Bursa'da İş Yapmak

Bursa’da Hangi İşler Yapılır?

Bursa şehri Türkiye’nin Marmara bölgesinde bulunan bir şehirdir. Şehrin yüzölçümü 10.882 km2’dir. Bursa şehri 17 ilçeden oluşmaktadır ve 2016 yılında Dünya Yaşanabilir Şehirleri arasında 28. sırada, Türkiye’de ise 1. sırada yer almıştır.

 • Nüfus Yoğunluğu

Bursa şehri Türkiye’nin en kalabalık dördüncü ilidir. Bursa şehrinin 2019 yılında toplam nüfusu 3.056.120 olarak açıklanmıştır. Şehirde bulunan nüfusun %50.09 oranı erkeklerden, %49.91 oranı kadınlardan oluşmaktadır. Bursa şehrinde bulunan nüfusun yaş gruplarına göre dağılımında en fazla orta yaş grubunun olduğu görülmektedir. Şehirde %50.76 oranında orta yaş grubu, %35.32 oranında genç yaş grubu bulunmaktadır. Şehirde bulunan nüfusun yoğunlukta olduğu yaş grubu 35-39 yaş aralığında olanlardır. Daha sonra ise 30-34 yaş grubunda bulunanlar gelmektedir. Girişimcilerin Bursa şehrinde iş kurmaları halinde orta yaş grubunda olan ve tecrübe edinmiş personelleri bulmaları daha kolay olacaktır. Bursa şehrinin en kalabalık dördüncü şehir olması girişimciler için oldukça iyi bir fırsat sunacaktır.

Bursa şehrinde nüfusunun en yoğun olduğu ilk 3 ilçe şu şekildedir; Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer.

 • Eğitim Bilgileri

Bursa şehrinde bulunan nüfusun çoğunluğu ilkokul ve lise mezunlarından oluşmaktadır. Şehirde %73.34 oranında ilkokul, ortaokul ve lise mezunu bulunmaktadır. %15.04 oranında lisans ve üstü derecede olan eğitim kurumların mezun olanlar bulunmaktadır. Girişimcilerin Bursa şehrinde kuracakları işler için meslek liselerinden mezun olmuş personelleri bulmaları daha kolay olacaktır. Girişimcilerin kuracakları işlere göre personellerinde istedikleri eğitim düzeyini şehirde kolay şekilde bulabilmesi mümkündür.

 • İşsizlik ve İstihdam

Bursa şehrinde işgücüne katılım oranı %53.0, işsizlik oranı %9.0 ve istihdam oranı %48.2 olarak açıklanmıştır. Şehirde bulunan işsizlerin cinsiyetlere göre dağılımında erkeklerin daha fazla işsiz oldukları görülmektedir. İşsiz erkeklerin yoğunlukta olduğu yaş grubunun 20-29 olduğu açıklanmıştır. Kadınların yoğunlukta olduğu yaş grubu ise 20-24 yaş grubudur. Bursa şehrinde iş kurmak isteyen girişimcilerin 20-29 yaş grubunda bulunan erkek personelleri bulmaları daha kolay kolay olacaktır.

Bursa şehrinde istihdam edilen kişilerin en fazla olduğu sektörler sanayi ve hizmet sektörleridir.

 • İşyerlerinin Sektörel Dağılımı

Bursa şehrinde 20 ve daha fazla çalışanı olan işletmelerin en fazla faaliyet gösterdikleri sektörler şu şekildedir; imalat, toptan perakende ve ticaret, inşaat ve konaklama hizmetleridir. Bursa şehrinde rekabetin en fazla olduğu sektörler şu şekildedir; otomotiv ana ve yan sanayisi, tekstil ve konfeksiyon sanayisi, makine-metal sanayisi, kimyevi maddeler ve mamulleri, gıda tarım ve hayvancılık, enerji elektrik ve elektronik madencilik ürünleri.

Bursa şehrinde iş kuracak olan girişimcilerin rekabet gücünün yüksek olduğu sektörlerde faaliyet göstermesi halinde rakiplerini iyi şekilde analiz etmesi gerekir.

Bursa Şehrinin Ekonomik Yapısı

Bursa şehri Türkiye’nin ekonomi bakımından gelişmiş olan 5.şehridir. Bursa şehrinin ekonomisi sanayiye, tarım ve tarıma dayalı olarak yapılan sanayiye, turizme dayanır. Aynı zamanda Bursa şehri maden kaynakları açısından oldukça zengin olan bir şehirdir.

 • TARIM

Bursa şehrinin iklim şartları ve verimli toprakları nedeniyle tarımsal üretim ve tarıma dayalı sanayi oldukça gelişmiştir. Bursa şehrinde tahıllar, üretimi en fazla olan ürün gruplarıdır. Bursa şehrinde üretilen en fazla ürünler buğday, arpa, yulaf, mısır ve pirinçtir. Aynı zamanda Bursa şehrinde fasulye, bakla, anason, susam ve ayçiçeği yetiştirilmektedir.

Bursa ekonomisinde aynı zamanda meyve ve sebze üretimi oldukça önemlidir. Türkiye’nin en kaliteli meyve sebzelerinin Bursa’da yetiştirildiği bilinmektedir. Bursa’da domates, soğan, patates, pırasa, taze fasulye, biber, enginar, lahana, patlıcan, biber ve ıspanak üretimi yapılmaktadır. Aynı zamanda Bursa şehrinde yetişen meyveler oldukça fazladır. Bursa şehrinde şeftali, kiraz, vişne, kayısı, erik, üzüm, kestane, ceviz ve her çeşit meyvenin yetiştiriciliği yapılmaktadır. Türkiye’de bulunan çileğin %80’i, şeftalinin %40’ı Bursa’da yetiştirilir. Şehirde yetişen üzümler iç ve dış ticaret yoluyla Bursa’ya gelir sağlayan önemli bir meyvedir. Üzüm yetiştiriciliğin şehirde gelişmiş olmasıyla birlikte şarap, şıra ve sirke üretimi de gelişmiştir.

Bursa şehrinin Gemlik, Mudanya ve Orhangazi ilçelerinde yetiştirilen zeytinler Türkiye’de ünlenmiş olan zeytinlerdir. Bursa şehrinde her yıl tarımsal üretim artmaya devam etmektedir. Bunun nedeni tarım alanında yapılan faaliyetlerin teknolojiden yararlanarak yapılması, sulama ve gübreleme imkânlarının gelişmiş olmasından dolayıdır.

Bursa şehrinde yetiştirilen pek çok meyve ve sebze Türkiye üretiminde oldukça önemlidir. Şeftali üretiminde Türkiye’nin %16’sını, armut üretiminde %39.4’ünü, ahududu üretiminde %98’ini, lahana üretiminde %84.77’sini, zeytin üretiminde %19.05’i Bursa şehri karşılamaktadır. Aynı zamanda şehir incir üretiminde Türkiye’nin üçüncü sırasında yer almaktadır.

 • HAYVANCILIK

Bursa şehrinde mera ve çayırların bulunması hayvancılık faaliyetlerinin gelişmesine yardımcı olmuştur. Bursa’da büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık yaygın olarak yapılmaktadır. Şehirde inek, manda, koyun ve keçi bakımı yapılmaktadır. Şehirde arıcılık faaliyetleri de yapılmaktadır ve bal üretiminde Bursa şehri oldukça iyi bir potansiyele sahiptir. Ayrıca Bursa şehrinde ipek böceği yetiştiriciliği yapılmaktadır. Şehirde hayvancılık faaliyetlerinin gelişmiş olmasına bağlı olarak süt ve süt ürünleri üretimi, et ve et ürünleri üretimi, hayvansal yağ üretimi, yumurta ve yumurta ürünlerinin üretimi ve yem üretimi yapılmaktadır.

 • SANAYİ

Bursa şehrinde sanayi gelişmiştir ve Türkiye’nin sanayi merkezlerinden biri haline gelmiştir. Bursa şehrinde en gelişmiş olan sanayi sektörleri otomotiv, tekstil, makine ve gıda sanayisidir. Bursa şehrinde bulunan otomotiv sektöründeki işletmeler otomobillerin, otobüslerin, metroların yedek parçalarının imalatlarını yapmakla beraber iç ve dış ticaret yoluyla gelir elde eder. Bursa şehrinde pek çok büyük markanın fabrikalarının bulunması nedeniyle otomotiv sanayisi oldukça gelişmiştir.

Şehirde tekstil sanayisinde faaliyet gösteren çok fazla işletme bulunmaktadır. Şehrin ekonomisinin büyük bir kısmı tekstil sanayisinden elde edilmiştir. Şehirde pamuklu dokuma, sentetik iplik, suni iplik, elyaf dokuma, yünlü dokuma, ipekli dokuma, havlu imalatı gibi pek çok alt alanda üretim yapılmaktadır.

Bursa şehrinde gıda sanayisinin gelişmiş olma nedenlerinden biri tarımsal ve hayvansal faaliyetlerin gelişmiş olmasıdır. Bursa şehrinde et ve süt ürünlerinin üretimi, meyve ve sebze işleme, bitkisel ve hayvansal yağların üretimi, meyve suyu üretimi, konserve, salça üretimi gelişmiştir.

Bursa’da iş yapmak için şehir genelinde bulunan sanayi bölgelerini Kobi Vadisi’nde araştırabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için: Bursa Sanayi Bölgeleri

 • MADENCİLİK

Bursa şehri yeraltı kaynakları bakımından oldukça zengin olan bir şehirdir. Bursa’da silah ve uzay sanayisinde kullanılan volfram maddesi Uludağ’da bulunmaktadır. Şehirde linyit, mermer, bor tuzu, çinko ve manyezit kaynakları bulunmaktadır.

 • TURİZM

Bursa şehrinin ekonomik yapısında ağırlıklı olarak yer alan sektörlerden biri turizmdir. Bursa şehrinde kültür turizmi için potansiyel oldukça fazladır. Şehirde bulunan Antik kentler turistlerin oldukça ilgisini çeken yerlerdir. Bursa şehrinde en önemli turizm potansiyeli olan turistlik yer Uludağ’dır. Bursa’ya gelen turistlerin çoğu Uludağ’ı ziyaret etmektedir. Aynı zamanda Bursa şehrinde kaplıca alanları bulunmaktadır ve kaplıca alanları turizm açısından potansiyeli olan alanlardır.

 • TİCARET

Bursa şehrinin iç ticaretinin büyük bir kısmını tarımsal üretim ve gıda sanayisinden yapmaktadır. Şehirde yapılan hayvansal üretimler, tekstil sanayisi şehrin ticaretini oluşturan bir yapıdır. Bursa şehrinin dış ticaretini oluşturan sektörler imalat, madenciliktir. Şehirde yapılan dış ticaret faaliyetleri genellikle Almanya, ABD, Fransa, İngiltere ve İtalya ülkelerine yapılmaktadır.

YouTube video player

Bursa Şehrinde Yapılabilecek Bazı İşler

 • Bursa şehri her türlü meyve ve sebzenin yetişmesine uygun olduğu için girişimcilerin şehirde meyve ve sebzelerin işlenmesine yönelik olarak işler kurması mümkündür. Şehirde yetişen meyvelerin işlenerek meyve suyu yapılması ve iç ticaret yoluyla gelir elde edilebilmesi mümkündür.
 • Bursa şehrinde meyve ve sebzelerin saklanabilmesi için depolama alanlarına ihtiyaç vardır. Bu nedenle girişimcilerin Bursa şehrinde depolama üzerine girişimcilerin iş kurması halinde gelir elde etmesi mümkündür.
 • Bursa şehrinde tarımsal üretimin ve iç ticaretin fazla olması nedeniyle girişimcilerin ambalajlama ve paketleme işi kurarak gelir elde etmesi mümkündür.
 • Bursa şehrinde hayvancılık faaliyetlerinin gelişmiş olması girişimciler için kırmızı et, süt ürünleri ve süt üretimi, yumurta üretimi, deri ve yün üretimi, beyaz et üretimi yapılabilmesine imkân tanımaktadır.
 • Bursa şehrinde girişimcilerin bitkisel ve hayvansal yağları üreterek gelir elde etmesi mümkündür.
 • Bursa şehri ahududu üretimiyle Türkiye’nin ihtiyacının büyük bir çoğunluğunu karşılamaktadır. Girişimcilerin şehirde ahududu üretimi yaparak iç ticaret yoluyla gelir elde etmesi mümkündür.
 • Girişimcilerin Bursa şehrinde ipek böceği yetiştiriciliği yaparak ipek kozalarını tekstil sanayisinde faaliyet gösteren işletmelere satarak gelir elde etmesini mümkün kılmaktadır. Aynı zamanda girişimcilerin ipek üretimi yaparak gelir elde etmesi mümkündür.
 • Bursa şehrinde zeytinin ünlü olması girişimcilerin zeytin üretimiyle gelir elde edebilmesi için fırsat sunmaktadır. Aynı zamanda girişimcilerin zeytinyağı üreterek gelir elde etmesi mümkündür.
 • Bursa şehrinde girişimcilerin aromatik ve tıbbi bitki yetiştiriciliği yaparak gelir elde etmesi mümkündür. Şehirde kekik, lavanta ve safran yetiştirerek kozmetik, gıda ve tıbbi sektörlere satış yaparak girişimcilerin gelir elde etmesi mümkündür.
 • Girişimcilerin Bursa şehrinde üzüm yetiştiriciliği yaparak şarap üretmesi, sirke üretmesi ve iç ticaret yoluyla gelir elde etmesi mümkündür.

Bursa’da Yatırım Yapmak

Bir girişimci olarak Bursa şehrinde yeni bir iş kurmayı planlıyorsanız, sizin gibi farklı kişiler tarafından paylaşılan Bursa’da yatırım ilanlarını inceleyip fikir sahibi olabilirsiniz.Bursa’da İş Yapmak İçin İş Fikirleri


Bu sayfada yer alan; bilgi, içerik ve yorumlar yatırım tavsiyesi değildir. Sayfa içerisinde bulunan bazı bilgiler günümüz şartları ile değişkenlik gösterebilir.