Yatırımcı Arıyorum

Çağımızda Girişimcilik Faktörü

Girişimcilik Faktörünün Önemi

Girişimcilik Faktörü

Çağımızda girişimci olarak kazanmanın ve ilerlemenin en önemli faktörlerinden biri; ana rol, düşünsel emek ve bu emeğin finansal karşılığı ile buluşması olarak nitelendirilebilir. Üretim faktörü için de muazzam bir değer arz eden girişimcilik, değer yaratmak anlamını da taşımaktadır.

Rekabetçi ortamda yeni fırsatları yakalayabilmek ve kazanca çevirebilmek girişimciliği tarif edebilen bir diğer tanım da olabilir.

Girişimciliğin Faydaları Nelerdir?

En az girişimcilik kadar önemli olan girişimciliğin cesaretlendirilmesidir. Başarıya ulaşmış her girişimci ülke açısından da istihdam sağlamakta, fayda arz etmektedir. Girişimcinin ekonomi üzerinde üstlendiği sorumluluk ve görevlerde oldukça önemlidir. İhtiyaçlara çözüm olabilen kıymetli fikirlerin eyleme geçerek kazanç sağladığı girişimcilik, yaratıcılığı, yenilikleri ve risk almayı içinde barındırmaktadır. Hedeflere ulaşabilmek için planlama da büyük önem taşır. Sosyal ve ticari faaliyetlerin gerçekleştirilmesinde de katkısı olan girişimcilik, günümüz için vazgeçilmez bir olgudur. Girişimcilik saltı ticari bir olgu değildir.

Hayatın her alanında girişimcilik kullanılabilir. Girişimcilik başlı başına değer yaratma süreci, fırsatları görebilmektir. Ticari girişimciliğin yanı sıra, kamu girişimciliği ve sosyal girişimcilik gibi kavramları da günümüzde sıkça duymaktayız. Ticari açıdan girişimcilik, mal veya hizmet üretmek ve bu üretim ile bir ihtiyacı karşılamak, kar amacı için emek verilen girişimcilik türüdür. Öngörüler ile ticari anlamda iş planı yapmak anlamını da taşıyan ticari girişimcilikte, yenilikler ile karlılık sağlamaktır. Başarılı bir girişimcilik için kıstaslara gerek yoktur. Her yaştan, her eğitimden, her dilden insan başarılı bir girişimci olabilir. Yaratıcılık, kararlılık, tutku ve kendine güven ise bir girişimci de olmazsa olmaz özelliklerdir.

Girişimcilerin Özellikleri

Girişimcilik ruhu taşıyan kimseler, gerçekçi bir vizyonun, motivasyonun ve elbette stratejinin ne denli değerli olduklarını bilirler. Mevcut gereksinimleri herkesten evvel gören girişimci, ileriye dönük, kazançlı çözümler bulur. Girişimi faaliyete geçirmek için lüzumlu olan kaynakları bulmak yine girişimcinin sorumluluğundadır. Başkalarını takip etmeyi girişimcilik asla kaldıramaz. Başkalarından hızlı ve öncü olmanız gerekmektedir. Ayrıca başarılı bir girişimcilik için tüketici yönlü olmakta asıl olan kurallardan biridir.

Girişimcilikte yeni bir firma kurabilir ya da mevcut firmayı yeniliklere götürebilirsiniz. Her yeni girişimcilik, rekabeti arttırarak, pazardaki kalitenin de artmasına vesile olacaktır. Böylelikle ekonominin de gücü artacaktır. Ayrıca tüketicinin karşısında çok daha fazla seçenek olacaktır. Fırsatların nerede olduğunu tahmin edebilmek ve bu fırsatları ilk değerlendirebilen olabilmekte girişimcilikte büyük önem taşır. Bir diğer önemli husus elbette bu fırsatlardan en doğru biçimde faydalanabilmek, kısacası fırsatları ziyan etmemektir. Kaynaklar hususunda bilgi sahibi olmak ve kaynaklar üzerinde kontrol sağlayabilmekte başarı üzerinde büyük etki sağlar. Girişimci Olmak İçin 20 Önemli Söz

Girişimcilik Fırsatları

Girişimciliğin kalbi fırsatlardır. İhtiyaçları yahut eksikleri belirleyerek bu eksikleri fırsata çevirebilmek de girişimcinin marifetine kalmıştır. İhtiyaçları belirlemek kadar bu ihtiyaçları en iyi şekilde nasıl kapatabilir ve bunu en göz alıcı hali ile tüketiciye sunabilirim soruları bir girişimci için oldukça önemlidir. Ayrıca elinizin altındaki tüm bu fırsatları yahut kaynakları da etkin bir biçimde kullanmalı, faaliyetleri ona göre planlamalıdır.

Dur durak bilmeyen bir küresel ekonomi ile birlikte, girişimcilerin yelpazeleri de günden güne genişlemektedir. Yeni pazarlar ve yeni satış ve pazarlama yöntemleri yaratabilme bir girişimci için ulusal ve uluslararası alanda oldukça mühimdir.

Girişimciliğin Önemi Nedir?

Girişimciliğin toplumsal katkıları yadsınamaz. Hem sosyal hem de ekonomik açıdan bir çok işlevin girişimciler tarafından yerine getirildiği gerçeği atlanamaz. Mevcut işletmeler için de girişimcilik son derece önemlidir. Bugün yöneticilerde dahi girişimcilik ruhu aranmakta, girişimciliğin önemi her fırsatta çalışanlara aktarılmaktadır. Günümüz itibariyle artık gelecekte iş yaşamına dahil olacak herkesin girişimcilik bilincini benimsemesi kaçınılmaz. Yeni olanı sunma yahut var olanı canlandırma başarılı bir girişimcinin işi olmakla birlikte, pazardaki fırsatları karlı iş fikirleri ile harmanlamakta girişimciliğin esaslarındandır. Girişimci Olmak İçin Neye İhtiyacınız Var?

Elbette yeniliklerin yaratılması açısından ortam ve zemin hazırlanması da oldukça mühimdir. Ulusal ve uluslar arası rekabet açısından da girişimciliğin önemi, verimlilik hususunda da büyük fayda sağlamaktadır. Tüketicilerin seçim alternatiflerinin günden güne arttığı göz önünde bulundurulduğunda girişimciliğin önemi çok daha fazla gün yüzüne çıkmaktadır. Ürün veya hizmetin çekici olması ve farklılık sunması fevkalade mühim iken, işte bu nokta da girişimcilik devreye girer. Değişen şartlara uyum sağlayabilmek için  de gerekli olan girişimcilik, farklılık yaratmak için en önemli ve lüzumlu araç olarak karşımıza çıkmaktadır.kobi vadisi

Yorumunuz