Satış Tahmini Nasıl Yapılır?

Satış Tahmini

İşletme sahiplerinin genel bir korkusu vardır. Satış tahmini yapmak. Satış tahmini yapmak artık eskiye oranla daha kolay. Varsayımlar, beklentiler, sürücüler, takip ve yönetimle ilgilidir.

Tahminler düzenli olarak gözden geçirilmelidir. Satışlar, maliyetler ve harcamalarla bir olduğundan, tahminler bütçeleme ve yönetmeye yardımcı olur. İş dünyasında yaptığınız bir satış tahmininin değerini ölçülebilir işletme sonuçlarıyla ölçersiniz. Satış tahminindeki veriler, geçmişten gelen verilere dayanmaktadır. Ancak ürün yeni ise yine de satış tahminleri yapabilirsiniz.

Satış tahmininiz, iş planınızın bel kemiğidir. İnsanlar, bir işletmeyi ve büyümesini satışlarla ölçer ve satış tahmininiz giderler, kârlar ve büyüme için standardı belirler.

Satışlarınızı tahmin edin, plana karşı gerçek sonuçları izleyin ve gerekli tahmini düzeltmeleri yapın.

Satış Tahmini Adımları

Akışlarınızı Planlayın

Kaç gelir kaynağınız var? Her zaman akışlarınızı muhasebe işleminize uygun şekilde ayarlamaya çalışın, böylece daha sonra tahminler ile gerçek satışlar arasındaki farka bakabilirsiniz.

Bu, gerçek iş planlaması için mükemmel bir süreçtir. Süreç, düzenli inceleme ve revizyon ile daha kolay hale getirilir. Burada mesele daha iyi bir yönetimdir.

Satır Satır Tahmin

Bir satış sırasını tahmin etmenin birçok yolu vardır. Her satır için yöntem iş modeline bağlıdır. Ana yöntemler arasında;

Birim satış; satış = birim kat fiyatı. Ortalama bir fiyat belirlersiniz ve birimleri tahmin edersiniz.

Servis Birimleri; avukatlar ve muhasebeciler için faturalandırılabilir saatler, nakliye hizmetleri ve danışmanlar için faturalanan saatlerdir.

Tekrarlayan Ücretler; Abonelikler, her ayda ve yılda başlayan yeni kayıtlar, mevcut aylık ücretler ve iptalleri tahmin etmek zorundadır.

Çoğu satış tahmini satırı basit bir matematikle hesaplanabilir. Bir iş planı için 12 aylık ya da 2 yıllık olarak yapılması tavsiye edilmektedir. Tahmin yapılırken grafiklere bakmak daha yararlı olacaktır. Bu sayede eğilimler daha rahat görülebilir.

Matematiksel tahminler basit olabilir ancak bunu herkes iyi yapamaz. Geleceği aylar öncesinden doğru bir şekilde tahmin etmeye çalışmamanız daha iyi olur. Bunun yerine, net varsayımlarda bulunmayı ve web trafiği ve dönüşümler gibi satışları neyin yönlendirdiğini, bir örnekte veya doğrudan satış hattını ve diğerlerini yönlendirmeyi amaçlayın. Her ay sonuçları inceleyin ve öngörünüzü gözden geçirin. Eğitimli tahminleriniz zamanla daha kesinleşir.

Deneyimsel Tahminler

Sektör deneyimleri de satış tahmini yapılmasındaki en büyük avantajlardan biridir. İşletme sahibi, alanda deneyimli olduğu ve satışları bildiği için sağlıklı bir satış tahmini yapabilir. Ancak kişisel deneyimi olmayanlar, bir çalışan, mentor ya da kendi alanlarında iyi olup görüştüğünüz kişilerin deneyimlerine dayanarak bilgi bulunmaya ve tahminler yapılmaya çalışılabilir.

Geçmiş Sonuçları Kılavuz Olarak Kullanmak

Geçmişe dair satış sonuçları, gelecek yılın satış rakam tahmini konusunda bize sağlıklı veri sağlar. Bu yüzden geçmiş yılların sonuçlarını satış tahmininizde kılavuz olarak kullanabilirsiniz.

Satışlarınızın artmasını sağlayacak yeni fırsat ya da fikirleriniz var mı? Yeni pazarlama faaliyetleri ya da promosyonlar. Ardından tahminlerinizi artırın. Ayrıca, sektörde yeni rekabet ortamı oluşabilir ve yeni sorunlar çıkabilir. Hiç kimse satışlarının azalmasına ihtimal vermek istemez. Ancak böyle bir olasılık varsa, maliyetleri düşürerek ya da ürün ilgi odağınızı değiştirerek, yine rakiplerinizi geçmeniz gerekecektir.

Doğrudan Maliyetleri Tahmin Etme

Doğrudan maliyetlere, birim başına maliyet ya da satılan malın maliyeti de denir. Doğrudan maliyetler önemlidir çünkü finansal kıyaslamalarda karşılaştırma için temel olarak kullanılan brüt kâr marjını hesaplamaya yardımcı olurlar ve bu temel karlılığınızın anlık bir ölçütüdür.

Normal bir satış tahmini, birimler, birim başına fiyat, satışlar, birim başına doğrudan maliyet ve doğrudan maliyetleri içerir. Toplam doğrudan maliyetlerle ilgili birim başına doğrudan maliyetler, birim başına aynı şekilde toplam satış fiyatıyla ilgilidir. Herhangi bir süre için öngörülen birimleri, birim doğrudan maliyetleri ile çarpın, bu toplam size doğrudan maliyeti verecektir.

Satış tahmini, geleceği doğru bir şekilde tahmin etmekten ibaret değildir. Bu varsayımlarınızı düzenlemekle ilgilidir. Böylece satışlar ve doğrudan maliyetler beklediğinizden farklı çıkarsa değişiklikleri etkili bir şekilde yönetebilirsiniz. Bunu, satış tahminlerinizi ayarlamak ve neyin işe yarayıp neye yaramadığına ilişkin düzenlemeler yaparak işinizi geliştirmek için kullanabilirsiniz.