İşyeri Reklamı Yapmak

İşyerine Reklam Kampanyası Başlatmak

İşe yeni başlayan girişimcilerin en çok göz ardı ettiği işlerden biri reklâm kampanyalarıdır. Daha büyük ve istikrarlı şirketlerin marka bilinci ve imajları güçlü olduğundan, yeni ürün tanıtımı yapmadıkları sürece reklâm kampanyalarına ihtiyaçları yoktur. Ancak ilk kez pazara çıkacakların, etkili bir reklâm kampanyaları düzenlemeleri kesinlikle şarttır.

Birçok yeni işletme, reklâm kampanyalarını istenen sonucu getirmeyen fazladan bir para kaybı olarak algılayarak, reklâmcılık için bir bütçe ayırmakta isteksizdir. Ancak, bununla birlikte reklâmcılık her zamankinden daha çok ihtiyacı olan açılış kapsamında tutulmalıdır.

Reklâm Yok – Müşteri Yok

Bir işe resmi olarak başlamadan önce, yeni bir girişimci bir basit gerçeği anlamalıdır. Kişisel olarak söylemediğiniz veya mevcut promosyon kanallarını kullanmadığınız sürece, potansiyel bir müşteri işinizin gereklerini ve teklifinizi bilmeyecektir.

Hangi reklâm kanallarının işe yarayacağını ve hangilerinin mutlak doğrulukla para harcamamasının daha iyi olacağını önceden tahmin etmeniz mümkün değildir. Sorun, çoğu reklâm verenin, reklâmın etkinliğini nasıl değerlendireceğini bilmemesidir. Örneğin, bir gazetenin tirajını biliyorsanız gazetede reklâmınızı kaç kişinin gördüğünü hesaplayabilirsiniz, ancak yalnızca kaç tanesinin ilgilendiğini ve aradığını tahmin edebilirsiniz.

Reklam Oluştururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Performans Değerlendirmesi

Ancak, reklâm kanallarının etkinliğini değerlendirmek göründüğü kadar karmaşık değildir. Bunu yapmak için özel olarak bir çalışma yapmanıza, medya planlamasının ayrıntılarına girmenize ve karmaşık formüller ile hesaplamalar kullanmanıza gerek yoktur. Hangi reklâm kanalının diğerlerinden daha iyi çalıştığını bulmanın, katılan kanalların her birinde farklı iletişim bilgileri vermenin ve gelen aramaları veya istekleri takip etmenin en kolay ve en hızlı yolu veri elde etmektir.

Elde edilen veriler hem hedef kitle hem de kullanılan kanalların etkinliği hakkında fikrinizi değiştirebilir. Reklâmın etkinliğini inceleyerek ve analiz ederek, basılı veya televizyonda pahalı reklâmların size tek bir çağrı getirmediğini, sosyal ağlarda serbest oluşturulan şirket profillerinin müşteri kitlesini getirdiğini bilmek mümkündür. Bu yüzden bu kanala konsantre olmalısın ve ona yatırım yapmalısın. Reklâmlarda sosyal medyayı kullanmak önemlidir.

Çevrimiçi Varlığı

Tabii ki, bir reklâm platformu seçimi, hedef kitleye, kişilerin bağımlılıklarına, alışkanlıklarına ve davranışlarına bağlıdır. Ancak mevcut eğilimler öyle ki, en fazla etkinliği getiren çevrimiçi reklâmcılık araçlarıdır. Bugün insanlar “Google bağımlısı” dır, yani tüm soruları öncelikle “arama motorunda” yazar ve araştırırlar. Daha deneyimli ve gelişmiş Internet kullanıcıları, uygun, kanıtlanmış ve özel Internet kaynaklarını, çeşitli toplayıcıları ve çevrimiçi dizinleri tercih ederek arama motoru algoritmalarına her zaman güvenmezler. İşletmeniz ve bu tür sitelerde sunulan ürünler veya hizmetler hakkında bilgi vermek, kendinizle ilgili bilgileri hedef kitleye onlar için en uygun şekilde iletme şansınızdır.

Bir işletmenin internetteki varlığı bugün potansiyel müşterilerin güvenini sağlar. Periyodik olarak güncellenen kendi siteniz varsa, sosyal ağlarda “canlı” ve aktif profilleriniz varsa, hakkınızdaki bilgiler google, yahoo gibi arama motorlarında ve inceleme sitelerinde mevcutsa,  müşterinin gözünde güvenilir olmayı hak edersiniz. Özel siteler hakkında ve hatta Wikipedia’da bile, güven düzeyinin keskin bir şekilde artması durumunda bilginiz varsa, müşterinin şirketinizde sizinle iletişim kurma, restoranınızı ziyaret etme veya hizmetinizi kullanma olasılığı artar.

Aynı zamanda, genellikle bu tür bir çevrimiçi varlık size geleneksel reklâm araçlarının tek seferlik kullanımından ( baskı, televizyon, radyo veya açık hava reklâmcılığının bir kerelik kullanımından ) çok kat daha ucuza mal olur. Tabii ki, pazarlama planınız, özellikle açılış kampanyası süresince, çevrimiçi reklâmcılıkla sınırlı olmamalıdır. Bir iş türü için bu etki, posta kutularına, örneğin bir kuaför veya bir restorana yerleştirilmiş broşürler tarafından sağlanabilir, diğer alanlarda aramalar veya ürünlerin/hizmetlerin sunumu ile kişisel toplantılar dışında hiçbir şey müşterileri çekemez.

Ancak, reklâmların hiçbir zaman durmaması gerektiğini unutmayın. Evet, ilk aşamada maliyeti daha yüksek olmalı, ancak motora yatırım yapmanın ve yakıt dökmenin durdurulması, iş geliştirme ve hareket hızının düşeceği gerçeğine yol açabilir.

Sosyal Medya Reklamları

Artan teknolojik imkânlar, günümüzde neredeyse herkesin elinde bulunan akıllı cep telefonları sayesinde sosyal medya kullanımı önemli boyutlara ulaştı. Twitter, facebook ve Instagram gibi sosyal medya platformları da artık işletmelerin gözdesi. Etkili bir reklâm yapmak için şirketin adına açılan hesaplardan paylaşım yapmak bile yetiyor.

Artık bu kanallardan hem ülke hem de dünya geneline birkaç dakikada ulaşıp sipariş almak da mümkün. Bu yüzden girişim rehberindeki tavsiyelerimizden biri de sosyal medya platformlarında hesap açıp müşteri portföyünüzü oluşturmanızdır. Sosyal Medya Nasıl Kullanılmalı?

Reklamın Önemi

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi; birçok işletmeye ve işletmeciye göre reklama para harcamak gereksiz gibi gelebilir. Ama bu algınızdan artık kurtulmanın zamanı geldi de geçiyor bile. Çağımız; teknoloji, iletişim, sosyal medya dönemi. Artık her tüketici alışveriş yapacağı işletmeyi kendi seçiyor. Eski dönemlerde olduğu gibi kısıtlı değil.

Size kesinlikle önerimiz reklam tanıtımlarınıza her ay bir bütçe ayırmanız. Ve bu gideri tıpkı bir amortisman gideri gibi sabite almanız, ilerleyen döneme bile gerek kalmadan aynı dönem içerisinde tepkisini vereceğinden emin olabilirsiniz.