Yatırımcı Arıyorum

Şirket Alırken ve Satarken 3 Temel İpucu

Şirket Alım – Satımı Yapmak

Bir şirket sahibi için şirketi adeta onun çocuğu gibidir fakat çeşitli sebeplerden dolayı elden çıkarması gerekebilir. Bunun yanında farklı bir girişimci satışa çıkarılan bir şirketi alarak iş dünyasına adım atmak isteyebilir. Her iki durumu da başarılı bir şekilde yürütebilmek için ilk atılacak ilk adımları bilmek gerekir. İşte şirket almak ve şirketini satmak isteyenler için 3 temel ipucu:

Şirket Satanlar İçin Öneriler

İşletmenizi satabilmeniz için bir işletme değerlemesi elde etmek istiyorsanız, satış fiyatının nasıl en üst düzeye çıkarabileceğinizi bilmek istersiniz. İşletmenizin değerini en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olacak ilk üç ipucu:

1. Satışa Hazırlanın

İşletmeyi satışa sunmadan çok önce hazırlamaya başlamalısınız. Şirket defterlerinizi sırasıyla ele alarak herhangi bir muhasebe veya raporlama hatası olmadığından emin olmalısınız. Çünkü herhangi bir hata olması durumunda bunlar satış işlemini yavaşlatabilir ve şirket değerinizi en üst düzeye çıkarmayı zorlaştırabilir. İşiniz analiz edildiğinde yanlış görünen şeyler ne kadar az olursa, satış işlemi ve kapanış işlemleri o kadar kolay olacaktır.

Ayrıca, satmaya hazır olduğunuzda, bir işletme brokerine yaklaşmadan önce doğru dokümantasyonun hazır olduğundan emin olmalısınız. Bu işleminizi hızlandıracak ve brokere bilgi vermeniz gerektiğinde hazır olmanız daha fazla güven verecektir. İşletme sahiplerinin hazır olması gereken belgeler:

  • En az 2 yıllık işletme vergisi beyannamesi
  • Kar ve zarar tablosu
  • Bilanço

2. Bir Aracıyla Çalışın

Bir komisyoncu kullanmak yalnızca beklentilerinizi kabul edilebilir bir seviyeye getirmez, aynı zamanda tüm satışı başarılı kılar ya da bozabilir. Deneyimli bir komisyoncu satışınızdaki değeri en üst düzeye çıkarabilecek ve size işletmeniz için mümkün olan en büyük tutarı alabilecektir. Komisyoncular genellikle kendi başınıza alabileceğinizden daha büyük satış miktarları elde edebilirler.

Piyasadaki en iyi komisyoncu firmanın seçilmesi bu işle ilgili oluşabilecek ağrılarının çoğunu ortadan kaldırır. İdari işleri yürütür, işinizi satış için pazarlar, potansiyel alıcılarla iletişim kurar ve hem satış fiyatları hem de son sözleşme şartlarını müzakere eder. Bu arada, işinizi yürütmeye odaklanmaya devam edebilirsiniz ve kapanma zamanı gelene kadar değerini en üst düzeye çıkarmaya devam edebilirsiniz.

3. Duygularını Satışı Etkilemesine İzin Verme

İşletme sahibi için işletmesi ona verdiği emekten dolayı çocuğu veya aile üyelerinden biri gibi gelir. Bu yüzden onu satmayı düşünmek kendisini üzebilir. Bu, işletmenin mevcut ekonomiye, performansına,ve sektörüne göre piyasanın belirlediği değerin elde edilmesi demektir. Potansiyel alıcıların işinize ne kadar değer verdiğine dair duygusal olmak, satışa yardımcı olmaz. Kendinizi alıcının yerine koyun ve maksimum fiyata ulaşmak, yumuşak bir satış süreciyle satışını yapmak istiyorsanız bu süreci duygusallaştırmamalısınız.

Şirket Satın Alacaklar İçin Öneriler

Bir işletme satın almak, satış yapmaktan daha da karmaşık bir süreç olabilir, çünkü kişi satın alacağı endüstri veya işletmeye aşina olmayabilir. Birçok alıcı, sahip olmak istedikleri işin türü hakkında net bir anlayışa sahip olmadan başlamakta ve anında araştırma yapmak istemektedir. Alıcılar müteahhitlik pazarlarından kaçınırken gelecek potansiyelini belirlemek için ilgilendikleri endüstrileri araştırmalıdır. Satın almak için doğru işi ararken aklınızda bulundurmanız gereken üç ipucu:

1. Potansiyeli Olan Bir Endüstri Bulun

Potansiyeli yüksek bir sektördeki bir işletme için daha fazla para ödeyebilirsiniz, ancak değerini elinde bulundurması daha olasıdır. Bu, gelecekte işletmeyi satmaya hazır olduğunuzda, özellikle de gelecekteki büyüme potansiyeli yüksek bir endüstri seçilmesi durumunda, hala daha yüksek bir satış fiyatı elde edebilmeniz gerektiği anlamına gelir.

2. Satıcı Kredisi Alın

Satıcı finansmanı, satıcı size satın alma için kısmı borç verdiğinde kredi miktarını düşürebilirken, genellikle satın alma fiyatının tamamı için bir işletme satın alma kredisi alınabilir. Bu şekilde, alacağınızdan daha ucuz bir maliyetle bu finans elde edilir. Satıcı finansmanı küçük işletme işlemleri için ortaktır, ancak süreçte satıcıdan temin edilip edilemeyeceğini erken belirlenmelidir.

3. Bir Aracıyla Çalışın

Bir iş komisyoncusu kiralamak, emlakçı kiralamak gibi değildir. Aracı kurumlar satıcı tarafından tazmin edilir ve alıcıların ilgilendikleri listeleri seçmelerine izin vermek yerine doğrudan alıcılarla çalışmak için teşvik edemezler. Bu, aracı kurumların alıcılarla çalışmayacağı anlamına gelmez. Genellikle sadece küçük bir avuç işletmeyi listelediklerinden, anlam ifade eden alıcı listelerini göstermek için uygun değildir.

Not: yatırım ve çalışma amaçlı yeni bir şirket satın almayı düşünüyorsanız, Kobi Vadisi platformunda yer alan satılık şirket ilanlarını da inceleyebilirsiniz.

İş Değerlemesi

İyi bir satış komisyoncusu, deneyimleri ve geniş ağları nedeniyle daha fazla iş fırsatına da erişebilir. Başlamak için iyi bir noktadır, çünkü ülke bazında satılacak şirketlerin bilgilerinin listelendiği bir ağa mensupturlar. Bazı komisyoncular alıcılara yardımcı olmak için önceden bir ücret talep edebilir ve karşılığında doğru işi bulmaya yardımcı olarak değerleme ve müzakere hizmetleri sağlayabilir. Bunu yanında çıkarılacak olan başarılı bir iş değerlemesi işlemlerin başarılı olmasında mihenk taşıdır.

kobi vadisi

Yorumunuz