Yatırımcı Arıyorum

Pazarlamada Reklam Ne Kadar Etkili?

Pazarlamada Reklamın Önemi

Çok etkili. Reklâm pazarlama kanalının en önemli parçası hatta lokomotifi. Tanımadığınız biri kapınıza geldiğinde açıyor musunuz? Açmazsınız. Tanımadığınız birine selam veriyor musunuz? Vermezsiniz. Tüketici olarak tanımladığımız tamamen biz olan kitle de tanımadığı bir ürüne dönüp bakmayacaktır.

Reklâm tüketici ile ürünün, tüketici ile ürünü üreten firmanın tanışma aracıdır. Tanışma sürecini uzun tutan, etkili sunumlar, tüketiciye ulaşacak doğru mesajlar ile hazırlanan reklâm çalışmaları tüketici ile ürün arasında yakınlaşmayı sağlar, tüketicinin o ürünü alıp evine götürmesine, o ürünü alabilmek için maddi ödemeye katlanmasına bir engel kalmaz.

Başarılı her iş insanı reklâma yatırım yapmaktan çekinmediğini söyler zira geniş kitlelere kısa sürede ulaşmanın tek ve en kısa yoludur. Reklâm ile iletişim yolu keşfedildiği günden beri işletmeler ilerleme kaydetmiş, sektörde büyüme gerçekleşmiş, kârlılık artarak işletmelerde büyüme sağlamış.

Pazarlamada Reklamın Faydaları

İLETİŞİM YOLU OLARAK REKLAM

Reklâm işletmelerin tüketici ile bağ kurabilmek için izlediği bir iletişim yoludur. Bir firmanız var diyelim şampuan üretiyorsunuz AR-GE ekibiniz mükemmel inanılmaz yatırımlar gerçekleştirdiniz, muhteşem bir tesis kurdunuz ürün saç dökülmesini önlüyor, saçları besliyor, son derece sağlıklı. Siz muhteşem bir şampuan ürettiniz fakat toplum o ürünün özelliklerini bilmiyor kimse yeterince güvenmeyecek, kimse satın almak istemeyecek bilinen bir marka değil risk almayayım diyecekler ve ürününüzü pazarlayamayacaksınız.

Sizden o ürünü denemek için alan birkaç market de sonunda vazgeçecek ürününüze şans tanımaktan. Ürün piyasaya sağlam bir tanıtım ile girmek zorunda özellikle bugünden sonra. Sosyal medya kullanımı bu denli yaygınken tüketici, son derece bilinçli ve araştırmacıyken siz piyasaya tanışarak girmek durumundasınız. İşletmelerde Pazarlama ve Satış

GÜVEN UNSURU OLARAK REKLAM

Siz paranızı ne zaman harcarsınız? Acıktınız bir restorana girip bir şeyler atıştırmak istiyorsunuz önce nerede yemek gelir aklınıza? Cevap bildiğiniz bir yerde ya da tanıdığınız bir yerde olacak muhtemelen ya da iyi olduğunu duyduğunuz bir yerde.

İnsanlar paralarını güvendikleri yerlerde güvendikleri ürünler için harcarlar bu davranış biçimi değişmez bir tepkisidir tüketicinin. İnsanlar sadece güvendikleri zaman o ürünü satın alırlar ve ödemeye yapmaya değer bulurlar. Tüketicinin güvenini kazanabilmeniz sizi bilmesine bağlıdır, ürün hakkında bilgi sahibi olmalıdır ve bilgiyi aktaracak dolayısıyla tüketicideki ihtiyaç duyduğu güven duygusunu oluşturacak araç reklamdır.

REKABET ARACI OLARAK REKLAM

Piyasada sizinle aynı ürünleri üreten firmalar var ve yıllardır oradalar halk onları tanıyor, biliyor, seviyor. Siz farklı bir versiyonla sektöre giriş yaptınız fakat reklam çalışmalarına pek ağırlık vermiyorsunuz karşınızdaki tanınırlık ile nasıl rekabet edeceksiniz?

Diğer firmanın ürünleri daha fazla tercih edilecek o zaman siz hedeflediğiniz büyümeyi nasıl sağlayacaksınız? Bırakın büyümeyi sektörde nasıl varlığınızı sürdüreceksiniz? Reklam yeni doğmuş ürün ya da işletmenin gıdası gibidir beslemez iseniz yaşayamaz. Piyasada ben de varım diyebilmeniz için tüketici ile olan bağınızı güçlendirmeli olabildiğince çok kitleye ulaşarak kendinizi anlatmalı ve tanınırlığınızı artırmalısınız.

Pazar’da ki pastada ancak tüketici sizi yeterince tanıyıp güvendiğinde pay sahibi olacağınız için olabildiğince yoğun biçimde reklam çalışmalarınızı geliştirerek rekabet gücünüzü artırmalısınız.

KÂRLILIK ARACI OLARAK REKLÂM

Reklam sadece yeni bir ürün ya da işletme için değil uzun yıllardır piyasada olan asırlık firmaların ürünleri için de gerekli bir çalışmadır. İnsanlar doğar yaşlanır ve ölür, firmalar ise sonsuza kadar varlıklarını sürdürebilir işletmelerini her yeni gelen yönetici ile birlikte yenileyerek içinde bulunulan çağın gereklerine uygun çalışma modellerine kavuşturur ve yeni tüketiciler için asırlık ürünü üretmeye devam eder. Koka kola gibi ya da Ülker gibi yıllarca yeni yetişen nesle ürünlerini sunmaya devam eder. Akıllı Pazarlama Nasıl Yapılır?

Pazarlamada Reklam Çalışmaları Yapmak

Asırlık firmaların ilk tüketicileri çoktan bu dünyadan ayrıldı sonra gelen nesil yaşlandı fakat firmalar ve markalar yaşıyor yaşamaya devam edecek. Sadece çalışarak mı markayı ve ürünü yaşattılar elbette hayır her defasında yeniden tanıttılar kendilerini yeni doğan çocuklar da gençler de öğrendi onları reklam çalışmalarına hiç ara vermediler sadece güncellediler kendilerini zamana göre. Kazanmak için, marka olmak için ve asırlarca yaşamak için kalitesine emek verdiğiniz ürünlerinizi ve isminizi tanıtın reklam çalışmalarınıza ara vermeyin.

Kendinizi unutturmayın günümüz koşulları her bütçeye uygun reklam çalışma alanlarını sunuyor internet ve sosyal medya kullanmayan kimse yok artık her firma olanakları çerçevesinde kendisini anlatabilir reklam çalışmalarına ağırlık verebilir.


yatırım ilanları

kobi vadisi

Yorumunuz