Limited Şirket Kuruluşu Maliyet Örneği

Limited Şirketi Kuruluşu Maliyeti

Her işte olduğu gibi şirket kurmanın da bir maliyeti vardır ve en çok merak edilen konular arasında bir şirketin kuruluş maliyetleri yer almaktadır. Bir şirketin kuruluş masraflarının ne kadar tutacağına dair hesaplamalar, bir mali müşavire danışarak güncel olarak çıkartılabileceği gibi, şirket kurulumu konusunda danışmanlık veren firmalardan da bu hizmetleri almak mümkündür.  Fakat şirket kurma konusu kafasında henüz fizibilite aşamasında olan girişimciye, bu etapta danışman bir firmaya ya da mali müşavire danışmanlık ücreti ödemesi pek akıllıca gelmeyebilir. Bu aşamada şirket kurma üzerine bilgilendirme yayınları yapan web sitelerinin güncel yayınlarından faydalanmak mümkündür.

Limited Şirket kurarken, kurulum işlemleri için ne kadarlık bir bütçe ayrılacağı yanında bu giderlerin şirketten geri alınıp alınamayacağı da diğer merak edilen konular arasındadır. Limited şirket kurucularının şirket kurulumu esnasında, şirket kurulumu için ödedikleri giderler, şirketin tescil süresinden sonra şirketten talep edilebilir. Bu talebin müdür veya müdürler kurulu tarafından olumlu olabileceği gibi olumsuz bir cevap alınabileceği de bilinmelidir ve şayet olumlu görüldüğü takdirde şirket tarafından bu gider ilgili kişiye ödemesi yapılır. Fakat cevabın olumsuz olması durumunda, söz konusu giderler şirket tarafından ödenmez ve bu giderleri yüklenen kurucu üyenin diğer ortaklara rücu hakkı bulunmamaktadır.

Tüm bu açıklamalar ışığında ana sözleşmede bununla ilgili bağlayıcı bir maddenin bulunması bu giderlerin şirketten tahsiline yönelik bir madde olarak konulması gerekebilir. Bu konu ile ilgili kuruluş öncesi bir uzmandan eksiksiz ve doğru bilgi alınması, sonrasında giderleri ödeyen kurucu üyenin mağduriyetini ve arada doğabilecek husumetlerin önüne geçebilir. Kurulum gideri olarak gösterebilecek kalemler şu şekilde sıralanabilir:

 • Kuruluş etüt giderleri
 • Kuruluş proje giderleri
 • Kuruluş ile ilgili statü giderleri
 • Kuruluşa dair yolculuk ve ulaşım giderleri
 • Kuruluş esnasında alınan mali müşavir, avukat vb. danışmanlık ücretleri
 • Kuruluş esnasında harcanan noter, harç ve ilan masrafları

Aşağıda yer alan çalışmada Limited şirketi kuruluşu esnasında zorunlu olan giderlere dair bir çalışma mevcuttur. Bu çalışmada yer alan kalemler Ocak 2019 tarihli İstanbul iline göre hazırlanmıştır ve Limited şirketi kuruluşu yapacak bir girişimciye giderler konusunda ortalama bir fikir verebilir.

Limited Şirketi Kuruluş Giderleri

Limited Şirket Kuruluşu Maliyet Örneği

ÖRNEK ÇALIŞMA

Veriler

Şirket Ortak Sayısı: 1 kişi

Şirket Müdür Sayısı: 1 kişi

Şirket Ana Sermayesi: 10,000 TL (Minimum zorunlu belirlenen tutar)

Şirket Kira Bedeli: 1,000 TL (Brüt değer üzerinden)

Şirket Faaliyet Alanı: Tekstil

Şirket Ana Sözleşme Noter Tasdiği: 150 TL (1 Adet Ücreti) YOK

Şirket Kuruluş Vekâlet: 100 TL (1 Adet Ücreti)

Şirket Yetkili İmza Sirküleri: 160 TL (2 Adet Ücreti)

Şirket Kuruluş Mali Müşavir Vekâlet Ücreti: 140 TL

Toplam Noterde Yapılacak Masraflar: 550 TL

Şirket Kira Damga Vergisi; Kefilsiz Olarak: 1.000 x 12 = 12.000 x 1,89 / 1000 = 22,68 TL

Şirket Sanal Ofis Kira Damga Vergisi: 1.000 x 12 = 12.000 x 9,48 / 1000 = 113,76 TL (olursa)

Kira Damga Vergisi Kefili: 1.000 x 12 = 12.000 x 11,37 / 1000 = 136,44 TL (olursa)

Vergi Dairesi Tescili Ücretleri: 22,68 TL

Ticaret Odası Tescil Harcı: 1.100 TL (Rekabet Kurulu, Sicil Kayıt, Resmi Defterlerin Onayı )

Mali Müşavirlik Kuruluş Hizmet Bedeli: 823 TL

Şirket Kurulum Genel Toplam Maliyet: 2.495,68 TL 

Limtied Şirket Kuruluş Masraf Kalemleri Açıklaması

 • Maliyet çalışması İstanbul ili 2019 Ocak ayı itibari ile yapılan bir çalışmadır.
 • Bu maliyetlerde ortak sayısı bir kişi olarak yapılmıştır. Her bir ortak için yaklaşık olarak 150 TL, her bir müdür için 250 TL ilave masraf eklenmelidir.
 • Limited şirketlerde sermaye banka blokajı kaldırılmıştır.
 • Şayet şirkette yabancı ortaklık söz konusu ise mali müşavirlik hizmet bedeli alt limit 1,863 TL’dir.
 • Ana sözleşme kelime uzunluğuna göre noter tasdik ücretlendirmesi değişiklik göstermektedir. Bu örnekteki ana sözleşme fiyatı, ortalama sözleşme sayısı olan 1500 kelime civarı üzerinden alınmıştır.
 • Faaliyette kullanılacak para çekme makineleri, yazar kasa gibi cihazlar kuruluş maliyeti içinde yoktur. Yazar kasa ihtiyaç durumunda piyasa ortalama fiyatı olan 1,250 TL kurulum maliyetine eklenebilir.
 • Tüm bu hesaplamalar gerçek şirket açılışı tecrübe etmiş mali müşavirlik firmalarının verdiği bilgilendirme ışığında yapılmış örnek bir çalışmadır. Ekstra masraflar çıkabilir.

(belirtilen tüm veriler günümüz şartlarına göre değişkenlik gösterebilir)İş Kurma Rehberi

Yeni bir iş kurmaya karar verdiyseniz, Kobi Vadisi editörleri tarafından hazırlanan iş kurma rehberi içeriğini incelemenizi öneriyoruz.


bayilik veren firmalar
iş planları
İş Yeri Açmak