Bir Saat İçinde İş Planı Nasıl Yazılır?

Çoğu insan bir iş planı yazmanın zor olduğunu düşünse de, aslında zor değildir. İlk iş planınızı 1 saat içinde yazabilirsiniz. İşletmeniz büyüdükçe iş planınızda büyüyecektir.

Her zaman işinizi büyükte fikrini aklınızda tuttuğunuz ve yeni stratejiler geliştirdiğiniz için iş planı hazırlamak zor değil aksine eğlenceli bile olabilir.

İş planı, hayalinizin kâğıda aktarılmış şeklidir.

Yeni Bir İş Planlaması

Bir banka ya da yatırımcıya sunmayacaksanız, iş planınızı belirli zamanlarda gözden geçirmek ve revize etmek adına, yalın iş planınızı bir dosya içinde bulundurmalısınız. Ancak kredi ya da yatırımcı desteğine ihtiyacınız olduğunda, bu iş planını gerektiği şekilde düzenleyerek, talep edene sunmanız gerekir. Bunun için resmi bir iş planı gerekmektedir.

Çoğu işletme için iş planı, ideal iş stratejisini keşfetmeye yardımcı olan, basit ve sürekli bir süreç olmalıdır.

İş planlamalarının şirketlerde başarı oranını artırdığı bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.

Yalın iş planı, uzun vadeli bir iş planı belgesi oluşturmanın zorluğu ve sıkıntısını çekmeden geleneksel iş planlamasının tüm faydalarına sahiptir. İş stratejiniz ve gerekenler belirtildiğinden, müşteriniz ve işiniz hakkında daha çok şey öğrenirken, hızlı ve kolay bir şekilde güncelleme yapabilirsiniz.

Ayrıca iş fikrinizin gerçekten uygulanabilir olup olmadığını anlamak için de bir fırsattır. Böylece o iş için gerçekten emek harcanacağına değip değmeyeceğini de anlayabilirsiniz.

İş Planınıza Neleri Dahil Etmelisiniz?

İş planınızı oluştururken, her bölümü mümkün olduğunca kısa tutmalısınız.

Değer Önerisi

Müşterinize sağladığınız değeri tanımlayan bir cümledir. Twitter’de bir tweet attığınız varsayın. Bu tweetinizde 240 karaktere ne sığdırırdınız? Ne yaptığınız ve sizi neyin benzersiz kıldığınızı açıklayın. Amacınız, müşterilerinize sağladığınız değeri anlayabilecekleri bir şekilde iletmek olmalıdır.

Pazar İhtiyacı

İşletmeniz müşteriniz için hangi sorunu çözüyor? Müşteriniz için bir sorunu çözmezseniz işinizi kurmakta zorlanabilirsiniz. Potansiyel müşterileriniz ile görüşüp, onlara ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında neleri sevdiklerini sorabilirsiniz. Bu emin olmanıza yardımcı olur. Diğer alternatif şirketler göz önüne alınırsa neden seni seçsinler?

Çözümünüz

Müşterinizin problemini nasıl çözersiniz? Hangi ürün ve hizmetleri önerirsiniz? Ürününüzün ve hizmetinizin, diğer alternatiflerden daha iyi olduğunu açıklayın. Biri size ne sattığınızı sorarsa, yanıtınız ne olurdu?

Rekabet

Müşteriniz bugün hangi ürün ve hizmeti seçiyor? İşinizi ve ürünlerinizi diğer alternatiflerden farklı kılan ne?

Hedef Pazar

İdeal müşterinizi tanımlamanız önemlidir. Yaşı, cinsiyeti, alışveriş alışkanlıkları önemlidir. Farklı insanları hedefliyorsanız, her grup için pazar segmentleri oluşturun.

Satış ve Pazarlama

  • Ürün ve hizmetlerinizi müşterilere nasıl pazarlıyorsunuz?
  • Satış kanallarınız veya ürünlerinizi satacağınız yerler nereler?

Çevrimiçi satış yapıyorsanız, mağazanız çevrimiçi bir satış kanalıdır. Ayrıca fiziksel bir mağazanız varsa bu da bir satış kanalıdır. İşinizi pazarlamak için ne yapacaksınız? Reklâm almayı planlıyorsanız, yapmayı planladığınız reklâm türlerini listeleyin. Unutmayın, farklı hedef pazarlar, ürününüzü önde tutmak için farklı pazarlama faaliyetlerine ihtiyaç duyabilir.

Bütçe ve Satış Hedefleri

Sizce ürününüzü ya da hizmetinizi sunmak size ne kadar mal olur ve ne kadar satarsınız? İşletmeniz devam ederken diğer önemli masraflarınız ne olabilir?

İşinizin başarılı olması için hangi satış hedefine ulaşmanız gerekir?

İşletmenizin finansal olarak nasıl işleyeceği hakkında kısaca bir fikir edinmek yeterlidir.

Kilometre Taşları

Şimdiye kadar neler başardınız ve önümüzdeki birkaç ay ya da yıl ana hedefleriniz neler? Bu hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Ekibinizdeki insanlara sorumluluk vermeniz gerekir. Böylece gerçek bir sorumluluk ve hesap verilebilirlik elde edersiniz.

Takım

Siz ve ekibiniz, şirketi başarılı kılacak doğru insanlar mısınız? İşletmeyi sadece siz yönetiyor olsanız bile, işletmeyi neden doğru yaptığınız konusunda birkaç satır yazmanız gerekmektedir. Gelecekte kilit kişileri işe almanız gerekirse, bu pozisyonlara kimin geleceğini bilmeseniz bile, pozisyonları listelemeniz gereklidir.

Ortaklar ve Kaynaklar

Şirketinizi başarılı kılmak için diğer şirketlerle ya da kişilerle birlikte çalışmanız gerekir mi? bunun muhasebesini de yapmanız gerekmektedir.

Fon İhtiyacı

Bu isteğe bağlıdır. İşiniz için paraya ihtiyacınız varsa ne kadar ihtiyacınız var ve bunu nerede kullanacaksınız? İşletmenize kendi tasarruflarınızla başlamak veya kredi kartı borcunu kullanmak, satış yapmaya başlayana kadar fonları nasıl kullanacağınız planlamak, iyi bir fikirdir.

İş planı yapmaya yalın plandan başlayın ve işletmeniz büyüdükçe ya da işletmenizi büyütmek için desteğe ihtiyaç duyduğunuzda iş planınızı geliştirebilirsiniz. Önemli olan ilk adımı atmaktır ve hedefleri belirlemektir.