Yatırımcı Arıyorum

Türkiye’de Olmayan İş Sektörleri

Türkiye’de Olmayan İşler

Günümüz ülke sınırları içerisinde denenmemiş ya da girişimi olmayan bir sürü iş sektörü ve de bir sürü iş fikirlerinin olduğu gözlemleniyor. Türkiye’de olan işlerdeki ve sektörlerdeki listelerde yurt dışındaki girişimci ve yatırımcılar üzerinde oldukça fazla kazançlar doğuruyor. Bu oluşturulmuş olan fikirlerin birçok kısmı Türkiye’de denenmemiş olarak görülüyor.

Ülkemizde girişimci sayıları incelendiğinde dünyadaki geri kalan kısımlara oranla çok büyük bir alanda olmasına rağmen girişimci sayımız pek iç açıcı görünmüyor. Genel olarak girişimcilerimiz risk alma konusunda endişeler yaşamasına ve de korkma gibi duygularının vermiş olduğu tepkiler sayesinde yeni fikir üretmek konusunda dünyada birçok yer edinen fakat ülke sınırlarımız içerisinde denemesi yapılamamış sektörler ve de iş fikirlerinin çoğunlukta olduğu gözleniyor.

Genç girişimciler bu gibi konularda biraz daha girişken olmasına rağmen, genel olarak girişimci adı altında incelenen kişilerin risk alma korkuları olduğu için girişimcilik ruhu tam anlamıyla ülkemizde oturmuş değil. Bu gibi durumlarda girişimcilerden daha fazla kendilerine güvenmelerini ve de daha ilgi çekici fikirler ortaya atılmasını ülkemizce bekliyoruz. Diğer ülkelere oranla ülkemizde yapılmamış ve denenmemiş bazı sektörler batı ülke sınırları içerisinde oldukça yaygın olup, çok büyük kazançlar sağlandığı gözlemleniyor.

Ülkemiz sınırları içerisinde yaygınlaşmamış bazı sektörler;

 • Düzenli sipariş sektörü
 • Aksesuar kutu sektörü
 • Akıllı güvenlik kameraları sektörü
 • Yeni ısı ve de binaların yalıtım fikirleri
 • Oyun motorlarının üretimi
 • Hard discount marketler zinciri
 • Yeni kişisel bakım ve üretim fikirleri

Düzenli Sipariş Sektörü

Günümüz ülke sınırları içerisindeki her bir kişi, kendilerine uygun ürünleri sipariş ettiği birçok alan ve birçok web ortamları aracılığı mevcut. Örnek verecek olursak, her iki hafta içerisinde birçok kişinin web alanında vermiş oldukları yeni parfümler ya da çorapların siparişlerinde olduğu gibi işlemler sürdürülüyor.

Amerika Birleşik Devletleri ve de İngiltere sınırları içerisinde birçok düzenli sipariş alanında kurulmuş olan şirketlerin olduğu gözlemleniyor. Bu kurulmuş olan şirketlere kişiler düzenli olarak siparişler verebiliyor ve de verilmiş olan siparişleri gelmesini istedikleri zamanlarını kendileri kişisel olarak belirleyebiliyor.  Örnek verecek olursak, düzenli sipariş sektörü üzerine kurulmuş bir şirkete her ay içerisindeki on beşinci günde bir adet çorap siparişi verdiğimizi düşünelim. Verilen siparişler üzerinde çeşitli değişiklikler ve de şekillendirme konularında oldukça dikkatli davranılıyor. Kişi bir adet çorap istediğinde o çorabın bir tanesini kırmızı, bir tanesini ise mavi isteyebiliyor. Amerika Birleşik Devleti’nde bu fikri ortaya atan tek bir şirket olduğu gözlemleniyor ve bu şirketin şuan ki abonesi yüz bin kadar olduğu düşünülüyor. Yatırım konularında ise oldukça büyük rakamlara ulaşarak gittikçe büyümeye devam ettiği gözlemleniyor. Neden ülkemizde bu sektöre yatırım olmasın?

Aksesuar Kutularının Yapımı ve Sektörü

Ülkemize oranla dünyanın her bir yerinde sürekli önemli sorunların başında gelen aksesuar kutuları kişiler açısından düşünüldüğünde oldukça sorunlar ile karşılanıyor. Örnek verecek olursak bir ofis masası üzerindeki şarj kabloları, kulaklıklar, akıllı saatler, powerbankler ve benzeri birçok teknolojik ve donanımsal alet üzerinde aksesuarlar yer edinebiliyor. Bu ürünlerin kalabalıklara yol açtıkları gibi kişilerin evlerini farklı yerlere taşınmaları sırasında oldukça sorun haline gelip kaybolabiliyor ve de çalınabiliyor. Bu gibi sorunların olmaması için kendimizce birkaç çözüm üreterek sahip olduğumuz aletleri bir çanta gözüne ya da herhangi bir alet kutularına koyabiliyoruz. Çoğu zaman çanta içlerine koyduğumuz aletlerin zarar gördüğü ve çizilmeleri gibi sebeplerden dolayı kullanamama sorunları ortaya çıkıyor. Bu ve benzeri durumları yaşayan birçok kişinin olduğu gözlemleniyor. Metal Kutu İmalatı

Amerika Birleşik Devleti’nde bu soruna çözüm üreten bir şirket değişim gösteren boyutlardaki aksesuar kutusu üretmeyi başardı. Bu aksesuar kutuları için çeşitli yatırımlar ve destekler aldığı görülüyor. Bu durumdan haberdar olan apple kullanıcıları ise bu durumu çok ilgi çekici bulup, tercihlerinin arasına aldıkları gözlemleniyor. Bu üretilen aksesuar kutularının yakın zaman içerisinde diğer ülkelere pazarlanması gibi düşüncelerin olduğu gözlemleniyor. Neden ülkemizde bu sektöre yatırım olmasın?

Akıllı Güvenlik Kameraları

Almanya ülke sınırları içerisinde akıllı güvenlik kamerası üretmiş olan şirket melek yatırımcılar sayesinde çeşitli yatırım ve destek almayı başardığı görülüyor. Bu şirketin ortaya çıkarmış olduğu akıllı güvenlik kameraları ev içerisindeki her bir noktayı başarı ile gözlemlediğinin yanı sıra kişilerin seslerini ve de yüzlerinin tanınmasına olanak sağlayan bir teknoloji üretiminin olduğu görülüyor. Ev içerisinde günün yirmi dört saati açık bırakılan akıllı güvenlik kameraları, ev sahibi kişileri ve de akrabalarını yüzlerinden ya da seslerinden tanıma özelliğine sahip. Akıllı Ev Sistemleri

Ev içerisinde farklı sesleri ve yüzleri belirlediği durumlarda kişinin android ya da ios işletim sistemi platformları üzerinden yirmi dört saat bildirim göndermeyi sürdürüyor. Ürün şu zamana kadar akıllı ev projelerinde kullanılarak, çeşitli girişimciler sayesinde ülke sınırları dışarısına pazarlanmaya devam ettiği gözlemleniyor. Neden ülkemizde bu sektöre yatırım olmasın?

Yeni Isı ve Binaların Yalıtım Fikirleri

Ülkemiz sınırları dışındaki ülkelerde ortalama sıcakları oldukça az olan ve de bu sebeple çok iyi ısı yalıtımı olan binalara sahip Norveç ve İsveç ülkelerinde bu sektöre ayrılmış olan bir üniversite bölümü tasarladı. Bu üniversitede ki bölümlerde çıkarılan fikirler üzerinde çalışmalar yapılarak dış ülkelere girişimciler ve şirket sahiplerinin yaptırımlarıyla pazarlamasına başlandığı gözlemleniyor. Bu yalıtım fikirleri üreten kişiler patentlerini almayı başararak birçok kısmı kişisel olarak devam etmeyi sürdürüyor, birçok kısmı ise işletmelere düşünür hale geldiği görülüyor.

Isı yalıtımları artık dünyanın her bir yerinde oldukça sıkı çalışmalar sayesinde yaygınlaştırılmaya devam ediliyor. Ülkemiz sınırları içerisinde de bu çalışmalara yavaş yavaş adım atılmış olup, kanunlardaki yerini alma devamlılığını sürdürüyor. Bu yapılan iş fikri sayesinde İsveç ülkesi ve Norveç ülkesinde bulunan şirketler ile temasa geçilmesi durumunda ısı yalıtımı konusunda oldukça ilgi çekici ve de denenmemiş iş fırsatlarına olanak sağlanması gibi durumların olduğu düşünülüyor.

Oyun Motorlarının Üretimi

Dünyada genel olarak bakıldığında oyun sektörünün oldukça ilerlediği görülüyor. Çoğu kişi bu sektör üzerinde tam anlamıyla bilgi sahibi değil. Türkiye Cumhuriyeti Kalkınma Partisi’ndeki verilere göre dünya üzerinde yüz milyar doları aşan bir oyun sektörünün olduğu gözlemleniyor. Fakat Türkiye bu sektör üzerin pay olan bir ülkeler içerisinde olmadığı görülüyor. Pay almaması ile birlikte motor üretimleri konusunda hiçbir şekilde çalışmaların olmadığı gözlemleniyor.

Türkiye Cumhuriyet Kalkınma Partisi’nin sektör içerisinde etkilerinin olacağını düşündükleri kişilere yeni bil bildiri ile hibe vereceğini duyurdu. Bu bildiri ile birçok genç girişimcinin bu yayınlanmış olan bildiriye başvuralar yaparak ülkemiz oyun motorları üzerinde gelişim göstereceği vurgulanıyor.  Ortaya çıkarılmış olan bu iş fikri Türkiye sınırları içerisindeki engelleri kaldırmakla birlikte, önümüzdeki çoğu engelin kaldırılacağı önemli boyutlarda düşünülüyor.

Hard Discount Marketler Zinciri

Ülke sınırlarımız dışında oldukça popüler olan bu sektör oldukça ilgiyle karşılanıyor. Kişiler ihtiyaçlarını kolayca karşılayabildiği ve de kişilerin hizmet alımlarının oldukça yoğun olduğu hard discount marketleri, melek yatırımcılar sayesinde oldukça üst seviyelere taşınmaya devam ediyor. Ucuz ve de erişebilir market zincirlerinin ülke sınırlarının içerisinde sadece beş adet şirketten oluştuğu görülüyor. Fakat dünya üzerinde oldukça yaygınlaşan ve de bir o kadar da hacmi yüksek olan bu sektör, üç ve dört milyon kişiden oluşan ülkelerde bile onlarca oyuncu tarafından yönetilmeye devam ediliyor. Market Açma İş Fikri

Ülkemiz seksen milyon bireye ev sahipliği yapması ile birlikte sınırlarımız içerisinde bu oyunculara oldukça ihtiyaç olduğu düşünülüyor. Ucuz ve de erişilebilir olan hard discount market başlangıç olarak üç ya da dört şubesinin bile olması hem tüketim hem de sürüm açısından oldukça olumlu bir halde devamlılığını sürdüreceği düşünülüyor. Bu sektöre giriş ücretinin minimum maliyetinin bir milyon liranın üzerinde olduğu veriler arasında yer alıyor.

Yeni Kişisel Bakım ve Üretim Fikirleri

Ülkemiz gün geçtikte kişiler üzerinde yeni akımların ya da modaya uyum sağlamanın vermiş olduğu bakım ürünlerinden faydalanmaya çalışıldığı görülüyor. Türkiye’de kozmetik ya da kişisel bakım ürünlerinin üretimi genel olarak Avrupa sınırları içerisinde kurulmuş olan şirketler aracılığı ile getirtilip, ürünlerin üzerine girişimcilerin kendi kişisel markalarını koyarak sektöre kazanç sağladığı görülüyor.

Ar-Ge Çalışmaları

21. Yüzyılın en hızlı büyüyen sektörleri arasına yazdıran kişisel bakım sektörü, Türkiye’de oldukça popüler hale gelmek ile birlikte oldukça büyük bir üretim potansiyelinin olduğu gözlemleniyor. Türkiye’de bu sektörün devamlılığını getirmek isteyen girişimciler var ise formülü belli olan ürünleri tercih etmek yerine Fransa ülkesi üzerindeki şirketlerin AR-GE bölümleri ile yeni ürünler keşfedebilir ve de ülkemize kazanç sağlayabilirler. Ar-Ge Çalışmaları

(Yazı içeriği güncellenmeye devam edecektir)kobi vadisi

Yorumlar(2)

 1. Cevap yaz
  Mehmet Alim yorumu:

  Mrb Arkadaşlar 1 LTD Şirket birde şahıs şirketimiz şirketlerimiz için hizmet alanlarında, aktif pazarlama alanında veya resmi kurumlar üzerinde ihaleli veya doğrudan teminle çalışmak için farklı sektörler de çalışma yapmak istiyoruz.
  2 adet ofisimiz var 1. ofisimiz 150 m2 2. ofisimiz 56 m2 üzerinde 2 aracımız ve gerek pazarlama gerekse hizmet alanında çalışmaya hazır yaklaşık 10 a yakın elemanımız var. iş fikri olan veya bayilik vermek isteyen arkadaşlar irtibata geçebilir. ***

  • Cevap yaz
   Erdoğan Taşhan yorumu:

   Merhaba. Samsun dan saha pazarlamada çalışmak isterim

Yorumunuz