İş Ortağı Bulmak

İş Ortağı Nasıl Bulunur

Çoğu girişimci, iş hayatının bir noktasında, iş ortağı aramakla ilgilenir.Bunun sebebi, şirketinizin bir üst seviyeye taşımak için ihtiyaç duyduğu tüm becerilere sahip olmamanız yada sizinle ortaklık yapmak isteyen bir firmanın cazip teklifi olabilir. Sebebiniz ne olursa olsun, iş ortaklıkları arıyorsanız, nereye bakacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Sizde Kobi Vadisi platformunda bulunan ortak arıyorum adlı sayfayı ziyaret edip ilanınızı verebilirsiniz. Tek yapmanız gereken: şirketinizin bütün detaylarını ilanınıza ekleyin ve birbirinden farklı yeni ortaklara ulaşın.

Aradığınız iş ortaklarına ayrıca aşağıdaki spesifik önerilerle de ulaşmanız mümkündür:

Mali danışmanınız veya avukatınızla konuşun

Mali danışmanız veya avukatınızdan birinin olduğunu varsayarsak, oradan başlamanızı öneririz. Sadece bir ortak bulmayı düşündüğünüz kafa kafaya verin ve güçlerini birleştirmek isteyebilecek birilerini tanıyıp tanımadıklarını sorun. Çünkü bu iki meslek mensubu, mesleği gereği genellikle bu durumlarda insanlarla ilgilendiklerinden size iş ortağı bulmada faydaları olabilir.

Potansiyel iş ortaklıkları için bir iş brokerine danışın

İşletmelerin alım satım işlemlerine bakan bir brokere ortak bulma talebinizle müracaat edebilirsiniz. Belirlenen komisyon karşılığında sizin ortak bulma talebinize olumlu yanıtlarla dönme olasılığı yüksektir. Bu yüzden bir iş brokeri sizin için uygun bir yol olabilir. Bununla birlikte, bu ellerinde yeterli miktarda nakit bulundurmak isteyen işletmeler için bir stratejidir.

Geçmiş ve şimdiki müşterilerinize danışın

Harika bir iş ortağı olacağını düşündüğünüz bir müşteri veya müşterinin çalışanıyla ortaklık yapabilirsiniz. Bu çalışmalarını tanıdığınız, kişiliğini ve becerilerini kendinize tamamlayan birini bulmak için idealdir. Müşterilerinizden bazıları işinizi çok iyi tanıyabilir ve ortaklık için ihtiyaç duyduğunuz becerilere sahip olabilirler. Bir müşteriyi kaybetmek ve bir iş ortağı kazanmak dikkate değer olabilir.

Eski iş bağlantılarını düşünün

Daha önce iş bağlantılarınız olan bir kişi ya da eski bir çalışanınız, potansiyel ortağınız olabilir. Bir iş ortağı ararken, ihtiyacınız olan ortağınızın tam karşınızda olduğunu fark etmezsiniz. Bu yüzden, çalışmalarını tanıdığınız, kişiliğini ve becerilerini kendinize tamamlayan birini bulmak için ideal eski iş bağlantılarınızı gözden geçirmek faydalı olabilir.

Çevre ağınıza gözden geçirin

İş ortaklıkları gerçekten her yerde bulunabilir. Çevrenizde birikimi olup girişimde bulunmak isteyen kişiler olabilir. Bu kişilere ulaşmak için şirketinize ortak aradığınızı çevrenizdekilerle paylaşmanız durumunda potansiyel bir iş ortağına ulaşma şansınız olabilir. Üye olduğunuz bir dernek, spor kulübü gibi etkinliklerde ortak arayan kişilere rastlamanızda muhtemeldir.

Arkadaşlarınız veya ailenizle ortak olmayı düşünün

Arkadaş ve ailenizi iyi tanıyorsunuz ve onlarla ortak olmak zevkli bir ortam yaratabilirken getirdiği zorluklarda olacaktır. Bu zorlukların üstesinden gelmek için öncelikle net hedefler koymalı, rolleri konuşmalı, hesap verebilirlik ve payı belirlemek için zaman ayırmanız gerekir. Bu kesin çizgileri belirlemelisiniz ki belirsizlikler çatışmaların ana nedenidir. Artı birde işin içine menfaatler girdiği zaman yaşanacak olası çatışmalarda bu arkadaş ve ailenizi kaybetme riski vardır. Para her zaman kazanılır da bir dost ve aile zor bulunur. Aynı risk eşinizle düşünebileceğiniz ortaklıklar içinde geçerlidir. Bunu göz önüne alıp alamayacağınıza karar vererek hareket etmeniz daha sonra maddi ve manevi kayıplarınızın önlenmesinde önemlidir.

Meslektaş iş ortaklarınızla, ortak olabilirsiniz

İş ortaklıkları bir tür evliliktir. Doğru eşle evlenirseniz hayatınız çok daha iyi olurken yanlış eş seçiminde hayatınız çok daha kötü olur. Bu yüzden iş yaptığınız çevrenizde potansiyel bir ortak bulduysanız evlilik öncesi süreçteki gibi nişan süresi koyabilirsiniz. Başka bir deyişle, hiçbir şeye acele etmeyin. Becerileriniz kâğıt üzerinde uyuşuyorsa, mutlaka iyi iş ortakları oluşturacağınız anlamına gelmez, deneyip görmek gerekir. Böyle bir deneme yapabileceğiniz iş ortaklarını bulmak için meslektaşlarınızla ortaklık düşünen kişilerle bu ortaklığı konuşabilirsiniz.

Girişimciler genelde her yükü tek başına yüklenme konusunda gönüllüdürler. Fakat bazı durumlarda bu yükü paylaşmaları gerektiğini anlarlar ve bir ortak arayışına girerler. İş ortaklıkları, asla hayal edemeyeceğiniz yerlerde bulunabilir ve açık fikirli olmak bir sürü kapıyı açabilir. Günümüz şartlarında hâlihazırda yeni bir iş kurmak zor ve daha yüksek bir yatırım gerektirdiğinden ortak iş açmak isteyenlerin ve hazır işine ortak arayanların sayısı günden güne artmaktadır.

Var olan projelere / şirketlere ortak olmak

Yukarıda yer alan alternatiflerden ziyade, Türkiye genelinde faaliyet gösteren şirketlere, işyerlerine veya yatırıma açık proje ilanlarına ortak olabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken: ortak arayanlar sayfasını ziyaret ederek, yüzlerce ilan arasında size en uygununu bulup anlık olarak ilan sahibi ile iletişime geçmeniz.kobi vadisi

Yorumunuz
Yeni Bayilikler

bayilik veren firmalar

Yeni İş Planları

iş planları
sponsor arıyorum
"Kobi Vadisi; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Bu sebeple içeriklere yapılan yorumları araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz yorumları iletişim sayfasından bildirebilirsiniz."
google news icon
Google News üzerinden bizi takip ederek, en yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz

İş Ortağı Bulmak

okuma süresi: 4 dk
0