İş Planını Daha İyi Bir Yönetici Olmak İçin Kullanmak

İş planı, yalnızca yazdığımız ve tek seferlik, kullanıp çekmecenin gözünde sakladığımız bir belge değildir. En başarılı işletmeler, amaçlarını yerine getirmek ve bütçelerini devam ettirmek için planlarını sürekli olarak kullanırlar.

Bu durumda, çok fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmadan başarılı ve büyüyen bir iş kurmanız sağlanacaktır. Yani iş planı, yönetim beklentilerini belirlemek, sonuçları izlemek ve farkı yönetmekle ilgilidir.

En iyi sonuçlar için izlenecek dönüm noktalarını, görevleri, performans ölçümlerini ve sayıları ayarlamak için iş planı kullanılmalıdır.

Daha sonra elde edilen sonuçları gözden geçirmek için çalışanları ayda bir kez belli bir günde toplamanız gerekecektir. Aylık toplantıları ihmal etmemeniz şirket açısından oldukça önemlidir.

Yalın Bir İş Planı İle Başlayın

İş planlama sürecinizi bir yönetim aracı olarak kullanmak için, uzun özetleri ve açıklamalarıyla birlikte resmi bir iş planı belgesine ihtiyacınız yoktur. Basit bir Yalın İş Planı ile işe başlayın.

Taktikleri Stratejiyle Hizalamak İçin Planınızı Kullanın

Taktikler stratejiyi uygular. Pazarlama taktikleri arasında fiyatlandırma, dağıtım, mesajlaşma, tanıtım, sosyal medyada varlık, markalaşma ve içerik bulunmaktadır. Ve bunlar lansman tarihleri, özellikler, sürümler ve paketleme gibi ürün planı taktiklerini, ekip işe alım taktiklerini ve finansal taktikleri içerebilir.

Taktiklerin stratejiyle eşleştiğinden emin olmanız gerekmektedir.

Somut Özelliklerin Belirlenmesi

Varsayımlarınızı listeleyin, gerçekçi ana kilometre taşlarını ayarlayın, görevler atayın, performans ölçümleri ve standartları ayarlayın, izlenecek öğeleri ayarlayın ve sonuçları gözden geçirmek ve gerektiğinde revize etmek için, ayda en az bir kez gözden geçirme programı belirleyin.

Temel İş Numaralarınızı Yansıtın

Bu bir satış tahmini, harcama bütçesi ve nakit akışı planı olabilir. Düzenli olarak finansallarınıza bakmak, işinizi yolunda götürecektir.

Gerçekçi tahminler oluşturmak, size ve ekibinize neye karşı çalıştıklarını ve taktiklerinin etkili olup olmadığını daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir.

Sonuç: İyi iş planlaması iyi yönetimdir

Bazen iş planlamasının değerinin düşük olması çok kötü olabilir. Çünkü bazı insanlar bir iş planının sadece bir kez kullan-at, kredi ya da yatırım almakla ilgili bir belge olduğunu düşünüyor. İş planlaması, işinizden istediğinizi elde etmenin en iyi yoludur. Strateji taktikleri, ticari faaliyetleri ve takım çalışmasını koordine eder ve sonuçları ön plana çıkarır.