Yatırımcı Arıyorum

İnovasyon İçin Gerekli Olanlar

İnovasyon Neden Gereklidir?

İnovasyon kelimesini son zamanlarda ne çok duyar olduk değil mi? Aslında içi fevkalade dolu ve içerisinde gelecek olan bir kelimedir inovasyon. Yeni fikirlerle yeni değerler yaratma süreci olarak tanımlayabileceğimiz inovasyon, bugün dünyada inovasyon farkı gelişmiş ülkeler ve gelişmemiş ülkeler arasında kendini ciddi anlamda gösterir iken, ülkemizde hızla yükseliyor olması bizim açımızdan gayet iyi. Peki inovasyon için gerekli olanlar nelerdir sizce?

148 ülke arasında ilk elli de bulunan ülkemiz, bir çok koldan değerlendirilmeye giriyor olsa da, niyet var ancak başarı için daha çok çaba sarf etmemiz gerekiyor. Yatırımcıların destekleri kadar, üniversitelerde de bu hususta yapılabilecek çok şey var örneğin. Bu noktada anlıyoruz ki inovasyon için evvela daha fazla bilgilenmek ve meraklı olmak gerekiyor.

İnovasyon Kültürü

İnovasyon kültürü; kaliteli bir eğitim, kaliteli bir insan profili oluşturmak için yeterli gelişim, beceri ve bilgi ve doğru regulasyon istemektedir. Evvela sorgulayıcı bir eğitim sistemine büyük ihtiyacımız var. İlk beş sırada yer alan ülkeler; İsveç, İsviçre, Hollanda’ da örneğin ezberci eğitim yerine sorgulayan, araştıran, yeri geldiğinde savunma yapabilen bir eğitim kültürü hakim.

Bilgi ve pazar neredeyse aslında inovasyon ve inovatif fikirlerde oradadır. Ancak elle tutulur yatırımları tercih eden sanayicilerin yerini yavaş yavaş inovatif fikirlere inanan yatırımcılar almaya başladı. Bu fevkalade gelişim ile ülkemizde inovasyon fikri hızla büyüme ve gelişim gösterdi, gösteriyor. İnovasyon için yeterli eğitim, öğrenmeye açık olmak gerekmektedir.

İnovatif Fikirlere Sahip Olmak

İnovasyonda kilit toplum ise anahtar inovatif fikirlere sahip kişilerdir. Doğru bildiğimiz yanlışları, başımıza icat çıkarma anlayışını yıkabilmek ve kendimizi geliştirmemiz gereklidir. Ayrıca başarısızlığın da başarı kadar kıymetli olduğunu unutmamak gerekir. Başarısızlıklarla başarıya ulaşabilirsiniz. Hangi icat ilk seferde bulunmuş, başarıya ulaşmıştır? Önemli olan başarısızlığın nedenlerini araştırmak ve dersler çıkarabilmektir. Başarısızlık demişken, girişimcilik süresince elbette zor ve dar zamanlar olacaktır. Bu zor zamanları başarısızlık olarak nitelendirmemek gerekir. Hayat gibi, girişimcilikte de inişler ve çıkışlar olacaktır. Asıl olan tüm süreçten zevk alıyor, mutlu olmanızdır. Yani, inovasyon için bir diğer gerekli olanda sabırdır. İnovasyon Çeşitleri Hakkında

Bu coğrafyada başarısız olmak kaygısına hiç bir zaman yer olmadı, bugün de yer yok. Başarıları ile ayakta kalabilen bir ülke olarak inovasyon bizler için fevkalade bir fırsat olabilir. Hem beşeri olarak, hem toplumsal olarak inovatif fikirler bizleri ileriye taşıyacaktır. Tahayyül sınırlarını ortadan kaldıran inovasyon, kendi duvarlarımızı da yıkmamıza vesile olabilir. Demek ki inovasyon için hayal kurma becerisi de son derece önemlidir.

İş yaşam dengesini de sağlıklı kurmanız ve bu süre zarında hayallerinize kulak kabartmaya önem vermelisiniz. Hayal etmek kolay, bir de elbette harekete geçmek gerekir. İşte bunlar sizi geleceğe inovasyon için ise zemin hazırlar. Günümüzde girişimcilik ve buna bağlı olarak inovasyon ekonomik kalkınmada fevkalade bir rol üstlenir. Girişimciliği geliştirmenin ise yolu evvela söylediğimiz gibi eğitimden ve sonra da hayallerden geçer.

Girişimcilikte İnovasyon

Eğitimden bahsettik, kültürel ve sosyo kültürel değerlerin öneminin üzerinden geçtik ancak inovasyon için bir madde daha var ki o da belirsizlikten kaçınma. Toplum olarak belirsizlikleri sevmiyor ve kaçınıyoruz. Gelenekçi olduğumuz kadar biraz kaderci bir yapıya sahip olduğumuz aşikar. İnovasyonu takip eden bir unsur olan girişimcilik ise biraz riski seviyor. Risk almadan ve başlayacak cesareti bulamadan başarılı olmanız imkansız. Bugün binlerce ev hanımı girişimciliğe cesaret ediyor ve başarılı oluyor. Kendi ayakları üzerinde durabilmeyi bırakın, kendi işlerinin patronu olabiliyorlar. Etrafınızda gördüğünüz bir çok firma, işletme bugünkü kazançlarını dün aldıkları risklere borçlular. İnovasyon ve girişimcilik için size gerekli olacak bir başka unsurda cesaret.

Ülkemizde kobileri hızlandıran eforlar mevcut. Ancak yolun çok başında olduğumuz da bir gerçek. Aslında yolun başında oluşumuz yeni girişimciler için bir avantaj da olabilir. Zaten girişimcilik ve inovasyon bir yerde ihtiyaçları fark edip o ihtiyaçlara yönelik işler ortaya koymak ve parlamak değil midir? Buyrunuz size parlayabileceğiniz bir zemin.

Türkiye’de İnovasyon Mümkün mü?

Beşeri başarılarınızı ve kurumsal başarılarınızı sunarken başarılara henüz doymamış bir ülke olarak dikkat çekmeniz çok daha kolay ve teşvik edici olabilir. İşte burada cesaret ön plana çıkıyor. Ayrıca son bir not, para kazanmaktan ziyade fark yaratmak isteyen ve bunun için girişimciliğe soyunmuş kişilerin çok daha başarılı olduğu gerçeğini unutmamak gerekir. Para siz farkı yarattıktan sonra kendiliğinden gelecektir.


yeni iş fırsatları

kobi vadisi

Yorumunuz