Yatırımcı Arıyorum

Tedarikçi Olmak İstiyorum

Nasıl Tedarikçi Olunur?

Yerel, ulusal ya da uluslararası çalışan pek çok işletme, faaliyetlerini sürdürmek amacıyla tedarikçi kişi ya da işletmelerle çalışmaktadır. Tedarikçi, bir kuruluşun ya da kişinin ihtiyaç duydukları ürünleri tedarik eden işletme ya da kişilerdir.

Tedarikçi olmanın da bazı şart ve kuralları vardır. İş piyasasında ne kadar çok tanınırsanız, işleriniz o ölçüde artar ve hatta uluslararası olarak da işiniz büyüyecektir. Bunun için tedarikçiliğin gerçekten ne olduğunu ve tedarikçi olmak için ne gibi adımlar uygulamanız gerektiğini bilmeniz önemlidir.

Tedarikçi Olmanın Şartları ve Kuralları

Bir tedarikçi, ihtiyaç olan ürün ve hizmeti üreticiden satın alır ve diğer işletmelere satar. İster gerçek mekânda faaliyet gösteren bir işletme, isterseniz e-ticaret mağazası olarak faaliyetlerinizi sürdürüyor olun, tedarikçi olarak üreticiyi ve işletmeleri birbirine bağlamada önemli bir rol oynarsınız.

İşletmeler, ihtiyaç duyduğu ürün ve hizmeti satın almak için her zaman doğru tedarikçiyi ararlar ve bulduklarında düzenli olarak aynı tedarikçiyle çalışırlar. Öncelikle bir işletmenin tedarikçilerde hangi özellikleri aradığına bir bakalım.

Tedarikçi Firmalarda Olması Gereken Özellikler

Bir İşletmenin Tedarikçi de Aradığı Özelikler

 • İşletmenin ödeyebileceği fiyatları sunması
 • Coğrafi bölgede hizmet etmesi
 • Güvenilir ve birlikte çalışılması kolay olması
 • Kaliteden ödün vermemesidir

Bir işletmenin tedarikçisi, işletmenin ortağı gibi çalışmaktadır. Bu yüzden işletmeler, tedarikçi arayışına girdiklerinde titiz davranmaktadır.

 • İşletmenin Ödeyebileceği Fiyatlar Sunmak

İşletmeler, her iş için belirli bir bütçe dâhilinde çalışır. Özellikle yüklü miktarda bir alım yapacaklarsa, tedarikçi firmanın ya da kişinin, kendilerinin ödeyebileceği fiyatları sunmasını beklerler.

Bazı tedarikçiler, piyasadaki emsallerinin üstünde bir paraya satış yapmaktadır. Unutulmamalıdır ki, pahalı ürün kaliteli ürün değildir. Bu yüzden ürün ya da hizmet tedariki yapacağınız işletmeye makul fiyatlarla satış yapmanız gerekir.

 • Coğrafi Bölgede Hizmet Etmesi

İşletmeler mümkün olduğu sürece kendileriyle aynı coğrafi bölgede hizmet veren tedarikçilerle çalışmaktadır. Çünkü başka bir coğrafi bölgede çalışıldığında hem kargo masrafları fazla tutmakta hem de ürünlerin zedelenmeden gelmesinin zor olduğu bilinmektedir. Bu yüzden onlarla aynı coğrafi bölgede çalışmalısınız.

 • Güven ve Çalışma Kolaylığı

İş hayatının en önemli kuralı güvendir. Yani tek cümleyle belirtmek gerekirse güven, iş hayatının temelidir ve her şey güven üzerine kuruludur. Bir düşünün; siz güvenmediğiniz bir kişi ya da işletme ile çalışabilir misiniz? Asla dediğinizi duyar gibiyiz.

Siparişlerin zamanında ve güvenli teslimi, işletmenin size güvenmesinin en önemli adımıdır. Tedarikçiliğini yaptığınız işletme ya da kişinin güvenini kazandığınızda, sizinle çalışmaktan duyduğu memnuniyeti herkesle paylaşacak ve sizin tanınırlığınızı sağlayacaktır.

 • Kaliteden Ödün Verilmemesi

Tedarikçiliğini yapacağınız işletmeye, ilk zamanlarda nasıl kaliteli hizmet vermiş iseniz, bunu aynı şekilde iş ortaklığınız süresince devam ettirmeniz gerekir. Ürünlerinizin, kargo hizmetinizin, müşteri hizmetinizin kalitesinden ödün vermemeniz gerekir. Tüm bu özelliklerinizi istikrarlı bir şekilde sürdürmeniz halinde, piyasada aranan tedarikçilerden biri olursunuz.

Tedarikçi Olmak İçin Ne Yapılması Gerekir?

Tedarikçi olmak istiyorsanız bazı şart ve sorumlulukları yerine getirmeniz gerekmektedir. Bir ürünün üreticiden satıcıya gitmesinin birçok yolu vardır ve tük tedarikçiler aynı pazara hizmet etmez.

 • Sektöre ve Ürüne Karar Verin

İş yapabileceğiniz binlerce alan ve hizmet verebileceğiniz birlerce şirket ve işletme var. Bunun için tedarik işinize başlamadan evvel, hangi sektörde faaliyet göstermek istediğinizi ve hangi ürünlerin tedarikçiliğine yöneleceğinize karar vermelisiniz.

Diyelim ki; Kozmetik sektöründe tedarikçilik yapmaya karar verdiniz. Bunun için kozmetik sektöründe bölgenizde faaliyet gösteren işletmeleri araştırmanız gerekir. Bu firmalar sadece parfüm satan bir işletme mi yoksa parfümün yanında makyaj ürünleri, cilt bakım ürünleri, vücut bakım ürünleri ya da saç bakım ürünleri gibi ürünleri mi satıyor. Buna göre iş tanımınızı geliştirmeniz gerekir.

 • Pazar Araştırması Yapın

Yapacağınız sağlıklı bir pazar araştırması sizi doğru kararlar almaya ve doğru işletmelerle çalışmaya yönlendirecektir. İş yapacağınız bölgede, tedarikçilik yapmak istediğiniz iş dalı ile ilgili;

 • Faaliyette bulunan işletme, kişi ya da kuruluşlar kimler?
 • Tedarikçiliğini yapacağınız ürünlerin üreticileri kimler?
 • Sizinle aynı sektörde ve aynı bölgede çalışan tedarikçi rakipleriniz kimler?

Özellikle faaliyet gösteren kişi ya da kuruluşlardan, halen bir tedarikçi ile çalışan yoksa bunları tespit etmeniz ve irtibata geçmek için listelemeniz gerekir.

 • Yasal Olarak Varlığınızı Kanıtlayın

İş dünyasında iş yapmanın başka bir kuralı da tüm işlemlerin yasal yapılmasıdır. Öncelikle işletmenizi kurmalısınız. Limited şirket olarak kurmanız önerilir. Bu sayede herhangi bir olumsuzlukta kişisel mal varlığınız korunur ve yasal olarak işlerinizi yaptığınızdan dolayı, pek çok olumsuz sorundan da korunmuş olursunuz. Bu konuyla ilgili, uzman bir mali müşavirden bilgi almanız çok daha faydalı olacaktır.

Ayrıca tedarik işletmenizin vergiye tabi ve yasal olması, sizinle iş yapacak olan işletmeler için de önemlidir. Tüm resmi evraklara da sahip olmanız gerekir. Limited şirket kurmak için Kobi Vadisi editörleri tarafından hazırlanan Şirket kurma rehberinden Limited şirket kurmak sayfamıza bakabilirsiniz.

 • İnternet Sitesi Kurun

İnternet sitesi, sizin insanlara ulaşmasının ve insanların da size ulaşmasının en etkili yoludur. Bir internet sitesi kurun. İletişim bilgilerinizi ve müşteri hizmetleri biriminizi oluşturun. Kendinizi tanıtın ve sektörde yer aldığınızı belirtin.

 • Ürünlerin Kaliteli Olmasına Dikkat Etmek

İşletmelere ürün tedariki hizmeti verdiğinizde dikkat etmeniz gereken şey, ürünlerin kaliteli olmasıdır. Bu yüzden her ürün siparişinde, özellikle buna dikkat etmeniz gerekir. Ürünlerinizin kalitesiz olması halinde, işletme sahibi sizden ürün tedariki hizmetini kesebilir. Bu da size maddi zarar olarak geri döner.

 • Kargo Gönderimi için Gerekli Ekipmanlara Sahip Olun

Tedarik için talep edilen ürünlerin zamanında ve hasarsız teslimi önemlidir. Bir tedarikçi olarak sizin teslimat konusunda en iyi hizmeti vermeniz gerekir. Siparişin nakliyesi sırasında hazar görmemesi, kırılmaması, dökülmemesi gerekir. Aksi takdirde, hem siz hem de siparişi yapan işletme maddi zarara uğrayacaktır.

Bu yüzden kargoların gönderimi için gerekli ekipmanlara sahip olmanız gerekir. Ürünlerin en hızlı ve eksiksiz bir şekilde teslimi için gerekli tedbirlerinizi alın. Ayrıca kendi nakliye aracınızın olması daha çok iyi olur. Aksi takdirde kargo firmalarına çok fazla para ödemek zorunda kalırsınız.

 • Paketlemeye Özen Gösterin

Sizden talep edilecek ürünlerin, az önce belirttiğimiz gibi hasarsız ve sağlam bir şekilde, ürün talebini yapan işletmeye ulaştırılması gereklidir. Ürünlerin paketlenmesine özen gösterilmelidir. Kutu içinde koruma için gereken tedbirleri almalı, ambalaj ve paketleme buna göre seçilmelidir.

Sağlıksız yapılan ambalaj ve paketleme, ürünlerin nakliye sırasında zarar görmesine ve iade edilen ürün sayısının artmasına neden olacaktır.

 • Müşteri Memnuniyeti ve Yasal Haklarını Önde Tutun

Müşterilerin sizinle sürekli olarak iş yapmasını istiyorsanız, müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutmanız gerekecektir. Sizinle çalışmaktan memnun olan her müşteri sadık müşteri anlamına gelir. Müşteri memnuniyeti, müşterinin sizden aldığı hizmetten memnun olmasıdır.

Müşteri memnuniyetini etkileyen koşullar;

 • Ürün fiyatı
 • Ürün kalitesi
 • Vaatleri yerine getirmek
 • Ürünü sattıktan sonra da gerekli desteği vermek
 • Güvenilir olmaktır

Tüm bu unsurları sağladığınız takdirde müşteri sizden memnun olacak ve başkalarına da önerecektir. Vaatler değil, vaatleri yerine getirmek önemlidir. Ayrıca müşterinin yasal haklarını korumanız da önemlidir. Kendinizden kaynaklanan hatalarda sorumluluğunuzu üzerinize almayı bilmek ve gerekli zararları tazmin edebilmek önemlidir.

 • E-Posta Destek Sistemi ve Siparişlerin Takibi

İşinizi kurduğunuzda geliştirmeniz gereken en önemli husus müşteri desteği olmalıdır. Müşteri memnuniyeti oldukça önemlidir ve size yeni müşteriler kazandırır. Bunun için bir e-posta destek hizmeti oluşturmanız gerekir. E-posta desteğinden 24 saat yararlanılabilir. 7/24 kesintisiz e-posta hizmeti verilebilir. Dış kaynak ve personel maliyeti daha azdır.

Ayrıca siparişlerin takibi, müşteriye kargo bilgilerinin mesaj aracılığıyla iletilmesi için bir telefon numarası gerekmektedir. Böylece mesaj servisi aracılığıyla gerekli tüm bilgilendirmeler yapılabilir.

İlk siparişinizi almadan önce yapmanız gereken ilk iş, satacağınız ürünün üreticisinden numunelerini talep etmek olmalıdır. Bu, satmak istediğiniz ürüne bakmanıza ve kalitesini incelemenize olanak tanır.

 • Endüstri Gruplarına, Forumlara ve Diğer Profesyonel Ağlara Katılın

Bir sektördeki gelişmelere ve değişimleri takip etmenin en iyi yolu, o sektörde faaliyet gösteren gruplara katılmak, forumlara katılmak ve profesyonel ağlara katılmaktır. Ayrıca sektörle ilgili her gelişmeyi yakından takip etmeniz gerekir. Bunun için sosyal ağlarda hesap oluşturun. Diğer başarılı tedarikçileri tanıyın, iş sistemlerini inceleyin.

Harika bir bilgi kaynağı olabilecek online forumlara katılın. Pazarınızda ve sektörünüzde deneyime sahip olan insanlardan gerektiğinde yardım alın. Profesyonel tedarikçi bağlantılarınızı oluşturmak için sosyal profiller oluşturun, sektör haber bültenlerine abone olun ve küçük işletme ağ gruplarına katılın.

Ticaret dergileri, sektörünüzdeki işletmeler ve ilişkiler hakkında zengin bilgiler sunarlar. Dergilere ek olarak, online haber bültenlerine ve bloglara abone olun. Bunlar genellikle günlük veya haftalık sektör haberlerini ve güncellemeleri takip etmenin en iyi yoludur.

 • Hata Yapmaktan Korkmayın

İlk tedarik işiniz, uzun vadeli çalıştığınız bir satıcı olmayabilir. Mükemmel tedarik zincirinizi oluşturmak, birçok deneme yanılma içeren bir evrimdir. İlk tedarik işinizde ihtiyacınız olan tek şey, hiçbir sorun yaşamadan, iyi bir karla ürün göndermektir. İşiniz ve profesyonel ağınız genişledikçe, değişiklik yapabilirsiniz. Tedarik Zinciri Nedir?

İlk hedefiniz bir ürünü sevk etmektir. Ardından işinizi kurmaya ve büyütmeye devam ederken kar hanenizi iyileştirebilirsiniz.

 • Üretici Markadan Destek İstemek

Unutmayın, siz belli bir markanın ürünlerini satan nokta olacaksınız. Bundan dolayı bir nevi üretici firmanın da hem ürünlerini satacaksınız hemde firmanın reklamını yapmış olacaksınız. Üretici firmanız ile iletişim kurarak; reklam katkı desteğinden veya konsinye ürün tedariğine kadar birçok alanda destek isteyebilirsiniz.

Tedarikçi Olmak

Kobi Vadisi ile Firmanızı Tanıtın

Sizin de sektörünüzde faaliyet gösteren yeni müşteriler ile iletişime geçmek, kendinizi sektörlere tanıtmak ve müşteri portföyünüzü oluşturmak için yapmanız gereken çok basit. Kobi Vadisi Tedarikçi Firmalar alanında ilan vermek çok fazla faydanıza olacaktır.

Gıda. Turizm, sağlık, eğitim, otomotiv, elektronik, hayvancılık ve iklimlendirme vb. gibi alanlarda ilan vererek, bu büyük tedarikçi ailesine katılabilir ve işinizi – kazancınızı büyütebilirsiniz.

Şimdi tek yapmanız gereken; tedarikçi olmak sayfasını ziyaret edin ve firma kaydınızı ücretsiz olarak yapın.


Yatırımcı Arıyorum

kobi vadisi

Yorumunuz