İş Kurmada Çevre Faktörü

İş kurarken bu işi nerede yapacağınız en önemli faktörlerden biridir. Çünkü bulunduğunuz yerde hitap edeceğiniz bir kesim, bir kitle olmak zorundadır. Aksi takdirde iflas kaçınılmaz olur. Hitap edilecek bir kitleye sahip olsanız dahi kesinlikle kendinizi tanıtmanız yani reklamınızı yapmanız gerekecektir. Bir işletmenin kendisini tanıtması da kolay bir iş değildir. Hem kaliteniz hem ticaret anlayışınız hem de insan ilişkileriniz üst düzey olmalıdır. Hatta bunlar olduğu halde büyük bir başarı elde edemeyebilirsiniz de. Çünkü sizi tanımayan kitle doğal olarak çoğunlukla sizi tercih etmeyecektir. Fakat bayilik sisteminde tanınmış olan bir firma ya da markaya sahip olacaksınız ve en zor aşamayı yani tanınma aşamasını direk geçmişsinizdir. Bunun sonrasında, bu şekilde zor kısmı atlattığınız için iş hayatınıza 1-0 önde başlarsınız.

Gerisi sizin çevrenize göre ticaret anlayışınıza kalmıştır.

Çevre faktörünü şu şekilde de incelemek gerekir. Bulunduğunuz çevrede sektörünüze dair bir kitle var. Onlara hitap etmek istiyorsunuz ve yer de buldunuz. Fakat bu bölgede sizinle aynı sektörde farklı bir kuruluş da boy gösteriyorsa olumsuz bir biçimde maddi ve manevi etkileneceksinizdir. Aynı zamanda kendi işletmenizi kurduğunuzda aynı sektörde büyük bir firmanın bayiliği bölgenize açıldığında bu da sizi kötü etkileyecektir. Ama bayilik sisteminde siz bulunduğunuz bölgede tek olacaksınız. Çünkü bayilik sisteminde belli bölgelerde belli sayıda firma açılabilir. Yani bulunduğunuz bölgenin hakimi sizsiniz. Sizin firma ya da markanıza bağlı hiçbir kuruluş aynı bölgede olamayacağından tek tercih siz olacaksınız. Bunun olumlu getirilerini saymakla bitiremeyiz.  Bununla alakalı olarak en güzel getirilerinin birinden biraz bahsedelim. Bölgenizde tek tercih sizsiniz ve adınız zaten duyulmuştur. İyi de bir ticaret adamısınız ve müşteri memnuniyeti de üst derecede. Zaman içerisinde işleriniz de iyi gittiği için büyük getiri elde ettiniz ve sektörünüze de hakimsiniz.

Çalışma temposu ile de bir probleminiz yok ve durumunuzdan gayet memnunsunuz. Artık aynı sektörde ikinci bir bayilik açmanın zamanı gelmiştir. Kazancınıza kazanç katmak bu şekilde mümkün olacaktır. Kim bilir zamanı geldiğinde bir çok lokasyona sahip olabilirsiniz.


iş rehberleri

kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

İş Kurmada Çevre Faktörü

okuma süresi: 2 dk
0