Yatırımcı Arıyorum

Yatırımın Yılı 2018

2018 Yılında Yatırım Yapmak

Yatırım, birikimlerinizi ileride daha çok değerlendirmek ve gelecekte başınıza gelebilecek olumsuz durumlarda bu durumları telafi edebilecek ve sizin daha rahat yaşamanızı sürdürmek için, insanların geleceği yaptığı bir yatırımdır diyebiliriz.

Şuan günümüzde birçok yatırım araçları mevcuttur ama bu yatırım araçları gelecekte yüksek kâr sağlama veya size garanti bir kazanç vermeyebilir. Hatta yanlış kararlar birikimleriniz önümüzdeki yıllarda daha da azalabilir yada enflasyon oranlarından daha az getiri olması durumunda, siz birikimlerinizin çoğaldığını düşünseniz bile birikimlerinizin toplam alım gücü daha da azalmış olabilir.

2018 Yatırım Araçları Analiz ve Yorumları

Ülkemizde yatırım araçlarını kısaca özet geçersek;

Hisse Senetleri

İMKB üzerinden şuan halka açık, tüm şirketlerin belirli oranlarında hissesini alıp, yatırım yapabiliyorsunuz. Bunun için mevcut hesabınız olan bir bankadan, yatırım hesabınızı aktif etmeniz ve yapmak istediğiniz yatırım kadar meblağ göndermeniz olacaktır. Ondan sonra borsadan istediğiniz şirketin hissesini alabilirsiniz. Hisse Senedi alırken dikkat edeceğiniz en büyük nokta, yatırım yapacağınız şirketin gelecek vizyonu, büyüme potansiyeli, rakipleri ve Pazar payı olmalıdır.  Eğer siz şuan büyümekte olan ve hisse fiyatları ucuz, gelecekte büyük bir şirket olma potansiyeli olan bir şirketin hisselerini alırsanız, yıldan yıla o şirketin hızlı olarak büyümesi sizin yatırımlarınızda aynı oranda büyümesine olacaktır.

Hisse senedi piyasası çok hareketli olduğu için 1 ay içinde yatırımlarınızı kat kat artırma veya düşme gibi ihtimaller her zaman söz konusudur. Şirket hakkında olumsuz bir haber ani düşüşlere neden olabilir yada tam tersi hissesini almış olduğunuz şirket büyük bir ihale alması o şirketin fiyatını kısa zamanda çok yükseklere çıkaracaktır. Hisse senetleri fiyatlarını Sermaye Piyasası Kurulu SPK tarafından kontrol ve takip etmektedir. Bir hisse günlük %20 den fazla fiyat çıkışı veya düşüşü yapıldığında, o hissenin anlık alım ve satıma kapatılarak, düşüşlerde ani kayıpları veya spekülatif hareketlerde ani çıkışını engellemektedir.  Hisse senedi alırken, yerli şirketlerin teknoloji ve üretim-sanayi ağırlı şirketlerin hisselerini almanız sizin için daha mantıklı olabilir.

Yatırım fonları

Kurumsal yapıda, yatırım araçlarının ani hareketlerini veya alım-satımla ilgilenmek veya ilgisi olmayan kişilerin, yatırımlarını çeşitli risk gruplarına göre yatırım fonlarına uzmanların kontrolüne devretmesidir. Yatırım fonları A ve B gibi içerdikleri risk grubuna göre ikiye ayrılırlar. Bu yatırım fonları, devlet tahvili, hisse senedi, hazine bonosu gibi çeşitli araçlara yatırımlar yaparak, hem riski azaltmakta, hemde daha bilinçli yatırımlar yaparak daha yüksek kâr hedefi amaçlamaktadırlar. Herhangi bir olumsuzluk durumunda, yatırım fonları da garanti bir kazanç vaat etmez, edemez de. Kendisini yatırım fonu gibi tanıtıp, sizlerden sabit gelir veya kâr vaat eden insanların, büyük kısmının niyeti kötü amaçlı veya sizin paranızla daha riskli yatırımlar yaparak, çok kar elde edip, size bir miktarını vermek amaçlı olma ihtimali yüksektir.

Altın ve değerli madenler

Türk halkının en büyük ve kolay ulaştığı yatırım aracıdır. Duygusal olarak, Türkiye halkının altına ilgi ve alakası her zaman en yüksekte olmuştur. Bir çocuk doğduğu anda veya Gençlerin geleceklerine adım attıkları düğünlerde hediye edilen çeyrek altınlar, aslında geleceğe atılmış ve borç verilmiş bir yatırım aracı olmuştur yıllardır. Daha çocuklarımız doğduğunda, hediye edilen altınlar, onların gelecekleri için yıllardır saklandı. Dünyada arz-talep dengesi ve üretim zorlukları açısından, ayrıca tüm dünya ülkeleri genelinde bir değeri olması nedeniyle, tüm dünya genelinde ki talep fazlalığı nedeniyle altın yıllar yılı her zaman çıkışını sürdürmüştür.

Bir maden ne kadar az bulunursa o kadar değerlidir. Bu anlamda altında bir çok alanda kullanılması ve yatırım aracı olarak, hatta her ülkenin merkez bankalarında dev rezervler oluşturularak saklanmaktadır. Dünya genelinde en saygın ve değer gören yatırım aracı altındır. Fiyatı ani dalgalanmalar olmadan genellikle yukarı trend halinde yoluna devam eder. Teknoloji ne kadar gelişmiş olsa da, şuan günümüzde altın madenlerinin azalması, üretimin giderlerinin artması ve dünya nüfusu artışı, insanların altına yatırım yapmaları önümüzdeki günlerde de çıkışını devam edeceği düşünülmektedir.

Ayrıca altın gibi nadir bulunan değerli madenlerde şuan günümüzde büyük bir yatırım potansiyeline sahiptir. Bunlar gümüş, platin, bakır gibi kıymetli madenlerdir. Bir çok şirket bunun alt yapısını hazırlayıp, sizin istediğiniz değerli madenleri satın alıp, saklamaktadır. Ayrıca petrolde günümüzde yatırım yapılan bir araç haline gelmiştir. Varil bazında ki dünya geneli geçerli olan fiyatlardan petrol alıp, birkaç sene değerlenmesini bekleyebilirsiniz ama elektrikli araç teknolojilerin hızla gelişmesi petrol değerini düşürme potansiyeli yüksektir. Önümüzdeki birkaç yılda petrol değeri çıksa da 10-20 yıllık süreçte maalesef hızlı bir düşüşe girecektir.

Geleceği analiz etmede, araştırmalar yaparak gelecekte değerlenecek, emtiaları tespit edebilirsiniz. Bizden size bir ipucu olarak, hızla gelişen elektrikli otomobil ve cep telefonu sektörünün en büyük girdisi olan enerji depolama ve bataryalarda kullanılan madenler (lityum-iyon) gibi ham maddelere yatırım yapmanızı sağlayacak şirketleri araştırmanız ve bu alanlara yatırım yapmanız gelecekte size büyük bir getiri sağlayabilir. Çünkü az bulunan bir elementin tüm dünya genelinde ki tüm insanların kullanacağı teknolojilerde gerekli ve şart olması, değerini çok hızla artırmaktadır. Yeni teknolojiler ile lityum-iyon alternatifi madenler araştırılmaktadır. Eğer önümüzdeki günlerde lityum ve iyon yerine daha performanslı bir maden bulunursa, yatırımlarınızı bu yönde yönlendirmeniz daha mantıklı olacaktır. Ama şuan kurulan milyar dolarlık fabrikalar lityum – iyon teknolojisine yatırım yapmaktadırlar. Bu konuda Tesla şirketinin yatırım ve teknolojilerini takip edebilirsiniz.

Döviz

Dünya genelinde çeşitli para birimlerine yapılan yatırımdır. Ülkemizde genelde dolar, euro, yen, paund, gibi çeşitli ülkelerin para birimleri popülerdir. Yatırım yapılan para biriminde dikkat edilen genel husus, para birimi alınan ülkenin büyüklüğü ve o para biriminin dünyanın her yerinde geçerli olmasıdır. Amerika 1950’lerden sonra özellikle ağırlık verdiği dünya para birimi olma yarışı ve hevesiyle doları dünyanın her yerinde harcanabilen bir para birimi haline getirmiştir. Bunun sayesinde doları değerlenmiş ve para birimi başka ülkelerde ticarette kullanıldığı için kendisine sürekli bir gelir modeli sağlamıştır. Yine doların uluslar arası ticarette geçerli en büyük para birimi olması, ülkelerin ithalat ve ihracatlarında büyük bir etkiye sebep vermektedir.

Ülkelerin ani ithalat durumlarında ellerinde yeterli dolar olmaması nedeniyle, o ülkede dolar almak isteyenlerin daha fazla para vermek istemeleri gibi etkenlerden dolar fiyatı ani yükselişler her zaman olmaktadır. Ülkemizde de maalesef dolar üzerine aşırı talep ve ihracat seviyemiz ithalata göre düşük olduğu için dolara ihtiyacı olan bir ülke durumundayız. Ülkeler bu gibi ani fiyat dengesini önlemek için merkez bankalarında altın rezervleri gibi dolar rezervleri oluşturup ani fiyat artışlarında piyasa dolar satarak, vatandaşlarının ve ekonominin zarar etmesinin önüne geçmeyi amaçlamaktadırlar. Şuan ihracat fazlası olan Çin gibi ülkeler mevcut rezervlerinin dolar ve altın olması nedeniyle, ellerinde biriken doların fazla olması ve doları Amerikan merkez bankası Fed aldığı kararlar ile değerini düşürüp ve çıkarması gibi etkenlerden dolayı, artık ülkeler mümkün olduğu kadar ikili anlaşmalar yaparak, yerel para birimleri ile anlaşmaları ön plana çıkarmaktadır. Türkiye’de en çok döviz çıkışı nedeni olan petrol ve doğal gaz alımlarında yerel para ile ticaret yapmak üzerine komşu ülkeleri ve Rusya ile bir takım anlaşmalar yapmıştır. Yerel para birimleri ile yapılan alışverişlerde o ülkenin ticaretleri daha artacağı ve ticaret yapmak için dolar bulmak zorunda kalmayacakları sistemler üzerine ülkeler hızla çalışmalar yapmaktadır.

Bunun önümüzdeki günlerde daha da ağırlık verileceği bir konu olacağını düşünüldüğünde, dolara yatırım yapmak artık eskisi kadar cazip hale gelmeyecektir ve dolar yıldan yıla değer kaybı yaşama ihtimali yüksektir. Ayrıca 2018 yılının başındaki verilere göre Amerika ülkesinde ki ticaretin azalması, dünya ticaret rakamlarında Çin’in gerisinde kalması, dünya genelinde bir çok askeri üstlerinin bulunması ve bu askeri üstlerin milyar dolarlık giderlerinin bulunması, Amerika’nın gücünü zayıflatma bu da doların zayıflamasına neden olmaktadır. Ayrıca 2017 yılında aşırı bir büyüme gösteren kripto paralar ve blockchain teknolojisi doların tahtını ve bankaların işlevselliğini tamamen ortadan kaldırmaya neden olabilir.

Şuan dünya genelinde istediğiniz bir kişiye bitcoin ile anında para gönderip, para alabilir ticaret yapabilirsiniz. Artık kimsenin dolara veya bankalara ihtiyacı kalmadan, yüksek komisyonlar ödemeden, mesai kavramı olmadan, bankalar ve ülkeler arası izinler olmadan istediği kişiye bitcoin gönderebilmektedir. 2018 yılının başı itibariyle: 700 milyar doları aşan büyüklüğe ulaşan kripto paralar 2018 yılı içerisinde 1 Trilyon dolar değerini geçerek, tüm ülke paralarının ve ticaretin önemli birer oyuncu olacaklardır. Onun için yatırımlarınızı yabancı para birimlerine yapmak yerine, yerli para birimlerinde durması yada teknolojik gelişmelere yatırım yapmanız daha mantıklı olacaktır.

Gayrimenkul

Ülkemizde altından sonra en çok rağbet gören ve hacim olarak en büyük alana sahip yatırım aracı gayrimenkuldür. Altın küçük miktarlarda birikime imkan verdiği için milyonlarca insan yatırım yapsa da, yapılan anket ve değerlendirmelere göre ülkemizde büyük oranda insanların ilk hedefi ev satın almaktır. Atalarımızın bile bilinç altına yerleşmiş atasözlerinden anlaşılacağı üzere “dünyada mekan, ahrette iman” gibi atasözlerimiz halkımızın gayrimenkul sahibi olma yönünde bilinçaltında büyük bir etki vardır. Bunları iyi analiz etmeli, Ayrıca geçmişten günümüzde arsa fiyatlarının aşırı değerlenmesi, şehirlerin hızlı büyümesi ve kat karşılığı sistemi ile insanların 10 yıl önce aldıkları, kıraç tarlaların milyonlar seviyesinde satıldığını gören vatandaşlarımız, gayrimenkul yatırımlarına ağırlık vermiştir. Halkımızın gayrimenkul yatırımı konusunda iki grup başlığı altında bakmamız daha uygun olacaktır.

İlk grubumuz üzerine herhangi bir gayrimenkul olmayan ve ilk hedefi çalışıp çabalayıp, gerekirse kredi çekip 10 yıl borç ödeyen büyük bir kitle. Geçtiğimiz yıllarda ev kredilerin aşırı düşmüş olması nedeniyle, inşaat alanında bir patlama noktasına gelmiştir. Bu amaçla insanların satın alma ve yönü konusunda ileriyi görerek, imar planlarına yakın alanları satın alanlar veya inşaat aşamasındaki iken, daireleri ucuza alıp, kısa zamanda değerlenmesiyle bu ilk gruba satış yapan asıl yatırımcılar en mantıklı olanı yapmıştır. İlk dairesini alan yatırımcılar ise, elindeki mevcut dairenin değerlenmesinden ve yeni daireler alıp, kira getirisi sağlama amacı güden ülkemizde milyonlarca insan vardır. Uzun vadeli kira sistemleri ve daireye yapılan gayrimenkul yatırımları maalesef en geri dönüşü olan yatırım tipleridir.

20 yıl gibi amorti süreleri mevcuttur. Akıllı gayrimenkul yatırımcıları, yatırımlarını arsa veya iş yeri olarak değerlendirerek, amorti sürelerini daha kısa zamana getirebilmeleri mümkündür. Onun için gayrimenkul yatırımı yaparken eğer ihtiyacınız yoksa ev almak yerine, iş yeri, arsa, tarla, gibi daha çabuk değerlenebilecek gayrimenkuller her zaman daha çok kazandıracaktır. Eğer illaki daire alımı yapma gibi bir amacınız varsa, özellikle imar planlarını yakından inceleyip, büyük devlet kurumlarına yakın, toplu taşıma, okul gibi kriterleri göz önünde bulundurarak, o günkü değeri fazla gibi görünse de bu ana arter veya kurumlardan yakın alınan daireler, bölgesel gayrimenkul değerlerinin artmasından dolayı amorti süreleri yarı yarıya azalabilmektedir.

Örneğin gelişmekte olan bir ilçeden, devlet hastanesi, tramvay, alışveriş merkezi, üniversite gibi yapılması planlanan bölgelerden daire, iş yeri alanlarsa, ilk aldıkları anda mantıklı görünmese bile yapılacak kurumlar faaliyete geçtiklerinde, aldıkları gayrimenkulleri 10 yıl içerisinde iki katına satma gibi potansiyele sahip olacaklardır. Ayrıca sabit kira getiri hedefleyenler içinde, kurumlara yakın daireler kira getirisi her geçen yıl daha da artacak ve kiracı bulmada daha fazla seçenekleri olacaktır.

Kripto Paralar

Son 3 yılın yatırımı yapılan ve en hızlı büyüyen, en hızlı kazandıran yatırım aracı kripto paralardır. Bu kripto paraların en büyüğü ve piyasaya hakim olan bitcoindir. Mutlaka çevrenizde bitcoine yatırım yapan ve bitcoin sayesinde milyonlar kazanan insanların hayatlarını okumuşsunuzdur. Kripto paraların bu kadar değerlenmesi, yeni bir teknoloji olması, bu teknolojinin hayatın her alanına yayılması ve sınırlı sayılarda olması gibi etkenler hızla kripto paraların değerini artırmaktadır. Örneğin bitcoin toplam adeti 21 milyon olarak belirlenmiştir. Dünya genelinde yüz milyonlara ulaşan yatırımcılar bulunduğunu düşünürsek, bu adet miktarı az oluşu, insanların aşırı talebi ve fırsatı kaçırma gibi içgüdüler ile 2018 yılının ilk günlerinde 16.000 dolar seviyelerinden alınıp satılmaktadır.  En çok rağbet görmesinin nedeni arkasında bulunan blockchain denen teknolojidir.

Bu teknoloji sayesinde hacklenme gibi olayların yaşanmaması, piyasaya yeni bitcoin girişlerinin imkansız olması, bir çok şirketin bu alana yatırım yapması, ticaretlerin bu dijital paralara dönmesi her geçen gün talebini artırmaktadır. Bitcoin sanal bir para değildir, dijital bir paradır. Karşılığı her zaman vardır ve olacaktır. Merkeziyetsiz olduğu için bitcoini kontrol eden bir merkez veya şirket bulunmamaktadır. Güvenilir ve hızlı bir ödeme imkanı sunması kripto paralara her geçen gün ilgiyi artırmaktadır. 1 yıl boyunca yüzde 1000 kazandıran bir çok coinin olması, bir çok zenginin olması, birçok projenin hayata geçirilmesi, insanların ilgi ve alakası 2018 yılının bitcoin ve özellikle altcoin denen diğer coinlerin olacağı aşikardır. Bitcoin dışında coinmarketcap.com sitesinden de bakabileceğiniz yüzlerce altcoin bulunmaktadır. Bu coinlerin çeşitli özellikleri ve projeleri vardır.

Projesi ve ekibi sağlam olan coinler kısa zamanda paranızın kat ve kat artmasına neden olmaktadır. Bir coin piyasa sürüldükten sonra whitepaper denen açıklamalarında, projesi ,adedi, amacı yazılıdır ve bu yolda devam eder. Şuan piyasa değeri milyar dolarları geçen bir çok coin vardır. Bunlar ethereum (Eteryum), ripple, bitcoin cach, cardano, nem, Litecoin, Stellar, Tron, iota, Dash, Neo, monero, Eos, Qtum, Bitcoin Gold, Lisk, Verge gibi yazmakla bitmeyecek onlarca coin piyasa değeri Milyar dolarları geçerek büyük bir piyasa değeri oluşturmaktadır ve her geçen gün bu piyasa değerleri artmaktadır. Bu piyasa değeri yatırımcıların ve şuan ki gerçekleşen alım-satım fiyatlarıyla oluşmaktadır.

Piyasa değeri = Coin adeti x adet fiyatı şeklinde oluşmaktadır. Bir coinin güncel fiyatının birinin 2000 dolar olması veya 2 dolar olması arasındaki en büyük fark o coinin ilk piyasa sürülmesi esnasında oluşturulan coin adetiyle orantılıdır. Örneğin 1 ripple adeti 3 dolar olarak işlem yapmaktadır ve şuan dünyada 3. Sırada olarak piyasa değeri 98 milyar dolar seviyesindedir. 1 bitcoin 16 bin dolardan işlem görürken, 1 ripple nasıl 3 dolar diye düşünenler olduğunu varsayarsak, yukarıda belirttiğim gibi ilk üretilen coin adedi orantılıdır. Bitcoin 21 milyon adet Ripple ise Milyarlarca adet üretilmiştir.

İkisininde amacı projesi farklı olduğu için öyle tasarlanmıştır. Kurucuları öyle planlayıp ve hayata geçirmiştir. Destekçileri bunları bilerek desteklemiştir ve fiyatlarını bu seviyelere gelmelerini sağlamıştır. Sizde şuan başlangıç fiyatını yüzlerce kata katlamış bir coin olmak yerine piyasa fiyatı daha düşük olan ve yeni coinlere yatırım yaparak birkaç yıl içerisinde yatırımlarınızı kat kat şekilde yükselmesini sağlayabilirsiniz ama aynı şekilde para kaybetmeniz riski de bulunduğunu hatırlatarak, coin seçerken dikkat edilmesi gereken hususları inceleyip, özellikle projesi, hedefleri, amaçları, ekibi, piyasa değeri gibi etmenleri iyi analiz ederseniz, 2018 yılında kazandırmayacak coin yoktur diyebiliriz. Dünya genelinden gelen ana eğilim, hangi coin olursa olsun yeni yatırımcılar girdiği için, hepsinin fiyatı artmaktadır.

Birde kripto para borsalarını değerlendirirken, klasik bir borsadan daha fazlasını görmeniz mümkün. Özellikle 24 saat aktif olması ve dünyanın tüm yatırımcıları ile bir borsada buluşmanız sürekli canlı ve fiyatlarını değiştirmektedir. Özellikle uzak doğudan gelen talep (Kore, Çin, Japonya vb.) ülkeler, talebi aşırı yukarı çıkarmaktadır. Şuan dünya genelinde ki insan sayısı ile yatırımcıların kıyaslandığında kripto paralar borsaları şuan daha başlangıç aşamasında olduğu görülüyor. Bu teknolojiler hayatımıza girdikçe, ödeme sistemlerinin yerine geçtikçe daha büyük bir Pazar ve yatırım alanına dönüşecektir. Özellikle merkeziyetsiz, hacklenemeyen ve planlanan adedin üzerinde üretilmeyen coinler 2018 yılında çok değerleneceğini düşünmekteyiz.

Yeni Yatırım Yapmak

Kobi Vadisi portalında yer alan, birbirinden farklı 15 kategori ve 27 sektör ile Türkiye’nin en büyük yatırımcı arayan ilan portalını ziyaret edebilirsiniz.. Dilediğiniz kategori ve sektörü inceleyebilir, anlık olarak ilan sahipleri ile iletişim kurabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için: Yatırım İlanları


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz