Yatırımcı Arıyorum

Kurumsal Kimlik Oluşturma Aşamaları

Kurumsal Kimlik Nasıl Oluşturulur?

Bir şirket markasının fiziksel bir ifadesi olan kurumsal kimlik, işletmenin imajını korumak için sergilenen iletişim ve davranış kültürünün bir uzantısıdır. İşletmenin marka kişiliğini ifade eden ve rekabette öne geçmesini sağlayan kurumsal kimlik nasıl oluşturulur? Diye sorulduğunda bunu bir plan dâhilinde gerçekleştirmek, süreci kısaltırken, başarı oranını artırır.

Bu yazımızda kurumsal kimliğin nasıl oluşturulacağı, aşamaları ve dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili bilgiler bulunmaktadır:

Kurumsal Kimlik Nasıl Oluşur?

İlk olarak kurumsal kimlik tasarlamanın; en önemli ve dikkat çekici kısmı her zaman logo tasarımıdır. Kimlik oluşturma çalışması logo tasarımı ile başlar, kurumun yapı taşı haline gelir ve diğer çalışmalar bu noktadan sonra başlatılır. Bu nedenle, logo tasarımında uygulama alanında çok düşünülmeli ve buna göre hareket edilmelidir. Logo, her alanda teknik olarak kullanılacak ve uygulanacak bir şekilde tasarlanmalıdır çünkü en önemli özelliği kurumu temsil etmesidir. Mükemmel Logolarda Bulunan 7 Ortak Özellik

Kurumsal kimlik çalışması yapılırken doğru seçimlerde özellikle tasarımcı seçimi, çok önemli bir husustur. Şirkete yeni bir imaj veren bu seçim, kurumu hedef müşteri için haritaya koyar, hizmetlerin veya ürünlerin tanıtımına yardımcı olur, firmanın tanınması üzerinde etkili olur. Bu süreçte öncelikle kurumun sistemi bilinmeli, ayrıntılı olarak incelenmeli, pazarlama stratejisi belirlenmeli ve tüm etkiler üzerinde durulmalıdır. Bunun yanında renk analizi ve grafik çalışmaları ayrıntılı olarak yapılmalıdır. Kurumsal kimlik tasarımını tam olarak görebilmek için tasarımının tamamlanması gerekse bile, az çok tahmin edilebilirken çalışmalar 6 ay ve 2 yıl arasında sürebilir.

Kurumsal Kimlik Oluşturmanın Faydaları

Kurumsal kimlik oluşturmanın kuruma pek çok yönden yararları olmaktadır ve başlıca yararları şu şekildedir:

 • Son kullanıcıya ulaşmak ve kullanıcıyı etkilemek
 • Kurumun özelliklerini görsellerle aktarmak
 • Şirketin ürün ve hizmetlerini garanti etmek
 • Sunulan ürün ve hizmetler aracılığıyla sektörel konumu hakkında bilgi aktarmak
 • Kurumun kendisini rakiplerinden ayırmak

Kurumsal Kimlik Aşamaları

Kurumsal kimlik tasarlanırken beş ana aşamadan faydalanılır.

Bu aşamalar şunlardır:

 • Tasarım süreci öncesi hazırlık: Tasarımcı tasarım sürecine başlamadan önce tasarımcı tüm eylemleri belirlemeli ve firmaya onaylatmalıdır. Bu yüzden firma ne istediğine karar vererek uzmanların daha kolay çalışmasını sağlamalıdır.
 • Zamanlama: Tasarımcı, tasarımı oluşturmak için öngörülen zamana uymalıdır ve tasarımlar modern olmalıdır. Böylece kurumun geçerliliği artar ve zamana ayak uydurur.
 • Sunum: Bu aşamada tasarım uzmanları kurumlara sunum yapmaktadırlar.
 • Düzeltme: Sunum aşamasından sonra firmanın istediği gerekli değişiklikler yapılmalı ve tasarım, iyileştirmelerle uygun hale getirilmelidir.
 • Kullanımı: Son aşamada, onaylanan tüm tasarımlar tüm alanlara yayılmalıdır.

Kurumsal Marka Kimlik Tasarımının 7 temel unsuru

Şirketler kendi marka kimlik tasarımını oluştururken,güçlü, tutarlı ve çekici kılmak için 7 temel unsuru göz önünde tutmaları gerekir. Bu öğeler şunlardır:

1. Net marka amacı ve konumlandırma

Marka kimliği oluşturmanın ilk kısmı, amacın ve konumlandırmanın ne olduğunu belirlemektir. Markanın amacı var olmanın en büyük nedenidir. Marka konumlandırma, ürününün kim için olduğunu ve ürününün neden rakiplerinden daha iyi bir seçenek olduğunu belirtmektir. Bunları tanımlamak için bir logo oluştururken, bir renk paletine karar vermek gibi stratejiler takip edilmelidir.

2. Kapsamlı pazar araştırması

Bir markanın amacı ve konumlandırılması, en azından kısmen pazar ve müşteri araştırmaları ile bilgilendirilebilir ve kültürel gerilimi anlamak için araştırma çok önemlidir. Yeni başlayanlar için pazar araştırmasına yardımcı olacak çevrimiçi içerikler çok zengindir. Bunun yanında pazar araştırması yapmanın en iyi yollarından biri sadece insanlarla konuşmakta olabilir. Telefon görüşmeleri, ayrıntılı tartışmalara izin verir ve araştırmanın insan unsuruna yararlı bir vurgu yapar; bu, müşterilere duygusal bir cazibe yaratmak isteniyorsa elzem bir unsurdur.

Telefon görüşmelerinin ötesinde, çevrimiçi anket araçları da çok fazla bilgi toplamanın hızlı bir yoludur ve hükümet kaynakları da güçlü bir araç olabilir.İyi pazar araştırması aynı zamanda ana müşteri temsilcisi müşterinin kim olduğunu belirlenmesine yardımcı olabilir. Müşteri temsilcisi, bir müşterinin hangi problemi olduğunu tanımlamanın ötesine geçer ve odak müşterilerin bazı profesyonel ve kişisel özelliklerini detaylandırır. Bu özellikleri tanımlamak, markanın müşterilere çekici gelmesi gereken bir kişiliği bilmeye yardımcı olacaktır.

3. Sempatik marka kimliği

Marka bir kişi olsaydı, nasıl olurdu? Bu soru her ne kadar biraz klişe olsa da, bu soru marka kişiliğini düşünmenin akıllı bir yoludur. ve marka kişiliğinde dikkate alınması gereken önemli bir unsurken doğru uygulandığında marka kimliğinin her bölümünde ortaya çıkmaktadır. Marka kişiliğinin pazarlama materyallerinde ve diğer iletişim araçlarında kullanılan ses ve ton üzerinde büyük etkisi vardır. Şayet bir kişilik belirlenmezse, müşteriler karışık mesajlar alır ve markayla bağlantı kurmakta zorlanırlar.

Kişilik belirleme de zorlanıldığında, denemek için bir alıştırma yolu vardır: Hangi ünlüler markayı en iyi temsil ederler diye düşünmek gerekir. Yani şayet marka elçisi seçile kim seçilebilir diye sorgulamak gerekir. Markayla aynı özellikleri barındıran bir aktör veya oyuncu, müzisyen veya kamusal kişilik olup olmadığını sorgulamak gerekir. Bu, markanın kişiliğinin farklı yönlerini vurgulamak için iyi bir başlangıç ​​noktası olabilir. Markanın ne tür bir kişi olacağını hayal ettikten ve sahip oldukları birkaç özelliği listeledikten sonra, markanın kişiliğini tek bir açıklamada birleştirmek yararlı olacaktır. Marka Elçisi Nedir? Şirketler Açısından Önemi

4. Unutulmaz logo

Logo veya markanın hangisinin önce geldiğini söylemesi zordur. Çünkü logolar ve markalar sürekli olarak iyileştirmektedirler ve ayarlanmaktadırlar, ancak genel olarak markanın önce gelmesi gerekir ve ardından bu markayla eşleşen, iltifat eden ve geliştiren bir logo gelmelidir. Şirket logosu, marka kimliği tasarımının merkezinde yer alır ve kişilerin en çok maruz kalabileceği marka kimliğidir. Marka kimliğinin diğer tüm unsurları ve markanın daha geniş duygusal çekiciliği ile uyumlu olması gerekir.

Bir logo basit olduğunda, müşterilerin marka ile yaşadıkları olumlu deneyimlerle doldurabilecekleri açık bir tuval haline gelir. Ayrıca, logo ne kadar basit olursa, dijital reklamcılık gibi ortamlarla, el ilanları veya broşürler gibi daha geleneksel basılı reklamlar arasında ölçeklendirmek o kadar kolay olur. Bir marka logosu tasarlarken dikkate alınması gereken son şey, görüntülenebileceği tüm yerlerdir. Bir logo, büyük bir reklam panosunda veya küçük bir sosyal medya simgesi olarak harika görünecek kadar esnek olmalıdır. Sadelik burada da yardımcı olur. Başarılı Logo Tasarımının Sahip Olması Gereken Nitelikler

5. Çekici Renk Paleti

Logo tasarımı ile ilgili renk paleti de sadece 1 ila 3 ana renkten oluşacak şekilde basit olması gerekir, Belirli renkler tarafından iletilen duygular hakkında biraz bilgi sahibi olmak, doğru olanların seçilmesinde yardımcı olabilir.Sakinliği ifade eden mavi, tutku ve enerjiyi ifade eden kırmızı ve sarı gibi birçok renk psikolojisi de sezgiseldir. Kullanılan rengin tonuna veya gölgesine bağlı olarak, bu duygu ayarlanabilir. Bir renk tonu beyazla karıştırıldığında, daha açık hale gelirken, gölgelendirme siyah ile yapılır ve daha koyu hale getirir. Daha açık bir mavi tonu huzur verirken, daha koyu bir mavi tonu genellikle birçok bankanın renk şemalarında kullandığı bir etki olan güveni taşır. Markaların yalnızca birkaç ana rengi olmalıdır, ancak bazı malzemelerde ana renklerin yanında kullanılacak ikincil renkleri de seçebilir. Birkaç ek renk seçmek markanın heyecan verici kalmasına yardımcı olur. Reklam ve Pazarlamada Renklerin Önemi

6. Profesyonel Tipografi

Sadece doğru yazı tipini bulma konusunda vurgu yapmak, logo ve renklerle uyumlu bir yazı tipi seçildiğinde öne çıkılabilir. En ünlü fontlar bağlamdan çıkarıldığında bile tanınabilir çünkü yazı güçlüdür. Marka tasarımını yönlendirmek için tek bir birincil yazı biçimi seçilebilirken logo ve renk paletinde de iyi çalışılmalıdır. Ayrıca, logo ve renk paleti gibi basit olmalıdır. Profesyonel bir tipografi için dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Süslü yazı tipleri kullanılmamalıdır
 • Varsayılan yazı tiplerinden kaçınılmalıdır
 • Aynı anda ikiden fazla yazı tipi karıştırılmamalıdır
 • Zıt yazı tiplerini karıştırılmalıdır
 • Okunabilirlik için doğru yazı tipi boyutunu ve satır uzunluğunu seçilmelidir
 • Metin sola hizalanmalıdır
 • Satır başına düşen 60 karakterden fazlaysa, dik karakter kullanmak doğru olur
 • Metni vurgulamak için tamamen büyük harf kullanılmamalıdır

7. Marka Üzerinde Destekleyici Grafikler

Multimedya dünyasında bir marka kimliği yaratmanın son adımı, destekleyici grafikler, tasarım varlıkları, simgeler ve fotoğraflarla genişletilmiş görsel bir dildir.Grafik tasarımlarında dikkat edilmesi gerekenler:

 • İndirgeyici veya düz bir yaklaşım
 • Geometrik şekilleri tercih etme
 • Simgeler her zaman ön yüzde kullanımı
 • Kavisli, yumuşak olanların aksine düz, sert gölgelendirmeler
 • Standart arka plan renkleri kullanma
 • Simgeleri piksel ızgarasına hizalama
 • Şekle göre simge dolgusu yapma

Kurumsal Kimlik Kılavuzu

Marka tasarımının birden çok öğesini ele alan bir marka kılavuzu oluşturmak, gelecekte reklam malzemeleri üretimini kolaylaştırmaya yardımcı olacaktır. Bu, her e-posta bülteninin, sosyal medya yayınının veya tanıtım broşürünün aynı ve kitleler tarafından tanınan standartlara uymasını sağlar.

Marka kimliği oluştururken; yeniden tasarımlar ve tekrar değerlendirme olabilir, ancak güçlü, kendinden emin ve birleşik marka kimliğiyle başlamak yapılan her çalışmaya netlik katacaktır. ve gelecekte herhangi bir değişiklik gerekirse, yapılacak bu değişiklik çalışmalarında, akla gelen ilk marka olmak için son derece tutarlı olunmalıdır.


bayilik veren firmalar

kobi vadisi

Yorumunuz