Yatırımcı Arıyorum

İş Hayatının Yeni Anahtarı: İnovasyon

İş Hayatında İnovasyonu Kullanmak

İnovasyonun Anlamı

İş hayatında son zamanlarda bir kelime dilimize pelesenk oldu kaldı. İnovasyon kelimesi Türkçe sözlükte tam karşılığını bir türlü bulamasa da, toplumsal, kültürel ve çalışma hayatında yeni yöntemlerin kullanılması manasını taşımaktadır. Yenilik ve yenileşim anlamlarında da kullanıldığı sıkça görülmekle beraber, farklı yeniliklerin kitleleri heyecanlandırması ve iş hayatında karşılık bulması da denilebilir.

İş hayatında yenilikleri takip ve kabul ettiğiniz sürece var olabilirsiniz. Yeniliklere direnmek ise kaybettirir. Son zamanlarda iş hayatının anahtar kelimesi ise inovasyon ve inovatif fikirlerdir. İnovasyon, çalışma hayatında bir furya olmaktan çok daha fazlasıdır. Yeni bir dalga yaratmaktan ziyade fevkalade büyük artılar ve kazançlar sağlamaktadır. Olmayanı çarpıcı bir biçimde yaratmak, olanları ise insanları etkileyici bir biçimde yenilikler ile taçlandırmakta inovasyon olarak tariflenebilir.

İş Dünyası İçin İnovasyon

İnovasyonun iş hayatında kazandırdıkları ise tüm dikkatleri markanız üzerinde toplamak ve farklı fikirler ile sektöre yenilikler getirmek ve bu yenilikler ile kazanç sağlamaktır. Örneğin hayatımıza ilk kredi kartının girdiği o dönemi aklınıza getiriniz. Fevkalade bir buluş gibiydi. Akabinde insanlar bu fikre alıştı ve akabinde taksit ile tanıştık. Muazzam bir şeydi ve hepimiz bir şekilde taksitlerden yararlandık, halen de yararlanıyoruz. Bu başarılı inovasyonlar daha nice yenilikler ile kendilerini revize ettiler ve bugün bankacılık bambaşka bir boyutta. İhtiyaçları farklı bakış açıları ile sunabilmek inovasyon da çok önemlidir.

Bugün hayatımızda yer alan bir çok büyük isim ve markalar günün şartlarını takip ederek inovasyon ve inovatif fikirler ile büyüme ve yarışa devam edebilme şansını yakalamaktalar. İnovasyon rekabeti de daha yaşanır kılar ve aslında bir noktadan sonra her sektörde kalite çıtasını da yükseltmektedir. İnovasyon İçin Gerekli Olanlar

İnovatif Fikirler Oluşturmak

İnovatif fikirler, yaratıcı zihinler ve gözlemci kişiler tarafından hayat bulan fikirler olup, adeta sektörlere de yön verir ve hatta zaman zaman yol değiştirmelerine vesile olmaktadırlar. Harikulade bir inovatif fikir muhteşem sonuçlar getirir iken tüm gidişatı da değiştirebilir. İş hayatı rekabet ile ilerler. Rekabet içerisinde boğulmamak ve sektörünüzün gerisinde kalmak istemiyor iseniz farklı olanı yaratmak ve sunmak durumundasınız. Benzerlerinizden sıyrılmak için farklı olmak zorundasınız. İşte bu nokta da inovasyon devreye girer.

On yıl evvel cep telefonlarının mesaj atma özellikleri ile gayet mutlu mesut oyalanabilir iken bugün akıllı telefonlar şahane birer inovasyon örnekleri olmakla beraber, konuşan arayüzler, dokunmatik ekranlar, yol tarifi yapan navigasyonlar derken bambaşka bir dünyada buluverdik kendimizi. Yahut tahlil sonuçlarını internet üzerinden öğrenebilmemizi sağlayan ve bunu fikir olarak ilk  sunabilen hastane, müthiş bir inovatif fikre imza atmıştır. İnovasyon, iş dünyasını yansıtan bir kavram olmakla beraber, aslında toplumsal bir kavram olarak ta düşünülebilir. İnovasyon sürecini ise ekonomik anlamda ele alabileceğimiz gibi toplumsal anlamda da, başta bilgi olmak üzere ele alabiliriz. Hayatımızın her alanında inovatif fikirlere yer açılabilir ve uygulanabilir.

İnovasyonu Doğru Kullanmak

İnovasyon, uluslar arası nitelikte bir değerdir. Yeni olabilir yahut önemli boyutta değişime ve yeniliğe uğramış anlamını taşır iken daha çok pazarlama yönetimi ve iş yaşamında telaffuz edilen bir kelimedir. Metot ve hizmet olarak karşımıza çıkan inovasyon bugün iş yaşamı için fevkalade önemli olmakla beraber, aslında başarı için olmazsa olmazlardandır. Yaratıcı fikirlerin meydana gelmesine vesile olan inovasyon, ekonomik açıdan bir şirketin tüm kollarının faydada buluşma formülüdür.

İnovasyon için araştırma – geliştirme’de (AR- GE) fevkalade büyük önem arz eder. İnovasyon bakıldığında aslında oldukça bütünsel bir faaliyet olarak karşımıza çıkmaktadır. Şirketlerin yahut kişilerin başarıya ulaşabilmeleri için inovatif fikirler ve değişime hazır bakış açıları şart hale gelmiştir. Sıkı rekabet ve pazar piyasası şartları da bunu gerektirmektedir. Bugün inovasyona inanmak ve bunun üzerinden yatırımları gerçekleştirmek, bir yerde aslında geleceğe yatırım yapmak demektir. Bu sebeple yeni anlayışlar üzerinden iş hayatında başarının ve kazancın yeni anahtarı olarak inovasyon gösterilmektedir. İhtiyaçlara göre yeniliklere gitmek ve bunu en farklı ve en cezbedici biçimde hayat geçirebilmek aslında inovasyon için en anlaşılır tariflerden biri olabilir. İşletmelerde İnovasyon Nasıl Başlatılır?

İhtiyaçları ilk gören olabilmekte kazanç açısından çok büyük bir avantajdır. Kimi zaman hedef kitleler ihtiyaçlarını farkına varamayabilirler. Bunun için de inovatif fikirler üretebilen kadar eksikleri görebilen olabilmekte oldukça mühimdir. İnovasyon, iş yaşamında sizi ön sıralara taşır, başarıya ulaştırır ve muazzam kazançlar sağlamanıza vesile olacaktır.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz