebilirsiniz.

Mobil Uygulamalardan Yararlanmak

Cep telefonumuz aslında bizim için oldukça yararlı. Planlama konusunda en büyük yardımcımız diyebiliriz. Takvim, alarm, not defteri, hesap makinesi ve e-mail uygulamaları sayesinde, bir günümüzü çok iyi planlamamız mümkün. Takvim kısmında önemli günleri ve toplantıları kayıt edebilir, alarm kısmına kuracağımız saat ile bir toplantıya geç kalmamak için erken yola çıkabiliriz.

Ya da not defterine önemli işlerimizi not edebilir, e-mail ile gelen mesajlara bakabilir ve e-mail gönderebiliriz. Anlık bir hesap durumumuz olursa da bunun için hesap makinesinden faydalanmamız yeterli. Bunlar ve başka uygulamalar ile cep telefonunun nimetlerinden yararlanarak, en azından günlük koşuşturma içerisinde önemli detayları atlamamış oluruz.

Planlı Olup Zamanı Yönetmek

Kanunlar, insanlar için çalışma saatlerini günlük 9 saat, haftalık ise 45 saat olarak öngörmüştür. Sabah 8- 12 arası çalışıldıktan sonra, 1 saat kadar öğle tatili verilmekte ve saat 13’den saat 17’ye kadar ikinci çalışma saatleri olarak düzenlenmiştir. Özel şirketlerde ve kurumlarda ise, çalışma saatleri işletmeye göre değişebilir. Yani bazı durumlarda daha fazla saatler çalışılması gerekebilir.

İş yoğunluğunun yüksek olduğu yerlerde, işleri yetiştirebilmek için planlı ve programlı çalışıp, iş saatleri arasındaki süreleri en iyi şekilde değerlendirmek gerekir. Sabah işe geldiğinizde, eğer varsa dünden kalan işlerinizi bitirmeye özen gösterin. Çünkü her bitirilmeyen iş daha sonra büyük sorunlara neden olabilir.

Eksik işleri tamamladıktan sonra, yeni işlerinize başlayabilirsiniz. Bunun için önce çok çabuk halledilecek işleri bitirdikten sonra sizi oyalayacak işleri yapın. Kolay işler, en önce yapıldığında, süresi daha uzun olan işinize daha fazla vakit ayırabilirsiniz.

Belli bir iş planı yapmanız ve bu plana sadık kalmanız da önemlidir. Planlı çalışma verimliliği ve karlılığı getirir.

Küçük Ara Molalar Verin

Özellikle tüm gün bilgisayar başında çalışıyorsanız aman dikkat diyelim. Hiç kalkmadan bilgisayar başında çalışmak, boyun fıtığı, sırt ve kürek kemiği çevresindeki kaslarda ağrılar, dirsek ve el bilekleri çevresinde ağrılar ve el kaslarında güçsüzlük ve erime gibi rahatsızlıklara neden olmaktadır.

Bu hastalıklar, iş yaşantısını olumsuz etkilemekte ve performans kaybı yaşatmaktadır. Bunun için her yarım saatte bir kısa molalar vermelisiniz. Böylece günlük iş temposu içinde kendinizi fazla yormamış olacaksınız.

Cep Telefonu ile Oyalanmamak

Cep telefonları, neredeyse bütün gün elimizden düşmüyor. İş yaşantımız süresince sürekli olarak kullandığımız cep telefonları, özellikle sosyal medya bağımlısı olan çalışanı neredeyse bütün gün oyalıyor, bu da yoğun iş temposunda iş yükünün artması demek.

Sosyal medya, özellikle S-Ticaret olarak iş yapıyorsanız ve işinizi duyurmanız açısından yararlı elbet ama bağımlılık yarattığında hem iş hem de psikolojik açıdan zarar verebiliyor.

Bunun için yapmanız gereken, telefonu iş dışındaki şeyler için, iş saatleri içinde kullanmamak. Bu tabi çalıştığınız süreler için geçerli. Evinizde iken istediğiniz gibi kullanma özgürlüğünüz var.

Ancak evden çalışıyorsanız, telefon kullanımına da sınırlandırma getirmeniz gerekir. Evden çalışmak daha esnek saatler gerektirse de, günlük iş temponuzu düşürmemek için ölçülü kullanmalısınız.

Post-it, Mantar Pano ve Evrak Mandalı Kullanmak

Küçük, renkli ve şirin not kâğıtları olan post-it’ler, unutmamanız gereken işleri hatırlatan sevimli yardımcılardır. Bir işi unutmamak için, o işle ilgili hatırlatmaların sürekli olarak gözünüzün önünde olması gerekir.

Bunun için çalışma masanızda bulunduracağınız bir mantar pano ve post-itler, günlük iş temponuzu hafifletmek için yardımcılardır. Bir mantar pano edinin ve post itlere yazdığınız notlarınızı panoya iliştirin. Böylece gün içerisinde yapacaklarınızı ya da yaptıklarınızı not alabilirsiniz. Çalışan Bir Kişinin Masası Nasıl Olmalıdır?

Eğer mantar pano imkânınız yoksa post-itlere yazdığınız notları bir evrak mandalı ile de tutturarak göz önünde bulundurabilirsiniz. Hem masanızda notlarınız kaybolmayacak hem de daha düzenli bir çalışma masanız olacaktır.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz